Zwolnienie z podatku VAT dostawy nieruchomości zabudowanej budynkiem oraz budowlą

Zwolnienie z podatku VAT dostawy nieruchomości zabudowanej budynkiem oraz budowlą

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2013 r. (data wpływu 8 maja 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 lipca 2013 r. (data wpływu 30 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT zbycia nieruchomości zabudowanych:

  • jest prawidłowe ? w części dotyczącej zbycia tej części budynku, która była przedmiotem najmu oraz zbycia placu manewrowego,
  • jest nieprawidłowe ? w części dotyczącej zbycia tej części budynku, w której Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT zbycia nieruchomości zabudowanych budynkiem oraz placem manewrowym.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 lipca 2013 r. (data wpływu 30 lipca 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 19 lipca 2013 r. znak: IBPP2/443-413/13/AB.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedmiotem pytania jest interpretacja przepisów podatkowych dotyczących sprzedaży przez Spółkę z o.o. (Wnioskodawcę) budynku wraz z działką osobie fizycznej.

W 1995 roku Spółka z o.o. nabyła na własność nieruchomość w postaci budynku w stanie surowym oraz objęła na wieczyste użytkowanie 2 działki. Na jednej działce znajduje się przedmiotowy budynek, natomiast druga działka jest niezabudowana, niemniej jednak obie działki stanowią niezbędną całość dla właściwej eksploatacji budynku, ponieważ druga działka to plac manewrowy.

Od 1995 do 1999 roku Spółka ponosiła nakłady inwestycyjne na wykończenie budynku, korzystając przy tym z prawa odliczenia VAT od nakładów ponoszonych na wykończenie budynku i ostatecznie w 1999 roku budynek został oddany od użytku.

Po oddaniu budynku do użytku, Spółka z o.o. w części budynku sama prowadziła działalność gospodarczą, jednakże przeważają część budynku od 1999 roku Spółka wynajmowała innym podmiotom, które na wynajmowanych powierzchniach prowadziły działalność gospodarczą. W 2008 r. działki zostały wykupione na własność.

Na dzień złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka z o.o. jest właścicielem obu działek oraz budynku.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że nabycie przez Wnioskodawcę w 1995 roku prawa użytkowania wieczystego dwóch działek wraz z budynkiem i placem manewrowym było opodatkowane pozytywną stawką VAT (22%). Przy nabyciu ww. nieruchomości, na której znajdują się budynek i plac manewrowy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wydatki poniesione na ulepszanie przedmiotowego budynku były wyższe niż 30% wartości początkowej budynku. Budynek w stanie ulepszonym był wykorzystywany przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych przez okres powyżej 5 lat.

Plac manewrowy znajdujący się na działce jest budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane. Spółka ponosiła wydatki na ulepszenie placu manewrowego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w stosunku do których miała prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i były one wyższe niż 30% wartości placu manewrowego. Ulepszenie zakończono w 2010 r. Plac manewrowy w stanie ulepszonym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym był wykorzystywany przez Spółkę z o.o. do wykonywania czynności opodatkowanych przez okres powyżej 5 lat.

Plac manewrowy był przedmiotem umów najmu (stanowiąc dojazd do rampy towarowej i wynajmowanych magazynów) w okresie od 1999 roku do chwili obecnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż przez Spółkę z o.o. działki wraz budynkiem oraz niezabudowanej działki osobie fizycznej jest zwolniona z podatku VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż definiuje się jako odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Natomiast zgodnie z definicją ustawową, przez pojęcie towar rozumie rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Mając powyższe na uwadze oraz uwzględniając treść art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w ocenie Spółki z o.o. planowana sprzedaż osobie fizycznej zabudowanej działki wraz z budynkiem będzie zwolniona od podatku VAT.

Pierwsze zasiedlenie budynku należącego do Spółki z o.o. - miało miejsce w 1999 roku tj. poprzez oddanie budynku w wynajem najemcom, którzy prowadzili w nim działalność gospodarczą, tym samym w niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania wyłączenie z art. 43 ust. 10a (Zwalnia się od podatku: dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim).

Biorąc pod uwagę również fakt, że od pierwszego zasiedlenia upłynęło ponad dziesięć lat nie znajdzie również zastosowania wyłączenie zwolnienia uregulowane w art. 43 ust. 10 pkt b (Zwalnia się od podatku: dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata).

Tym samym zdarzenie przyszłe - planowana sprzedaż działki i budynku osobie fizycznej powinna być zwolniona od podatku VAT. Z uwagi na brak jednoznacznego odniesienia w ustawie oraz rozporządzeniu wykonawczym do ustawy (zwalnia się od podatku: zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli i trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku) do zwolnienia w przypadku dostawy niezabudowanej nieruchomości Spółka nie jest w stanie dokonać jednoznacznej interpretacji prawnej problemu. Biorąc pod uwagę złożoność problematyki oraz ilość regulacji prawa podatkowego Spółka nie jest w stanie samodzielnie ocenić skutków prawnych zdarzenia przyszłego sprzedaży działek oraz budynku, tym samym zwraca się o wydanie interpretacji indywidualnej przez właściwy organ.

Wnioskodawca w piśmie z dnia 24 lipca 2013 r. uzupełnił stanowisko i wskazał, że w 1995 roku Wnioskodawca nabył na własność dwie działki, w tym na jednej działce znajduje się budynek, a na drugiej plac manewrowy. Obie działki stanowią niezbędną całość dla właściwej eksploatacji budynku.

Od momentu nabycia Spółka ponosiła nakłady inwestycyjne zarówno na wykończenie budynku, jak i na ulepszenie drugiej działki, na której znajduje się plac manewrowy. Nakłady inwestycyjne poniesione przez Spółkę zarówno w zakresie ulepszenia budynku, jak i działki z placem manewrowym były wyższe niż 30% ich wartości początkowej. W stosunku do poniesionych nakładów Spółka z o.o. miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W 1999 roku budynek a wraz z nim plac manewrowy zostały oddane do użytku. 3 kondygnacje budynku Spółka z o.o. wynajęła innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Wraz z budynkiem przedmiotem najmu były również plac manewrowy, który stanowi dojazd zarówno do rampy towarowej, jak i do wynajmowanych powierzchni magazynowych. W pozostałym zakresie z budynku na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej korzysta sama Spółka z o.o.

W Protokole rozliczenia nakładów poniesionych na realizację niniejszej inwestycji sporządzonym przez Spółkę w dniu 31 lipca 1999 roku w zakresie charakterystyki pierwszej działki wyodrębniony został budynek magazynowy, z kolei w zakresie drugiej działki wykazano: przewody sieci kanalizacyjnej, linię elektroenergetyczną oraz drogi i place wewnątrzzakładowe i uznano za budowlę.

Mając na uwadze definicję budowli zawartą w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623) tj. przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową, należy uznać, że katalog budowli ma charakter otwarty i przykładowy, co niejednokrotnie podkreślał Naczelny Sąd Administracyjny w swoim orzecznictwie (wyrok NSA z dnia 29 października 2010 r.

II FSK 1010/2009; wyrok NSA z dnia 13 maja 2010 r. II FSK 1932/09). Ustawodawca wymienił typowe przykłady budowli, zastrzegając podstawową przesłankę negatywną, że budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Katalog ten obejmuje budowle, które wykazują zróżnicowane cechy w zakresie rodzaju, konstrukcji i przeznaczenia, a więc nie są i nie muszą być do siebie podobne.

W niniejszej sprawie nie budzi wątpliwości, że powierzchnia placu manewrowego jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej (pozostaje w posiadaniu prowadzącego działalność gospodarczą). Przedmiotowa działka to powierzchnia utwardzona zapewniająca możliwość użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, na której znajdują się przewody sieci kanalizacyjnej, linia elektroenergetyczna oraz drogi i place wewnątrzzakładowe. Prac manewrowy wraz z instalacjami jest do budowla w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2010.95.613 j.t). Zgodnie z definicją zawartą w art. la. ust. 1 pkt 2 Ustawy, poprzez budowlę rozumie się - obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Tym samym, mając na uwadze przedstawioną powyżej analizę, a także mające zastosowanie w niniejszej sprawie właściwe przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011.177.1054 j.t.) w ocenie Wnioskodawcy planowana czynność prawna objęta wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej tj. sprzedaż 2 działek wraz z budynkiem osobie fizycznej zwolniona jest od podatku.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. l pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Planowana dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Oznacza to, że negatywne przesłanki zwolnienia nie mają zastosowania do planowanej w przyszłości czynności prawnej i Wnioskodawca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe ? w części dotyczącej zbycia tej części budynku, która była przedmiotem najmu oraz zbycia placu manewrowego,
  • nieprawidłowe ? w części dotyczącej zbycia tej części budynku, w której Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Podstawowa stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

Przy czym, ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym z nich jest zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany w stopniu nie niższym niż 30% wartości początkowej obiekt budowlany będzie przedmiotem dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy lub np. przedmiotem najmu, dzierżawy (przedmiotem świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy), bowiem zarówno dostawa, jak i najem czy dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży całości budynków, budowli lub ich części, jeżeli w momencie ich dostawy są one już zasiedlone, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą jest dłuższy niż 2 lata.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać dwie działki zabudowane. Jedna działka zabudowana jest budynkiem, natomiast druga działka zabudowana jest placem manewrowym, który jak wskazał Wnioskodawca jest budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane.

Nabycie przez Wnioskodawcę w 1995 roku prawa użytkowania wieczystego dwóch działek wraz z budynkiem i placem manewrowym było opodatkowane pozytywną stawką VAT (22%). W 2008 r. działki zostały wykupione na własność. Przy nabyciu ww. nieruchomości, na której znajdują się budynek i plac manewrowy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Od 1995 do 1999 roku Spółka ponosiła nakłady inwestycyjne na wykończenie budynku, korzystając przy tym z prawa odliczenia VAT od nakładów ponoszonych na wykończenie budynku i ostatecznie w 1999 roku budynek został oddany od użytku. Wydatki poniesione na ulepszanie przedmiotowego budynku były wyższe niż 30 % wartości początkowej budynku. Budynek w stanie ulepszonym był wykorzystywany przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych przez okres powyżej 5 lat.

Po oddaniu budynku do użytku, Spółka z o.o. w części budynku sama prowadziła działalność gospodarczą, jednakże przeważają część budynku od 1999 roku Spółka wynajmowała innym podmiotom, które na wynajmowanych powierzchniach prowadziły działalność gospodarczą.

Spółka ponosiła wydatki na ulepszenie placu manewrowego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w stosunku do których miała prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i były one wyższe niż 30% wartości placu manewrowego. Ulepszenie zakończono w 2010 r. Plac manewrowy w stanie ulepszonym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym był wykorzystywany przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych przez okres powyżej 5 lat. Plac manewrowy był przedmiotem umów najmu (stanowiąc dojazd do rampy towarowej i wynajmowanych magazynów) w okresie od 1999 roku do chwili obecnej.

Tak więc, w pierwszej kolejności należy przeanalizować możliwość zwolnienia od podatku dostawy budynku oraz placu manewrowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zatem kluczowym elementem jest ustalenie, czy doszło do pierwszego zasiedlenia całości lub części przedmiotowego budynku oraz placu manewrowego po ich ulepszeniu przekraczającym 30% wartości początkowej ww. budynku i budowli. Niewątpliwie wynajem części budynku innym podmiotom oraz wynajem placu manewrowego należy uznać za pierwsze zasiedlenie w rozumieniu ustawy o VAT, gdyż dochodzi do oddania do użytkowania wynajętej części budynku jak i placu manewrowego, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

W przypadku dostawy wynajętej części budynku jak i placu manewrowego zostanie spełniony również drugi warunek umożliwiający zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, gdyż od pierwszego zasiedlenia (najem) do chwili sprzedaży wynajętej części budynki oraz placu manewrowego minie okres dłuższy niż 2 lata.

W związku z powyższym dostawa części wynajmowanego budynku jak również dostawa placu manewrowego będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Natomiast dostawa budynku, w części w której Wnioskodawca sam prowadził działalność gospodarczą, nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, gdyż nie doszło do pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, tej części budynku po ulepszeniu przekraczającym 30% wartości początkowej przedmiotowego budynku.

W związku z powyższym należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia od podatku dostawy części budynku, w której to Wnioskodawca sam prowadził działalność, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy o VAT, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy).

Z powyżej cytowanych przepisów wynika, że aby sprzedaż nieruchomości mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule tj. sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków i budowli, oraz sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analiza art. 43 ust. 1 pkt 10a i ust. 7a ustawy o VAT wskazuje, iż dostawa budynków budowli lub ich części może korzystać ze zwolnienia od podatku w związku z art. 43 ust. 7a ww. ustawy w sytuacji gdy nie zostanie spełniony warunek przewidziany w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b dotyczący wydatków poniesionych na ulepszenie, w przypadku, gdy budynek był wykorzystywany w stanie ulepszonym przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

W związku z powyższym pozostała część budynku, która nie była przedmiotem najmu, a w której Wnioskodawca sam prowadził działalność gospodarczą, nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż przy nabyciu nieruchomości zabudowanej budynkiem Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku należnego (czynność opodatkowana 22% stawką VAT). Powyższe wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia od podatku wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Zatem dostawa tej części budynku będzie podlegać opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 23%.

W kontekście powyższego należy wskazać na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które to wskazuje na możliwość oddzielnego opodatkowania jednej czynności. I tak np. w wyroku z dnia 6 lipca 2006r. wydanym w sprawie C-251/05 stwierdzono, że jedna dostawa towarów, co do zasady, podlega jednej stawce podatku VAT. Jednakże możliwe jest również oddzielne opodatkowanie określonych składników tej dostawy, jeżeli z przepisów wyraźnie wynika taka ewentualność i taka konieczność. Oznacza to, że okoliczność, iż określone towary stanowią przedmiot jednej dostawy, która z jednej strony obejmuje towar główny objęty preferencją podatkową w podatku VAT oraz z drugiej strony towary wyłączone z tej preferencji, nie stoi na przeszkodzie temu, aby od dostawy towarów wyłączonych z preferencji podatek VAT był pobierany według stawki podstawowej.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione są budynki i budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, stosownie do którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też opodatkowana jest 23% stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu, na którym posadowione są budynki, budowle lub ich części.

W związku z tym, że dostawa budynku jest w części opodatkowana, a w części będzie korzystać ze zwolnienia, należy dokonać ?przyporządkowania? proporcjonalnie do poszczególnych wartości budynku podlegających opodatkowaniu i zwolnieniu i opodatkować je na tych samym zasadach.

Reasumując, dostawa przedmiotowej nieruchomości zabudowanej budynkiem będzie stanowić dla Wnioskodawcy, proporcjonalnie do powierzchni budynku, dostawę w części zwolnioną od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w odniesieniu do części budynku którą to Wnioskodawca wynajmował innym podmiotom, natomiast w pozostałej części sprzedaż ta będzie opodatkowana stawką podatku w wysokości 23%.

Natomiast dostawa nieruchomości zabudowanej placem manewrowym korzystać będzie ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za:

  • prawidłowe ? w części dotyczącej zbycia tej części budynku, która była przedmiotem najmu oraz zbycia placu manewrowego,
  • nieprawidłowe ? w części dotyczącej zbycia tej części budynku, w której Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika