stawka podatku VAT na sprzedaż gotowych projektów domów jednorodzinnych

stawka podatku VAT na sprzedaż gotowych projektów domów jednorodzinnych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. organu w dniu 16 listopada 2009r., uzupełnionym pismem z dnia 22 grudnia 2009r. (data wpływu 30 grudnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na sprzedaż gotowych projektów domów jednorodzinnych - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na sprzedaż gotowych projektów domów jednorodzinnych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 grudnia 2009r. (data wpływu 30 grudnia 2009r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 14 grudnia 2009r. znak: IBPP2/443-926/09/WN.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi autorską pracownię architektoniczną, opracowując projekty budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków usługowych. Przeważająca część opracowywanych projektów budynków mieszkalnych jednorodzinnych to projekty gotowe (typowe). Informacje o tych projektach publikowane są w wielu ogólnopolskich katalogach zbiorczych projektów domów, we własnym katalogu oraz w ofercie zamieszczanej na stronach internetowych. Katalogi wydawane są kilka razy w roku i są dostępne w sieciach dystrybucyjnych takich jak '...','...' i innych, a także w Internecie.

Ponadto Wnioskodawca wydaje własny katalog rozprowadzany poprzez ogłoszenia prasowe.

Do tej pory do wszystkich czynności sprzedaży, niezależnie od przedmiotu sprzedaży, odbiorcy oraz sposobu dystrybucji Wnioskodawca stosował stawkę podstawową (22%).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na podstawie § 9 ust. 1 pkt 10 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, do sprzedaży gotowych projektów domów jednorodzinnych, opracowanych jako książki lub broszury (PKWiU 22.11.20-60 - Książki, broszury, ulotki oraz podobne materiały z wyjątkiem encyklopedii i słowników, pozostałe) i posiadających Nr ISBN, sprzedawanych wielokrotnie, ma zastosowanie stawka 0% VAT...

Należy zauważyć, iż Wnioskodawca w ww. piśmie z dnia 22 grudnia 2009r. przeformułował postawione we wniosku pytanie. Ponieważ ww. pismo stanowi odpowiedź na wezwanie tut. organu z dnia 14 grudnia 2009r. znak: IBPP2/443-926/09/WN, przyjęto że pytanie tam sformułowane jest ostateczne i w takiej wersji zostało przywołane powyżej.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie cytowanego we wniosku przepisu, sprzedaż gotowych projektów domów jednorodzinnych, dla których uzyskano symbol ISBN, stosuje się stawkę 0% VAT. Na poparcie własnego stanowiska Wnioskodawca powołał szereg firm stosujących przy sprzedaży projektów gotowych domów oznaczonych symbolami ISBN stawkę 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez odpłatną dostawę towarów ? stosownie do art. 7 ust. 1 powołanej ustawy ? rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Pod pojęciem ?towarów?, zdefiniowanym przez ustawodawcę w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy rozumieć rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady, stawka podatku od towarów i usług ? na podstawie art. 41 ust. 1 wskazanej ustawy o VAT - wynosi 22%, jednakże zarówno w samej ustawie o podatku od towarów i usług, jak też i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W myśl art. 41 ust. 2, w związku z poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7% podlegają książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy ? wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

Zgodnie z przepisem § 39 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799) w okresie do dnia 31 grudnia 2010r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Należy zauważyć, iż w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2009r., kwestie uregulowane wskazanym wyżej przepisem § 39 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r., rozstrzygał, analogicznie brzmiący (za wyjątkiem wskazania horyzontu czasowego obowiązywania), przepis § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca prowadzi autorską pracownię architektoniczną, opracowując projekty budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków usługowych. Przeważająca część opracowywanych projektów budynków mieszkalnych jednorodzinnych to projekty gotowe (typowe). Informacje o tych projektach publikowane są w wielu ogólnopolskich katalogach zbiorczych projektów domów, we własnym katalogu oraz w ofercie zamieszczanej na stronach internetowych. Katalogi wydawane są kilka razy w roku i są dostępne w sieciach dystrybucyjnych takich jak ?...?, ?...? i innych, a także w Internecie.

Ponadto Wnioskodawca wydaje własny katalog rozprowadzany poprzez ogłoszenia prasowe.

Do tej pory do wszystkich czynności sprzedaży, niezależnie od przedmiotu sprzedaży, odbiorcy oraz sposobu dystrybucji Wnioskodawca stosował stawkę podstawową (22%).

Odnosząc zatem wskazany wyżej stan prawny do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż o ile przedmiotem dokonywanych przez Wnioskodawcę dostaw będą gotowe projekty domów jednorodzinnych, opracowane w formie książki lub broszury o symbolach PKWiU 22.11.20-60, oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i nie będą do nich miały zastosowania wyłączenia wskazane w przepisie § 39 ust. 1 pkt 1 lit. a cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r., wówczas do dnia 31 grudnia 2010r., podlegać one będą opodatkowaniu według 0% stawki podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Należy zauważyć, iż podana przez Wnioskodawcę klasyfikacja, została potraktowana jako element przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego. Należy bowiem zauważyć, że tut. organ nie jest właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji książek według PKWiU, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania wyrobu lub usługi zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Tak więc to podatnika obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wyrobu lub usługi, a w razie wątpliwości podatnik może w tym zakresie zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r.

w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika