Czy przekazanie w formie darowizny, gruntu niezabudowanego (drogi, pobocza) w omówionej powyżej sytuacji, (...)

Czy przekazanie w formie darowizny, gruntu niezabudowanego (drogi, pobocza) w omówionej powyżej sytuacji, będzie transakcją niepodlegającą VAT, zwolnioną z VAT, czy opodatkowaną i jeśli opodatkowaną to jaką stawką?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2012 r. (data wpływu 25 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przez Wnioskodawcę darowizny działek ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przez Wnioskodawcę darowizny działek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

A. w K. jest właścicielem działek o numerach 19/5, 20/1, 21/1, są to nieruchomości niezabudowane oznaczone jako drogi.

Podstawą nabycia prawa własności tych działek jest wydana na podstawie przepisów art. 256 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz.1365), decyzja Wojewody z dnia 13 lipca 2006 r., która stała się wykonalna z dniem 31 października 2006 r.

A. w dniu 26 sierpnia 2010 r. zawarła przedwstępną umowę darowizny z Miastem, w której zobowiązała się do darowania prawa własności działek powstałych w wyniku podziału działek oznaczonych numerami geodezyjnymi: 19/5, 20/1, 21/1, a stanowiących obszar przeznaczony pod realizację ?Przebudowy układu drogowego ulicy H., B. i S.w K. etap 2?.

Warunkami zawarcia umowy darowizny są:

  • wybudowanie przez Miasto układu komunikacyjnego,
  • dokonanie na koszt i zlecenie Miasta podziału geodezyjnego w celu wyodrębnienia działek,
  • sporządzenie na koszt i zlecenie Miasta operatów szacunkowych dla darowanej nieruchomości,
  • wydanie przez Prezydenta Miasta zarządzenia w przedmiocie przyjęcia darowizny,
  • wyrażenie zgody przez właściwy organ A. na dokonanie darowizny.

Została sporządzona wycena omawianej nieruchomości, jej wartość wynosi 216.976,00 zł. Proces nabycia prawa własności ww. działek nie podlegał ustawie VAT, podczas użytkowania nie wykonywano remontów i nie poczyniono nakładów na rzecz omawianej nieruchomości. W konsekwencji A. przy nabyciu prawa własności nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie w formie darowizny, gruntu niezabudowanego (drogi, pobocza) w omówionej powyżej sytuacji, będzie transakcją niepodlegającą VAT, zwolnioną z VAT, czy opodatkowaną i jeśli opodatkowaną to jaką stawką?

Stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. l pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny,

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Proces nabycia prawa własności ww. działek nie podlegał ustawie VAT, A.przy nabyciu prawa własności nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym, przekazanie omówionej wyżej darowizny działek nie podlega przepisom ustawy VAT i transakcja ta nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku należnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy o VAT).

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności przekazanie na cele osobiste wspólników, darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Umowa darowizny jest umową nazwaną i została określona w art. 888 ustawy Kodeks cywilny. Ww. przepis stanowi, że darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Zaznaczyć także należy, że pojęcie ?zbycia? należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu ?dostawa towarów? w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. ?zbycie? obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zatem darowizny należy traktować jako jedną z form zbycia, w której następuje przeniesienie prawa do rozporządzania.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem działek o numerach 19/5, 20/1, 21/1, są to nieruchomości niezabudowane oznaczone jako drogi. Podstawą nabycia prawa własności tych działek jest wydana na podstawie przepisów art. 256 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym decyzja Wojewody. Proces nabycia prawa własności ww. działek nie podlegał ustawie VAT, podczas użytkowania nie wykonywano remontów i nie poczyniono nakładów na rzecz omawianej nieruchomości. W konsekwencji przy nabyciu prawa własności Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów.

Wnioskodawca w dniu 26 sierpnia 2010 r. zawarł przedwstępną umowę darowizny z Miastem, w której zobowiązał się do darowania prawa własności działek powstałych w wyniku podziału działek oznaczonych numerami geodezyjnymi: 19/5, 20/1, 21/1.

Odnosząc zatem przedstawione okoliczności sprawy na grunt przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że Wnioskodawca dokona darowizny gruntu niezabudowanego w postaci działek powstałych w wyniku podziału działek oznaczonych numerami geodezyjnymi: 19/5, 20/1, 21/1 na rzecz Miasta. Jak wyjaśnił Wnioskodawca przy nabyciu działek 19/5, 20/1, 21/1 nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. W konsekwencji należy stwierdzić, że Wnioskodawca dokonując darowizny gruntu, przy nabyciu którego nie przysługiwało mu prawo do odliczenia nie wypełnia dyspozycji art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, przez co czynności tej nie można będzie uznać za odpłatną, tym samym podlegającą opodatkowaniu.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis zdarzenia należy stwierdzić, iż dostawa stanowiąca darowiznę działek powstałych w wyniku podziału działek oznaczonych numerami geodezyjnymi: 19/5, 20/1, 21/1 na rzecz Miasta nie będzie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a transakcja ta nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika