Prawo do zwrotu podatku VAT lub prawa do jego odliczenia wynikającego z faktur związanych z remontami (...)

Prawo do zwrotu podatku VAT lub prawa do jego odliczenia wynikającego z faktur związanych z remontami dotyczącymi nieruchomości, w której znajdują się lokale mieszkalne.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2010r. (data wpływu 13 października 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawa do zwrotu podatku VAT lub prawa do jego odliczenia wynikającego z faktur związanych z remontami dotyczącymi nieruchomości, w której znajdują się lokale mieszkalne ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawa do zwrotu podatku VAT lub prawa do jego odliczenia wynikającego z faktur związanych z remontami dotyczącymi nieruchomości, w której znajdują się lokale mieszkalne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca wraz z żoną jest współwłaścicielem nieruchomości (75% udziałów współwłasność łączna) położonej w X. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (Kancelaria Patentowa) nie związaną z wynajmem lokali. Jest podatnikiem podatku VAT. Żona Wnioskodawcy pracuje etatowo w firmie obcej ? nie jest płatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca jest administratorem tej nieruchomości, w której znajdują się lokale mieszkalne. Od czynszu najmu nie jest naliczany podatek VAT.

W latach 2008 i 2009 na remonty w w/w nieruchomości Wnioskodawca wydał dużą kwotę (ok. 200.000 zł). Wnioskodawca posiada faktury VAT wystawione na niego imiennie. W Sądzie Rejonowym w X toczy się postępowanie o zniesienie współwłasności. Pozostałe współwłaścicielki to rencistka i emerytka nie będące płatnikami podatku VAT. Biegły rzeczoznawca na zlecenie Sądu w operacie szacunkowym zalicza poniesione przez Wnioskodawcę koszty remontów bez podatku VAT, według katalogu KNR też bez podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może się zwrócić do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT czy też jego odliczenie, ujętego na fakturach związanych z remontami i czy uzyska zwrot podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz załącznika nr 4 do ustawy, Wnioskodawca nie ma prawa do dokonywania odliczeń podatku naliczonego, ponieważ usługi najmu lokali mieszkalnych są zwolnione z podatku VAT. Skoro Wnioskodawca nie nalicza podatku należnego od najmu nie może też go pomniejszać o naliczony. Inna sytuacja byłaby gdyby w kamienicy były lokale użytkowe i wtedy w czynszu Wnioskodawca naliczałby dla nich podatek VAT i odprowadzał do urzędu skarbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010r., zwanej dalej ustawą o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy;

Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe - PKWiU 70.20.11, mieszczą się w zakresie usług zwolnionych od podatku (poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o VAT).

Zgodnie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym,
  • prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi ?w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.?

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części (w takim zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Jednocześnie, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) i b) cytowanego powyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatki, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego (?).

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca wraz z żoną jest współwłaścicielem nieruchomości, której jest administratorem. W nieruchomości tej znajdują się lokale mieszkalne. Do czynszu najmu nie jest doliczany podatek VAT.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT, prowadzi działalność gospodarczą (Kancelaria Patentowa) nie związaną z wynajmem lokali.

W latach 2008 i 2009 Wnioskodawca przeprowadził remont ww. nieruchomości, a koszty z nim związane zostały udokumentowane fakturami VAT wystawionymi imiennie na Wnioskodawcę.

Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przywołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, iż o ile faktycznie w przedmiotowej nieruchomości są wynajmowane lokale mieszkalne i wynajem tych lokali zalicza się do usług zwolnionych od podatku VAT, a jednocześnie Wnioskodawca jest stroną umów najmu lokali mieszkalnych, to Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki związane z remontem w ww. nieruchomości.

Konsekwentnie Wnioskodawca nie otrzyma zwrotu podatku VAT.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zatem zwrot występuje, co do zasady, w sytuacji różnicy pomiędzy podatkiem naliczonym i należnym, a w tej sprawie brak jest takiej różnicy.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego, w szczególności gdy wydatki poniesione na remonty przedmiotowej nieruchomości byłyby związane ze sprzedażą opodatkowaną, a także zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika