prawo do odliczenia podatku VAT z faktur za zakupione artykuły spożywcze w celu przygotowania (...)

prawo do odliczenia podatku VAT z faktur za zakupione artykuły spożywcze w celu przygotowania z nich posiłków przez pracowników i zakupionych napojów przekazanych pracownikom pracującym w szczególnie uciążliwych warunkach ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółka z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2008r. (data wpływu 8 sierpnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawa do odliczenia podatku VAT z faktur za zakupione artykuły spożywcze w celu przygotowania z nich posiłków przez pracowników i zakupionych napojów przekazanych pracownikom pracującym w szczególnie uciążliwych warunkach ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawa do odliczenia podatku VAT z faktur za zakupione artykuły spożywcze w celu przygotowania z nich posiłków przez pracowników i zakupionych napojów przekazanych pracownikom pracującym w szczególnie uciążliwych warunkach.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca ma formę prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest przedsiębiorstwem dużej wielkości (zatrudnia ponad 250 pracowników).Podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych i prowadzi ewidencję księgową według przepisów Ustawy o rachunkowości. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Całość dokonywanej sprzedaży jest opodatkowana w rozumieniu Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.Wnioskodawca prowadzi działalność na terenie kraju. Jedną z podstawowych usług jest wykonywanie podziemnych robót górniczych świadczonych na rzecz kopalni węgla kamiennego. Pracownicy Wnioskodawcy pracujący w szczególnie uciążliwych warunkach podziemnych otrzymują zgodnie z art. 232 Kodeksu Pracy i rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, wymagane posiłki profilaktyczne i napoje.Jednakże występują sytuacje, że ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracowników pracy lub ze względów organizacyjnych Wnioskodawca nie dostarcza gotowych posiłków lecz w zamian pracownicy otrzymują produkty spożywcze, z których we własnym zakresie przygotowują sobie posiłki na co zezwala § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. Pracownicy otrzymują również napoje w postaci: wody, soków, mleka.Koszt tych zakupów zaliczany jest do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przysługuje prawo odliczenia podatku VAT z faktur za zakupione artykuły spożywcze w celu przygotowania z nich posiłków przez pracowników i zakupionych napojów przekazanych pracownikom pracującym w szczególnie uciążliwych warunkach ...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych. Żaden z przepisów ustawy o VAT nie zabrania odliczać podatku naliczonego z faktur za zakupione produkty spożywcze przeznaczone do sporządzenia z nich posiłków przez pracowników i od zakupionych dla pracowników napojów (wody, soków, mleka). Do dostarczenia tych artykułów spożywczych i napojów dla pracowników Wnioskodawca jest zobligowany przez Kodeks Pracy i rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. Wydatki na nabycie tych produktów spożywczych i napojów są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym podatek VAT naliczony od zakupów artykułów spożywczych i napojów przekazanych pracownikom pracującym w szczególnie uciążliwych warunkach podlega odliczeniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Przez dostawę towarów ? w myśl w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

Przepisy wykonawcze regulujące powyższy obowiązek to:

  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r.

    w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t. j. z 2003r. Dz. U. Nr 169, poz. 1650).

Pierwsze z wymienionych rozporządzeń dotyczy obowiązków pracodawcy względem pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych. Natomiast drugie z zacytowanych rozporządzeń mówi o obowiązku pracodawcy dostarczania wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Powołane przepisy nie precyzują jakiego rodzaju mają to być napoje, zatem można uznać, że ustawodawca pozostawił to w gestii pracodawcy, pod warunkiem, iż woda i napoje będą dostępne w ilościach zaspokajających potrzeby pracownika w ciągu całej zmiany roboczej.

Zgodnie z § 112 ww. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy.

Zgodnie z § 1 ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, pracodawca zapewnia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie:

  1. posiłki wydawane ze względów profilaktycznych, zwane dalej 'posiłkami', w formie jednego dania gorącego, z zastrzeżeniem § 2 ust. 2,
  2. napoje, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy.

W myśl § 2 jeżeli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, może zapewnić w czasie pracy:

  1. korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych,
  2. przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Stosownie natomiast do art. 88 ust. 3 pkt 3 przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

  1. przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,
  2. nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób;

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność na terenie kraju. Jedną z podstawowych usług jest wykonywanie podziemnych robót górniczych świadczonych na rzecz kopalni węgla kamiennego. Pracownicy Wnioskodawcy pracujący w szczególnie uciążliwych warunkach podziemnych otrzymują zgodnie z art. 232 Kodeksu Pracy i rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, wymagane posiłki profilaktyczne i napoje.Jednakże występują sytuacje, że ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracowników pracy lub ze względów organizacyjnych Wnioskodawca nie dostarcza gotowych posiłków lecz w zamian pracownicy otrzymują produkty spożywcze, z których we własnym zakresie przygotowują sobie posiłki na co zezwala § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. Pracownicy otrzymują również napoje w postaci: wody, soków, mleka.

Odnosząc zatem przedstawiony powyżej stan prawny do stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie, stwierdzić należy, iż w przypadku gdy zakup napojów i artykułów spożywczych przeznaczonych do spożycia w miejscu pracy jest realizowany na podstawie ciążących na pracodawcy obowiązków wynikających ze wskazanych wyżej przepisów i wydatki na ich zakup mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, tym samym Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek, naliczony przy zakupie tych towarów. W stanie faktycznym nie znajduje zastosowania ograniczenie określone cyt. wyżej przepisem art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT odnoszące się do nabycia usług gastronomicznych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo należy nadmienić, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zaliczenia wydatków związanych z ww. zakupami do kosztów uzyskania przychodu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika