ustalenie stawki podatku przy dostawie nawozu organicznego ?K...? zakwalifikowanego do grupy towarów (...)

ustalenie stawki podatku przy dostawie nawozu organicznego ?K...? zakwalifikowanego do grupy towarów objętych symbolem PKWiU 24.15.60 ? 00.90

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2007r. (data wpływu 23 sierpnia 2007r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 października 2007r. (data wpływu 5 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia stawki podatku przy dostawie nawozu organicznego ?K...? zakwalifikowanego do grupy towarów objętych symbolem PKWiU 24.15.60 ? 00.90 - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia stawki podatku przy dostawie nawozu organicznego. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 października 2007r. (data wpływu 5 października 2007r.) znak: L.dz. 15/2007r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 25 września 2007r. znak: IBPP2/443-62/07RSz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Produkowany przez członków Stowarzyszenia ?K...? jest niezastąpionym nawozem organicznym, powstającym w wyniku powszechnie występującego w przyrodzie procesu humifikacji substancji organicznej (w tym przypadku zielonej masy koniczyny, uprawianej do tego celu na gruntach ornych oraz zielonej masy traw z łąk i pastwisk). Wytwarzanie takiego nawozu ma miejsce w gospodarstwach rolnych i domowych, z odpadów organicznych, ale tylko do użytku we własnych gospodarstwach. Stowarzyszenie podjęło produkcję towarową tego nawozu, stosując go jako wyłączny nawóz pod warzywa i ziemniaki konsumpcyjne, w uprawie polowej i pod osłonami; w ogródkach przydomowych, ogrodach działkowych, na własne zaopatrzenie oraz w uprawach towarowych. Przewiduje się również sprzedaż tego nawozu do innych rejonów w Polsce i za granicą kraju. W uzupełnieniu poinformowano, iż producentami ?K...? i bezpośrednimi sprzedawcami są rolnicy ? członkowie stowarzyszenia. Kompost ten mieści się w grupie nawozów, określonych w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 2000r. o nawozach i nawożeniu, jako ?nawozy organiczne ? substancje organiczne i ich mieszaniny, w tym komposty zawierające składniki pokarmowe roślin?. Według Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ?K...? mieści się w grupowaniu: PKWiU 24.15.60-00.90 ?Nawozy zwierzęce lub roślinne, gdzie indziej niesklasyfikowane?. Kompost ten został zakwalifikowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w P., do stosowania w rolnictwie ekologicznym pod numerem NE/92/2007 i dopuszczony do obrotu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaki powinien być podatek VAT przy sprzedaży ?K...? jako nawozu organicznego, zakwalifikowanego przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi w grupie PKWiU 24.15.60-00.90 ?Nawozy zwierzęce lub roślinne, gdzie indziej niesklasyfikowane?...

Zdaniem Wnioskodawcy dla nawozu organicznego ?K...? stawka podatku VAT winna wynosić 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do przepisu art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy. Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku nr 3 ?Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%? do ustawy w poz. 59 wymieniono: 'Nawozy zwierzęce lub roślinne, gdzie indziej niesklasyfikowane? (PKWiU 24.15.60).

Zgodnie z objaśnieniami do ww. wykazu nie ma on zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0% i 3%.Jednakże w myśl przepisu art. 146 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. We wspomnianym załączniku nr 6 zatytułowanym ?Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 3%? w poz. 55 wymieniono: ?Nawozy zwierzęce lub roślinne, gdzie indziej niesklasyfikowane? (PKWiU 24.15.60).

A zatem jak wynika z powyższego dla dostawy w kraju nawozu organicznego objętego symbolem PKWiU 24.15.60?00.90 należy zastosować stawkę podatku 3%.

Zauważyć należy, że akcesja Polski do Unii Europejskiej i przyjęcie wspólnego systemu VAT zgodnego z założeniami Szóstej dyrektywy VAT powoduje daleko idące konsekwencje w zakresie wysokości opodatkowania towarów i usług. Jak dotąd bowiem ustalenie wysokości podstawowej stawki podatku, zakresu stosowania i wysokości stawek preferencyjnych, jak również zakresu zwolnień podatkowych, było wewnętrzną i suwerenną sprawą polskiego ustawodawcy. Akceptacja wspólnego systemu VAT nakłada na polskiego ustawodawcę ograniczenia w tym zakresie.Należy zauważyć, iż Polska, podczas negocjacji związanych ze wstąpieniem do Unii Europejskiej, wynegocjowała okresy przejściowe, podczas których możliwe jest stosowanie stawki preferencyjnej niższej niż 5%. Do dnia 30 kwietnia 2008r. w rolnictwie stosowana będzie wyjątkowo obniżona poniżej poziomu 5%, trzyprocentowa stawka podatku. Po upływie okresu przejściowego, tj. od dnia 1 maja 2008r., te towary i usługi, będą musiały zostać obłożone zwyczajną stawką obniżoną, która w tej chwili wynosi 7%. Możliwe będzie stworzenie dla tych produktów i usług, innej stawki obniżonej, lecz będzie ona musiała wynosić co najmniej 5%. Stosowanie stawek obniżonych uzasadnione jest faktem, że w wielu przypadkach dotyczą one usług i towarów o dużym społecznym zapotrzebowaniu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy należy przyjąć, iż do dnia 30 kwietnia 2008r. przy dostawie na terenie kraju ?K...? jako nawozu organicznego, zakwalifikowanego, jak wskazano we wniosku, do grupy towarów objętych symbolem PKWiU 24.15.60?00.90 należy stosować preferencyjną 3% stawkę podatku VAT. W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku ? Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika