Prawo do odliczenia podatku naliczonego. sygn: IBPP3/443-112/07/KO

Prawo do odliczenia podatku naliczonego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zakładów Mięsnych, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2007r. (data wpływu 28 września 2007r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 października 2007r. (data wpływu 6 listopada 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2007r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 30 października 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca realizuje projekt pod nazwą ?Nauka dla zintegrowanego zarządzania jakością zdrowotną ? staże absolwentów w ?.?. Wnioskodawca otrzymuje w ramach zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego 2004-2006 dofinansowanie w formie dotacji na pokrycie wydatków poniesionych w związku z zatrudnieniem absolwentów szkół wyższych. Zakupy dokonane w ramach projektu będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przysługuje odliczenie w całości lub części podatku od towarów i usług w związku z zakupami towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu ...

Zdaniem Wnioskodawcy od niżej wymienionych wydatków poniesionych w związku z realizacją ww. projektu nie przysługuje odliczenie podatku VAT:

  • koszty wynagrodzeń kierownika projektu wraz z obowiązkowymi składkami ZUS,
  • koszty wynagrodzenia osób rekrutujących wraz z obowiązkowymi składkami ZUS,
  • koszty dodatków stażowych ? wynagrodzenie miesięczne wraz z obowiązkowymi składkami ZUS,
  • koszty wynagrodzeń opiekunów stażystów wraz z obowiązkowymi składkami ZUS,

Zdaniem Wnioskodawcy od niżej wymienionych wydatków udokumentowanych fakturą VAT przysługuje odliczenie podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy:

  • koszty publikacji materiałów informacyjnych ? plakaty formatu B1,
  • koszty publikacji materiałów informacyjnych ? broszurka informacyjna,
  • koszty publikacji materiałów informacyjnych ? listy informacyjne,
  • koszty ogłoszeń prasowych ? 3 ogłoszenia w dodatku lokalnym ?Gazety Wyborczej?, ?Gazecie Praca?,
  • koszty ogłoszeń prasowych ? 1 ogłoszenie w gazecie lokalnej ?Supernowości?,
  • koszt ogłoszenia dodatku specjalnego w gazecie lokalnej ?Kurier S.? i ?Głos K.?.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków związanych z działalnością Spółki uzależnione jest od ich związku z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast podstawową kategorią dokumentów umożliwiających odliczenie są faktury VAT, dokumentujące nabycie towarów i usług. Oznacza to, iż w przypadku wydatków takich, jak koszty wynagrodzeń, które nie są dokumentowane fakturami VAT, prawo do odliczenia z oczywistych względów nie przysługuje.

W przypadku pozostałych zakupów udokumentowanych fakturami VAT obniżenie podatku należnego o podatek naliczony jest determinowane związkiem poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego wydatki poniesione przez Spółkę, dotyczące realizowanego projektu, będą wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Ponieważ we wniosku nie wskazano żadnych przesłanek, które mogłyby skutkować wyłączeniem prawa do odliczenia, w przypadku wydatków udokumentowanych fakturami VAT , takich jak:

  • koszty publikacji materiałów informacyjnych ? plakaty formatu B1,
  • koszty publikacji materiałów informacyjnych ? broszurka informacyjna,
  • koszty publikacji materiałów informacyjnych ? listy informacyjne,
  • koszty ogłoszeń prasowych ? 3 ogłoszenia w dodatku lokalnym ?Gazety Wyborczej?, ?Gazecie Praca?,
  • koszty ogłoszeń prasowych ? 1 ogłoszenie w gazecie lokalnej ?Supernowości?,
  • koszt ogłoszenia dodatku specjalnego w gazecie lokalnej ?Kurier S.? i ?Głos K.?

Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, o ile wydatki na ich nabycie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika