Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją (...)

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ???.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) ? Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do organu 30 września 2014 r.) uzupełnionym pismem z 26 listopada 2014 r. (data wpływu 1 grudnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ?? ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ???.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 26 listopada 2014 r. (data wpływu 1 grudnia 2014 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie organu z 18 listopada 2014 r. znak: IBPP3/443-1188/14/UH.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Głównym celem projektu ??? jest umożliwienie i zapewnienie mieszkańcom Gminy swobodnego dostępu do bazy wypoczynkowo ? rekreacyjnej, aktywnego spędzenia czasu wolnego a tym samym zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności gminy w regionie. Siłownia na wolnym powietrzu będzie inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę i stanie się perełką przestrzeni publicznej unikatową w skali regionu. Z urządzeń będą mogli korzystać bezpłatnie zwolennicy siłowni pod chmurką. Inwestycja zapoczątkuje nowy trend w miejscowościach. Siłownia przełamie barierę ograniczającą aktywizację ruchową ze względów ekonomicznych braku czasu czy trudnej dostępności do obiektów sportowych. Należy podkreślić jednocześnie, że nowa przestrzeń publiczna stanie się popularna wśród młodzieży i dorosłych. Urządzenia do ćwiczeń zostaną ustawione w taki sposób, by korzystający z nich miłośnicy gimnastyki, zaczynając od rozgrzewki mogli przechodzić do coraz trudniejszych i bardziej wymagających ćwiczeń siłowych ? tworząc w ten sposób świetnie zaplanowaną ?ścieżkę zdrowia?. Każdy przyrząd będzie dokładnie opisany do jakich ćwiczeń służy, jakie partie mięśni wzmocni oraz jaki jest efekt użycia danego elementu. Przedmiotowe urządzenia posiadają certyfikat zgodności z najnowsza norma bezpieczeństwa, co pozwala na użytkowanie przez dzieci i umiejscowienie w okolicy placu zabaw czy boisk sportowych.

Zalety siłowni na wolnym powietrzu:

  1. Wpływa pozytywnie na zdrowie, układ krążenia,
  2. Wzmacnia kondycję fizyczną i koordynację,
  3. Jest dostępna dla każdego (dzieci i ich rodziców, młodzieży, osób starszych, osób niepełnosprawnych i ludzi z niskimi dochodami),
  4. Poprawia nastrój,
  5. Wycisza wewnętrznie przez naturalne otoczenie,
  6. Ułatwia nawiązywanie i utrwalanie kontaktów międzyludzkich,
  7. Przy odpowiednim doborze ćwiczeń działa rehabilitacyjnie.

Wydatki poniesione w związku z realizacją projektu są udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę w związku z realizacją projektu z działania 413 ?Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju? pn. ?. Zakup towarów i usług związanych z nabyciem siłowni ma na celu poprawę infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i sportowej na obszarze Gminy.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako ?podatnik VAT czynny? i nie składa deklaracji VAT-7. Okres realizacji projektu: ? data rozpoczęcia 6 września 2012 r. ? data zakończenia 31 maja 2014 r. Zakupione zostały urządzenia służące do ćwiczeń na wolnym powietrzu w tym: wyciskanie siedząc, wyciąg górny, pylon, stopki i oparcia ze stali nierdzewnej. Urządzenia te w całości tworzą 1 komplet. Zakupiono 3 komplety po jednym trzech miejscowości. Zakupione towary i usługi w ramach realizacji projektu nie są wykorzystywane do wykonywania przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu pn. ??? w ramach działania 413 ?Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju? objętego PROW na lata 2007?2013?

Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu pn. ??? w ramach działania 413 ?Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju? objętego PROW na lata 2007?2013.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r., kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a) ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., nadanym art. 1 pkt 38 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35), kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20. Przepis ten od 1 stycznia 2014 r. ma następujące brzmienie: obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Art. 96 ust. 4 ustawy stanowi, że naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako ?podatnika VAT czynnego? lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 ? jako ?podatnika VAT zwolnionego?.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje ? co do zasady ? wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki: odliczenia dokonuje czynny podatnik, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca zrealizował projekt pn. ???. Projekt został zrealizowany w okresie od 6 września 2012 r. do 31 maja 2014 r. Zakupione zostały 3 komplety urządzeń służących do ćwiczeń na wolnym powietrzu jak wyciskanie siedząc, wyciąg górny, pylon, stopki i oparcia ze stali nierdzewnej. Zakupione towary i usługi w ramach realizacji projektu nie są wykorzystywane do wykonywania przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Z ww. urządzeń będą mogli korzystać bezpłatnie zwolennicy siłowni pod chmurką. Wydatki poniesione w związku z realizacją projektu są udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako ?podatnik VAT czynny? i nie składa deklaracji VAT-7.

Jak już wskazano wyżej, obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi, w których cenie zawarty jest podatek naliczony były wykorzystywane przez podatnika podatku VAT do wykonywania czynności opodatkowanych. Zrealizowanie tego prawa możliwe jest wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako ?podatnicy VAT czynni?, przez złożenie deklaracji VAT-7.

Analiza przedstawionego opisu stanu faktycznego wskazuje, że nie wyczerpuje on znamion unormowania regulującego prawo do odliczenia podatku naliczonego przedstawionego w ww. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przesłanką pozwalającą na taki wniosek, jest fakt, że jak wynika z opisu sprawy zakupione towary i usługi nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a ponadto Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako ?podatnik VAT czynny?. W konsekwencji, stosownie do powołanych wyżej unormowań Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ???.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ? , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. 2012, poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika