?Czy w przypadku wniesienia w postaci aportu do spółki komandytowej lub innej spółki osobowej prawa (...)

?Czy w przypadku wniesienia w postaci aportu do spółki komandytowej lub innej spółki osobowej prawa handlowego działalności związanej z wykonywanymi usługami budowlanymi (działalność 2) wraz z wszystkimi przynależnymi w/w działalnościom aktywami i składnikami majątku, personelem, zawartymi umowami najmu i leasingu oraz innymi realizowanymi kontraktami - w oparciu o który podmiot otrzymujący aport będzie nadal w tym samym zakresie prowadził dotychczasową działalność - będzie stanowiło w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa? Czy w związku z tym transakcja wniesienia jako wkładu niepieniężnego w postaci aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e w związku z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT??

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2012r. (data wpływu 27 kwietnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa ?jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

W ramach jednego wpisu prowadzi dwa niezależne i odrębne odziały realizujące samodzielnie działalność gospodarczą. Są to następujące działalności:

  • sklep spożywczo-przemysłowy prowadzony pod adresem: A., ul. B. - działalność 1,
  • działalność w zakresie usług budowlanych prowadzona pod adresem: A., ul. C. - działalność 2.

Wnioskodawca zamierza ze względów restrukturyzacyjny mających na celu dokapitalizowanie i dalszy rozwój segmentów działalności wnieść aportem działalność 2 jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa do spółki komandytowej lub innej spółki osobowej prawa handlowego. Ze względu na fakt odrębności obydwu typów działalności rozdzielenie ich pod katem formalnym nie spowoduje w żadnym stopniu zachwianiem w prowadzonej dotychczas działalności.

Działalności powyższe są niezależne od siebie w następujących aspektach:

  • niezależność ze względu odrębności w zakresie profilu działalności,
  • odrębne miejsca prowadzenia działalności,
  • odrębny personel zatrudniony w poszczególnych pionach działalności,
  • odrębny majątek ruchomy i obrotowy związany z konkretnym rodzajem działalności (wyposażenie, flota samochodowa, maszyny i urządzenia ? własne i użytkowane na podstawie zawartych umów leasingu, sprzęt biurowy i komputerowy wraz z oprogramowaniem, materiały, towary i zapasy, kasy fiskalne, środki pieniężne).


W/w poszczególne składniki majątku Wnioskodawcy wykorzystywane są przez przedsiębiorcę i jego pracowników z uwzględnieniem przyporządkowania do poszczególnych oddziałów. Zatrudnieni pracownicy realizują zadania związane z poszczególnymi oddziałami i są do nich przyporządkowani. Poza odpowiednim zapleczem personalnym do każdego rodzaju działalności przyporządkowane są odrębne ruchomości i wyposażenie oraz towary i materiały niezbędne w celu prawidłowego i płynnego prowadzenia działalności. Dla utrzymania odrębności finansowej prowadzone są odrębne rachunki bankowe dla poszczególnych rodzajów działalności. Także ewidencja dokonanej sprzedaży rozdzielona jest z uwzględnieniem podziału ze względu na miejsce powstania przychodu. Reasumując zdaniem Wnioskodawcy wszystkie trzy profile działalności ze względu na odrębność prowadzonej działalności stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa. Bez żadnych strat w zakresie realizowanych zadań gospodarczych są w stanie egzystować jako odrębne i niezależne podmioty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wniesienia w postaci aportu do spółki komandytowej lub innej spółki osobowej prawa handlowego działalności związanej z wykonywanymi usługami budowlanymi (działalność 2) wraz z wszystkimi przynależnymi w/w działalnościom aktywami i składnikami majątku, personelem, zawartymi umowami najmu i leasingu oraz innymi realizowanymi kontraktami - w oparciu o który podmiot otrzymujący aport będzie nadal w tym samym zakresie prowadził dotychczasową działalność - będzie stanowiło w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Czy w związku z tym transakcja wniesienia jako wkładu niepieniężnego w postaci aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa:

  • w rozumieniu art. 2 pkt 27e w związku z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana operacja przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki osobowej działalności z zakresie wykonywanych usług budowlanych wraz z wszystkimi składnikami majątku rzeczowego i obrotowego, personelem oraz zawartymi w zakresie tych działalności umowami oraz prawami i obowiązkami z nimi wynikającymi nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy aportowana część przedsiębiorstwa spełnia wymagania z definicji znajdującej się w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług która mówi, iż przez zorganizowaną części przedsiębiorstwa:

?rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania?

W odniesieniu do definicji przedsiębiorstwa ustawy podatkowe wprost (PIT) lub pośrednio (VAT) odsyłają do postanowień zawartych w Kodeksie cywilnym, wg którego:

Art. 551 Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Obydwa profile działalności ze względu na odrębność prowadzonej działalności stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa. Bez żadnych strat w zakresie realizowanych zadań gospodarczych są w stanie egzystować jako odrębne i niezależne podmioty. Wobec powyższego twierdzenie o możliwości odrębnego działania oddziałów jako dwa niezależne przedsiębiorstwa jest w pełni uzasadnione.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca prosi niniejszym o potwierdzenie prawidłowości stanowiska w niniejszej kwestii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 2 pkt 6 przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

A zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie ?transakcja zbycia? należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu ?dostawa towarów? w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. ?zbycie? obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

W niniejszej sprawie kwestią wymagającą interpretacji jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 27e ww. ustawy o VAT, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z przytoczonej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • organizacyjne i finansowe wyodrębnienie tego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • przeznaczenie tych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zdolność zespołu składników do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego te zadania gospodarcze.

Zgodnie z pierwszym z ww. wymagań, dla istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa konieczne jest, by składały się nań zarówno składniki materialne, jak i niematerialne, w tym zobowiązania.

W związku z powyższym przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa wówczas, gdy w wyniku transakcji nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejmuje funkcję gospodarczą zbywcy.

Kolejnym warunkiem uznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest jego organizacyjne i finansowe wyodrębnienie w istniejącym przedsiębiorstwie.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa, obrotowe, ale także czynnik ludzki, a więc pracowniczy.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze).

Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego to kryterium to sprowadza się do ustalenia czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Nie budzi bowiem wątpliwości to, iż aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa.

Jak wynika z treści art. 2 pkt 27e ustawy o VAT organizacyjne i finansowe wyodrębnienie musi istnieć w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.

Uznać więc należy, że nie jest wystarczające, aby zbywane składniki majątkowe utworzyły przedsiębiorstwo u nabywcy. Zbywane składniki majątkowe muszą bowiem stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa u zbywcy.

Ponadto uznać należy, że nie wystarczy, iż ze względu na pewną samodzielność pod względem technicznym, czy nawet organizacyjnym, zespół składników majątkowych mógłby potencjalnie stanowić odrębne przedsiębiorstwo bądź zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ art. 6 pkt 1 ustawy o VAT wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie wszystkich składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia pewnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

W ramach jednego wpisu prowadzi dwa niezależne i odrębne odziały realizujące samodzielnie działalność gospodarczą. Są to następujące działalności:

  • sklep spożywczo-przemysłowy prowadzony pod adresem: A., ul. B. - działalność 1,
  • działalność w zakresie usług budowlanych prowadzona pod adresem: A., ul. C. - działalność 2.

Wnioskodawca zamierza wnieść aportem działalność 2 jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa do spółki komandytowej lub innej spółki osobowej prawa handlowego. Ze względu na fakt odrębności obydwu typów działalności rozdzielenie ich pod kątem formalnym nie spowoduje w żadnym stopniu zachwianiem w prowadzonej dotychczas działalności.

Działalności powyższe są niezależne od siebie w następujących aspektach:

  • niezależność ze względu odrębności w zakresie profilu działalności,
  • odrębne miejsca prowadzenia działalności,
  • odrębny personel zatrudniony w poszczególnych pionach działalności,
  • odrębny majątek ruchomy i obrotowy związany z konkretnym rodzajem działalności (wyposażenie, flota samochodowa, maszyny i urządzenia ? własne i użytkowane na podstawie zawartych umów leasingu, sprzęt biurowy i komputerowy wraz z oprogramowaniem, materiały, towary i zapasy, kasy fiskalne, środki pieniężne).

W/w poszczególne składniki majątku Wnioskodawcy wykorzystywane są przez przedsiębiorcę i jego pracowników z uwzględnieniem przyporządkowania do poszczególnych oddziałów. Zatrudnieni pracownicy realizują zadania związane z poszczególnymi oddziałami i są do nich przyporządkowani. Poza odpowiednim zapleczem personalnym do każdego rodzaju działalności przyporządkowane są odrębne ruchomości i wyposażenie oraz towary i materiały niezbędne w celu prawidłowego i płynnego prowadzenia działalności. Dla utrzymania odrębności finansowej prowadzone są odrębne rachunki bankowe dla poszczególnych rodzajów działalności. Także ewidencja dokonanej sprzedaży rozdzielona jest z uwzględnieniem podziału ze względu na miejsce powstania przychodu.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż zespół składników materialnych i niematerialnych, które Wnioskodawca zamierza wnieść w przyszłości w formie aportu do spółki komandytowej lub innej spółki osobowej jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy oraz przeznaczony jest do realizacji określonych zadań gospodarczych (działalność w zakresie usług budowlanych). W związku z tym należy przyjąć, iż przedmiotem aportu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. A zatem, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej lub innej spółki osobowej należy uznać za czynność niepodlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska prawnego Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług. Ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika