miejsce świadczenia w kraju usług pośrednictwa handlowego na rzecz kontrahenta z UE

miejsce świadczenia w kraju usług pośrednictwa handlowego na rzecz kontrahenta z UE

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2007r. (data wpływu 20 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca opodatkowania świadczonych usług pośrednictwa handlowego - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca opodatkowania świadczonych usług pośrednictwa handlowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 2 lipca 2007r. Wnioskodawca prowadzi w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa handlowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Podpisał umowę przedstawicielstwa handlowego z firmą mającą siedzibę we Włoszech, posiadającą numer płatnika VAT. Na mocy umowy firma włoska udzieliła mu wyłączne prawo przedstawicielstwa handlowego na prowadzenie sprzedaży na terenie Polski produktów tej firmy. Umowa przewiduje m.in., że przedstawiciel będzie przekazywać do firmy włoskiej wszystkie otrzymywane zapytania i nie będzie (bez wyraźnego pozwolenia) zawierać żadnych umów w imieniu firmy włoskiej i nie będzie zaciągać ani próbować zaciągać jakichkolwiek zobowiązań w imieniu firmy włoskiej ani nie będzie (bez wyraźnego pozwolenia) przyjmować żadnych czeków lub pieniędzy w imieniu firmy włoskiej. Wnioskodawca wyszukuje, zgodnie z umową, odbiorców na towary oferowane przez zagranicznego producenta, ustala z nimi kompleksowe warunki handlowo-finansowe transakcji, gotowe zamówienie przekazuje do firmy w Włoszech, dopilnowuje realizacji każdej pozyskanej transakcji od momentu otrzymania zamówienia do chwili dostawy towaru polskiemu odbiorcy. Na koniec miesiąca wystawia fakturę VAT za swoje usługi dla firmy włoskiej, która podaje dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Włoch.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Na podstawie opisanego stanu faktycznego, Wnioskodawca prosi o wskazanie miejsca opodatkowania świadczonych przez jego firmę usług pośrednictwa handlowego; czy usługi są opodatkowane w Polsce czy we Włoszech...

Zdaniem Wnioskodawcy usługi pośrednictwa handlowego świadczone przez jego firmę mają miejsce opodatkowania we Włoszech.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r.

o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Natomiast, jak stanowi art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów ? miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 6.
Pojęcie miejsca dokonania dostawy należy powiązać z zasadą zawartą w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy. W myśl reguły tam zawartej, pod pojęciem miejsca dostawy towarów, które są transportowane lub wysyłane przez dostawcę, nabywcę, osobę trzecią należy rozumieć miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Natomiast w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (art. 28 ust. 6 ustawy).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi pośrednictwa handlowego przy dostawie towarów z terytorium Włoch do Polski, polegające na wyszukiwaniu odbiorców towarów w Polsce dla włoskiego dostawcy. Przedmiotowe usługi są świadczone na rzecz włoskiego kontrahenta, który jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej we Włoszech. Do sprzedaży dochodzi pomiędzy firmą włoską a polskim odbiorcą. Wnioskodawca jedynie ustala w imieniu włoskiego producenta kompleksowe warunki handlowo-finansowe danej transakcji, przekazuje zamówienia do Włoch oraz dopilnowuje realizacji każdej pozyskanej transakcji od momentu zamówienia do chwili dostawy towaru polskiemu odbiorcy. Podatnik za pozyskane zlecenia wystawia fakturę VAT firmie włoskiej, która podaje dla tych czynności numer, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od wartości dodanej we Włoszech.

Jak wynika z wyżej wymienionych przepisów ustawy, w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym miejscem rozpoczęcia wysyłki towarów, a tym samym miejscem dostawy towarów są Włochy (sprzedaż towarów z terytorium Włoch na terytorium Polski). Zatem w tym przypadku usługi pośrednictwa w dostawie towarów, wykonane przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta z Włoch, powinny zostać opodatkowane w kraju nabywcy usługi tj. we Włoszech.
W przedmiotowej sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 28 ust. 6 ustawy zmieniający miejsce opodatkowania, ponieważ jak wynika z wniosku, firma włoska podała Wnioskodawcy dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Włoch, tj. kraju który jest miejscem dokonania dostawy towarów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku ? Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IP-PP2-443-730/08-2/MS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika