Stawka podatku VAT dla usługi kompleksowego wykonania instalacji niskoprądowych (PKWiU 45.31) dla budownictwa (...)

Stawka podatku VAT dla usługi kompleksowego wykonania instalacji niskoprądowych (PKWiU 45.31) dla budownictwa mieszkaniowego o PKOB 111.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2008r. (data wpływu 13 czerwca 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 września 2008r. (data wpływu 12 września 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usługi kompleksowego wykonania instalacji niskoprądowych (PKWiU 45.31) dla budownictwa mieszkaniowego o PKOB 111 - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usługi kompleksowego wykonania instalacji niskoprądowych (PKWiU 45.31) dla budownictwa mieszkaniowego o PKOB 111. W dniu 12 września 2008r. zostało złożone uzupełnienie do ww. wniosku, będące odpowiedzią na wezwanie tutejszego organu z dnia 29 sierpnia 2008r. znak: IBPP2/443-549/08/JCi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca złożył ofertę na wykonanie systemów niskoprądowych w domkach jednorodzinnych (sklasyfikowanych pod symbolem PKOB 111) wchodzących w skład nowoczesnej inwestycji. Powierzchnia użytkowa każdego z domków wynosić będzie 231 m2. Zakres prac polegał będzie na objęciu każdego z domów strukturą kablową, która umożliwi przy pomocy połączeń i przyłączeń znajdujących się w serwerowi umieszczonej na zewnątrz budynków odbioru sygnałów przez urządzenia zamontowane wewnątrz każdego z domów. Poprowadzenie przewodów poza budynkiem mieszkalnym spowodowane jest koniecznością centralizacji sygnałów RTV/SAT i CCTV (system telewizji dozorowej), zmodulowaniem ich przy pomocy urządzeń i umożliwieniem odbioru na standardowym odbiorniku telewizyjnym.

Szczegółowy zakres prac obejmował będzie:

  1. montaż w każdym z domków: systemu alarmowego, RTV/SAT, videodomofonu, sieci teletechnicznej i teleinformatycznej,
  2. montaż na terenie osiedla: systemu telewizji dozorowej CCTV, przy czym każdy dom posiada instalację umożliwiającą podgląd obrazu z kamer, montaż kamery zewnętrznej wideofonu, montaż anten na dachu serwerowi z rozprowadzeniem sygnału do każdego domu i wpięciem go do sieci wewnętrznej domu.

System PKWiU dla wykonywanych przez Spółkę usług sklasyfikowany jest jako 45.31 ? Roboty budowlane instalacyjne związane z montażem instalacji elektrycznych i osprzętu elektrycznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w zakresie opisanego powyżej zdarzenia przyszłego (złożenie oferty na kompleksowe wykonanie instalacji niskoprądowych mieszczące się pod symbolem PKWiU 45.31, a więc roboty budowlane instalacyjne, związane z montażem instalacji elektrycznych i osprzętu elektrycznego dla budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanego jako PKOB 111), przedmiotowe roboty budowlane związane z montażem instalacji zewnętrznych powinny być opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, czy też należy zastosować stawkę w wysokości 22% lub też dokonać podziału robót na instalacyjne wewnętrzne i zewnętrzne i opodatkować odpowiednio wg stawki 7% i 22%...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008r., 7% stawkę od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Art. 2 pkt 12 wyżej powołanej ustawy, w brzmieniu obowiązującej od dnia 1 stycznia 2008r. wskazuje również, że przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11. Wykonywane przez Spółkę usługi opisane we wniosku, polegające na montażu systemów alarmowych, RTV/SAT, videodomofonów, sieci teletechnicznej i teleinformatycznej wykonywane będą w przeważającej części wewnątrz poszczególnych budynków. Prace zewnętrzne spowodowane są postępem nowoczesnych rozwiązań technicznych, mających służyć wygodzie i komfortowi mieszkańców, a poprowadzenie przewodów poza poszczególnymi budynkami spowodowane jest koniecznością centralizacji sygnałów RTV/SAT, zmodulowaniem ich przy pomocy urządzeń i umożliwieniem odbioru na standardowym odbiorniku telewizyjnym. Według opinii Wnioskodawcy wszystkie wykonywane usługi związane z wykonywaniem prac wewnątrz poszczególnych budynków, jak i na zewnątrz, a więc budowa serwerowi i okablowanie zewnętrzne wszystkich budynków, należy zaliczyć do PKWiU 45.31 ? roboty budowlane instalacyjne, związane z montażem instalacji elektrycznych i osprzętu elektrycznego. Wnioskodawca dodaje, że instalacja wszystkich urządzeń integralnie wiąże się z poszczególnymi obiektami i należy je uznać za roboty budowlano ? montażowe dotyczące obiektów budownictwa mieszkaniowego. Wykonanie instalacji niskoprądowej wymaga ponadto jej zaplanowania już na etapie projektowania poszczególnych domów. W świetle powyższego wykonanie opisanych powyżej usług, należy, według opinii Wnioskodawcy, opodatkować według 7% stawki podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0%. Stosownie do art. 41 ust. 12 cyt. ustawy stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, rozumie się w myśl ust. 12a cyt. wyżej przepisu obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 ? wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12b ww. ustawy nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Ponadto zgodnie § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem. Z brzmienia art. 2 pkt 12 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, określoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), obowiązującą dla celów podatku VAT do dnia 31 grudnia 2008r., w Dziale 45 mieszczą się roboty budowlane. Dział ten obejmuje:

  1. prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,
  2. prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,
  3. montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca złożył ofertę na wykonanie systemów niskoprądowych w domkach jednorodzinnych (sklasyfikowanych pod symbolem PKOB 111) wchodzących w skład nowoczesnej inwestycji. Powierzchnia użytkowa każdego z domków wynosić będzie 231 m2. Zakres prac polegał będzie na objęciu każdego z domów strukturą kablową, która umożliwi przy pomocy połączeń i przyłączeń znajdujących się w serwerowi umieszczonej na zewnątrz budynków odbioru sygnałów przez urządzenia zamontowane wewnątrz każdego z domów. Poprowadzenie przewodów poza budynkiem mieszkalnym spowodowane jest koniecznością centralizacji sygnałów RTV/SAT i CCTV (system telewizji dozorowej), zmodulowaniem ich przy pomocy urządzeń i umożliwieniem odbioru na standardowym odbiorniku telewizyjnym. Szczegółowy zakres prac obejmował będzie:

  1. montaż w każdym z domków: systemu alarmowego, RTV/SAT, videodomofonu, sieci teletechnicznej i teleinformatycznej,
  2. montaż na terenie osiedla: systemu telewizji dozorowej CCTV, przy czym każdy dom posiada instalację umożliwiającą podgląd obrazu z kamer, montaż kamery zewnętrznej wideofonu, montaż anten na dachu serwerowi z rozprowadzeniem sygnału do każdego domu i wpięciem go do sieci wewnętrznej domu.

System PKWiU dla wykonywanych przez Spółkę usług sklasyfikowany jest jako 45.31 ? Roboty budowlane instalacyjne związane z montażem instalacji elektrycznych i osprzętu elektrycznego.

Odnosząc wskazane regulacje prawne do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 5 ust. 1a cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, 7% stawka podatku od towarów i usług, ma zastosowanie w odniesieniu do robót budowlanych instalacyjnych w części znajdującej się wyłącznie wewnątrz każdego domku (budynku mieszkalnego sklasyfikowanego w PKOB 111), a więc do montażu systemu alarmowego, RTV/SAT, videodomofonu, sieci teletechnicznej i teleinformatycznej ? PKWiU 45.31 (roboty budowlane instalacyjne związane z montażem instalacji elektrycznych i osprzętu elektrycznego).Natomiast w stosunku do usług polegających na poprowadzeniu przewodów poza budynkiem, a więc prac w zakresie montażu na terenie osiedla systemu telewizji dozorowej CCTV, montażu kamery zewnętrznej videodomofonu, montażu anten na dachu serwerowi z rozprowadzeniem sygnału do każdego domu, Wnioskodawca winien zastosować 22% stawkę podatku od towarów i usług.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy, iż wykonanie wszystkich opisanych we wniosku usług, należy opodatkować według 7% stawki podatku od towarów i usług ? uznać należy za nieprawidłowe, bowiem jak wskazano powyżej opisane we wniosku roboty instalacyjne należy rozgraniczyć na te znajdujące się w budynku mieszkalnym, jak i poza nim.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić jednak należy, iż zarówno kwestie dotyczące zaklasyfikowania budynków wskazanych we wniosku do właściwego grupowania statystycznego jak i klasyfikacji statystycznych świadczonych usług, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego klasyfikacji przedmiotowych budynków jak i klasyfikacji statystycznej świadczonych usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika