?Czy zakup ww. czynności odpłatnych za granicą stanowi dla Uczelni import usług podlegający opodatkowaniu (...)

?Czy zakup ww. czynności odpłatnych za granicą stanowi dla Uczelni import usług podlegający opodatkowaniu u nabywcy w Polsce a w konsekwencji czy powstanie obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej w celu naliczenia i odprowadzania podatku VAT?
Jaki będzie moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku uznania ww. transakcji za import usług?
Jaką stawkę podatku VAT zastosować, jeżeli zakupione usługi wykorzystywane są do działalności zwolnionej??

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2011r. (data wpływu 8 listopada 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 lutego 2012r. (data wpływu 20 lutego 2012r.) oraz pismem z dnia 12 marca 2012r. (data wpływu 14 marca 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności publikacji prac naukowych w czasopismach zagranicznych oraz publikacji książek za import usług, określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz stawki podatku VAT jest:

  • nieprawidłowe w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz stawki podatku VAT dla usługi publikacji książki
  • prawidłowe w pozostałym zakresie

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług zakresie uznania czynności publikacji prac naukowych w czasopismach zagranicznych oraz publikacji książek za import usług, określenia powstania obowiązku oraz określenia stawki podatku VAT dla tych usług. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 lutego 2012r. (data wpływu 20 lutego 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 27 stycznia 2012r., znak: IBPP3/443-1222/11/AM oraz pismem z dnia 12 marca 2012r. (data wpływu 14 marca 2012r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 29 lutego 2012r.), znak: IBPP3/443-1222/11/AM.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zaistniałe stany faktyczne:

Stan faktyczny I:

Wnioskodawca jako publiczna szkoła wyższa jest podatnikiem VAT z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych jak i zwolnionych z podatku. Na potrzeby prowadzonej działalności statutowej, to jest kształcenia na poziomie wyższym, zwolnionej od podatku od towarów i usług. Uczelnia dokonuje zakupów towarów i usług, w tym poza granicami kraju. Przedmiotem zakupu są m.in. odpłatne czynności, polegające na publikacji prac naukowych pracowników uczelni, w czasopismach zagranicznych krajów unii europejskiej oraz poza jej granicami.

Za odpłatną publikację ww. prac naukowych Uczelnia otrzymuje od zagranicznych jednostek faktury, wystawiane, w zależności od sprzedawcy, bądź po wykonaniu usługi, bądź przed jej wykonaniem.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż:

  • artykuły prasowe, są drukowane tylko i wyłącznie z wykorzystaniem materiałów należących do podmiotu świadczącego usługę,
  • wydruk (publikacja) artykułu, jest zasadniczo w stu procentach elementem głównym (cenotwórczym) świadczenia. W kilku przypadkach udział usługi głównej waha się od 93% do 98% - są to przypadki, w których usługodawca obciąża nas, dodatkowymi kosztami w postaci: przesyłu danych elektronicznych (2%), opłat pocztowych (7%),
  • zgodnie z opinią Wnioskodawcy, nabywane usługi (opisane we wniosku) mieszczą się w katalogu ?Usług związanych z działalnością wydawniczą?- Dział 58 (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU),
  • pracownicy Uczelni w ramach rozwoju naukowego, zobowiązani są do zamieszczania publikacji swego autorstwa w specjalistycznych czasopismach (wydawnictwach), w tym ukazujących się poza terytorium kraju, w państwach Unii Europejskiej oraz poza jej granicami. Ze strony Uczelni dochodzi tym samym do zakupu usługi polegającej na udostępnieniu danego artykułu (odpłatnie) na łamach konkretnego czasopisma. W związku z powyższym, ze strony Wydawnictwa nie jest wykonywana dostawa towarów, ale dochodzi do sprzedaży usługi, w której wytwarza ono w pełnym cyklu czasopismo (redagowanie, drukowanie, prace introligatorskie - z użyciem własnych surowców i komponentów),
  • z żadnych ustaleń pomiędzy zlecającym a zleceniobiorcą nie wynika, iż świadczona jest równocześnie, bądź dodatkowo usługa drukowania tych czasopism w określonym nakładzie. Zdarza się jedynie, przekazanie jednego lub kilku egzemplarzy autorskich.
  • nie dochodzi do przekazania prawa do dysponowania jak właściciel wydrukowanymi materiałami, gdyż Uniwersytet nie wchodzi w obowiązki wydawcy czasopisma,
  • Uniwersytet współpracuje z licznymi wydawnictwami specjalistycznymi, z których część posiada oznaczenie symbolem ISSN, część zaś takiego oznaczenia nie posiada,
  • czasopisma wytwarzane są metodami poligraficznymi, niekiedy dochodzi do udostępnienia treści artykułów również w formie elektronicznej (on-line, na stronie wydawnictwa),
  • czasopisma mają charakter naukowy, specjalistyczny, więc udział reklam lub tekstów reklamowych jest niewielki, jednak Wnioskodawca nie posiada faktycznych narzędzi pozwalających oszacować ich procentowy udział.

Stan faktyczny II:

Zgodnie z dokonanym przez uniwersytet zamówieniem, w najbliższym czasie ma zostać wykonana kompleksowa usługa polegająca na: przygotowaniu i publikacji rozdziału książki w języku angielskim (posiadającej numer ISBN ?), udostępnieniu go on-line na stronach internetowych wydawnictwa oraz wydruku w wersji papierowej. Usługa wyceniona została w łącznej kwocie, bez ustalenia ceny za poszczególne jej elementy. Wykonawcą usługi jest podatnik z terytorium Chorwacji. Planowany termin - udostępnienia książki on-line to 7 listopada 2011r. wydawnictwo zobowiązuje się, że usługa kompleksowa tj. przygotowanie i publikacja książki on-line, edycja i wydruk wersji papierowej oraz przesłanie jednego egzemplarza książki dla autora nastąpi do końca roku 201lr. w związku z wyżej wymienioną usługą, w dniu 29 sierpnia 2011r. wydawca wystawił fakturę z 30 dniowym terminem zapłaty, obejmującą 100% ceny. została ona zapłacona w dniu 14 września 201lr.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż:

  • wydruk książki, będący elementem składowym zakupionej usługi, odbywa się tylko i wyłącznie z wykorzystaniem materiałów należących do podmiotu świadczącego usługę.
  • tak jak podano we wniosku, usługa wyceniona została w łącznej kwocie, bez ustalenia ceny za poszczególne jej elementy. W związku z powyższym nie ma realnych podstaw do wskazania i wyceny elementu najbardziej cenotwórczego.
  • mowa we wniosku, mieści się w katalogu ?Usług związanych z działalnością wydawniczą? Dział 58 (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Wnioskodawca wyjaśnił, iż nie dochodzi do przekazania prawa do dysponowania jak właściciel wydrukowanymi materiałami, gdyż Uniwersytet nie wchodzi w obowiązki wydawcy książki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania odnoszące się do obu powyższych stanów faktycznych:

  1. Czy zakup ww. czynności odpłatnych za granicą stanowi dla Uczelni import usług podlegający opodatkowaniu u nabywcy w Polsce a w konsekwencji czy powstanie obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej w celu naliczenia i odprowadzania podatku VAT...
  2. Jaki będzie moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku uznania ww. transakcji za import usług...
  3. Jaką stawkę podatku VAT zastosować, jeżeli zakupione usługi wykorzystywane są do działalności zwolnionej...

Stanowisko Wnioskodawcy - Stan faktyczny I:

Odpłatne czynności na zlecenie Uczelni polegające na publikacji za granicą prac naukowych przez jednostki mające siedzibę za granicą stanowią odpłatne usługi. Zgodnie z definicją określoną w art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie natomiast z art. 28b ust. 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług, zasadą jest iż miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę. Zdaniem Wnioskodawcy właściwe dla prawidłowego zastosowania przepisów podatku od towarów i usług jest rozliczenie wyżej opisanej usługi jako importu usług, na zasadach wynikających z art. 28b ust 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług co za tym idzie dla zakupu za granicą usługi publikacji znajdą zastosowanie przepisy art. 19 ust. 19a i 19b ustawy o VAT.

Dla przedstawionego stanu faktycznego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Na mocy art. 19 ust 19b i ust. 11 tej ustawy, jeżeli przed wykonaniem usługi została uiszczona cześć należności, w szczególności: przedpłata, zaliczka, zadatek lub rata, obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje z chwilą jej uiszczenia w tej części.

W zakresie stawki podatku VAT w przypadku wyżej opisanej transakcji zakupu usług publikacji prac naukowych w czasopismach zagranicznych zastosowanie ma stawka podstawowa w wysokości 23%.

Stanowisko Wnioskodawcy - Stan faktyczny II:

Uczelnia stoi na stanowisku, że odpłatna czynność przygotowania i publikacji rozdziału książki w języku angielskim (posiadającej numer ISBN...), udostępnienia go on-line na stronach internetowych na jej zlecenie przez jednostkę mającą siedzibę za granicę stanowią odpłatną usługę publikacji książki.

Zgodnie z definicją określoną w art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa (w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług). Zgodnie natomiast z art. 28b ust. 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług., zasadą jest iż miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę, zdaniem Wnioskodawcy właściwe dla prawidłowego zastosowania przepisów podatku od towarów i usług jest rozliczenie wyżej opisanej usługi jako importu usług, na zasadach wynikających z art. 28b ust. 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług dla przedstawionego stanu faktycznego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi.

Na mocy art. 19 ust. 19b i ust. 11 tej ustawy, jeżeli przed wykonaniem usługi została uiszczona część należności, w szczególności: przedpłata, zaliczka, zadatek lub rata, obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje z chwilą jej uiszczenia w tej części.

W zakresie stawki podatku VAT w przypadku wyżej opisanej transakcji zakupu od jednostki z zagranicy - usługi publikacji książki, oznaczonej symbolem ISBN ..., zastosowanie ma stawka preferencyjna w wys. 5%, zgodnie z poz. 33 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za:

  • nieprawidłowe w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz stawki podatku VAT dla usługi publikacji książki,
  • prawidłowe w pozostałym zakresie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 201lr. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie nie dochodzi do przeniesienia prawa do dysponowania towarem z usługodawcy na Uczelnie w związku z tym przedmiotowe transakcję należy rozpatrywać jako usługi.

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Podatnikami są również, jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Stosownie do art. 17 ust. 2 ustawy w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

W przypadku usług istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest ustalenie miejsca ich świadczenia, bowiem od określenia miejsca świadczenia zależeć będzie miejsce ich opodatkowania.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę prowadzenia działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

W przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 ustawy).

W art. 28a ustawy wskazano, iż na potrzeby stosowania rozdziału dotyczącego miejsca świadczenia przy świadczeniu usług:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub zobowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Z powyższych przepisów wynika, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak usługi te są świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika znajdującego się w miejscu innym niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Tę zasadę ogólną należy stosować, gdy usługa jest świadczona na rzecz podatnika a przepisy art. 28e, 28f ust. 1 i 1a, 28g ust. 1, 28i, 28j i 28n ustawy nie będą przewidywać innych zasad ustalenia miejsca świadczenia.

Z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie wskazane powyżej zastrzeżenia nie mają zastosowania, zatem miejsce świadczenia usługi wykonywanej przez kontrahenta zagranicznego ustalane jest na podstawie zasady ogólnej wyrażonej w art. 28b ust. 1 ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o powołane, wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, iż zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, z uwagi na fakt, iż Uczelnia będąca nabywcą usług świadczonych przez kontrahenta zagranicznego spełnia definicję podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy, miejscem świadczenia i opodatkowania przedmiotowych usług będzie terytorium kraju, w którym usługobiorca (Wnioskodawca) posiada siedzibę, t.j. terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Świadczone usługi stanowią dla Uczelni import usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, wobec czego będzie zobowiązana do rozliczenia podatku z tego tytułu.

Regulacje dotyczące momentu postania obowiązku podatkowego ustawodawca zawarł w treści art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 19 ust. 1. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Zgodnie zaś z art. 19 ust. 11 ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W myśl art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usług.

Zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi.

Stosownie do art. 19 ust. 19 ustawy o VAT, przepisy ust. 1, 4, 5, 11, ust. 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług, z zastrzeżeniem ust. 19ai 19b.

Zgodnie z art. 19 ust. 19a ustawy, w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:

  1. usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;
  2. usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

Do usług, o których mowa w ust. 19a, przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio (art. 19b ustawy).

Przepis art. 19 ust. 19a ustawy wskazuje zatem moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług na rzecz podmiotów będących podatnikami z tytułu ich importu, dla których miejsce świadczenia ustalane jest na podstawie art. 28b ustawy, z którym mamy do czynienia w niniejszej sprawie. Natomiast art. 19 ust. 19b ustawy ma zastosowanie do tych usług, dla których przed ich wykonaniem dokonano zapłaty za daną usługę.

Mając na uwadze, że w przypadku świadczenia usługi publikacji artykułów, Wnioskodawca nie wskazał aby dochodziło do zapłaty za tą usługę przed jej wykonaniem obowiązek podatkowy powstanie więc z chwilą wykonania tej usługi.

Odnośnie zaś usługi publikacji książki należy zauważyć, że Uczelnia zapłaciła za usługę 14 września 2011r. natomiast całkowite wykonanie usługi nastąpiło do końca 201 lr. Zatem zastosowanie znajdzie tutaj art. 19 ust. 19b ustawy o VAT zgodnie, z którym obowiązek podatkowy powstanie z chwilą zapłaty za usługę.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a ww. ustawy stawka podatku w okresie od 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r. wynosi 23% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust 1 oraz art. 146f. Co prawda prawodawca wprowadził szereg stawek preferencyjnych lecz usługi publikacji artykułów i książek nie zostały wymieniona jako te które korzystają z tych stawek.

Właściwą zatem stawką podatku VAT dla usługi odpłatnej publikacji prac naukowych w czasopismach zagranicznych oraz publikacji książek będzie stawka podstawowa - 23%.

Trzeba tutaj wyjaśnić, że nie znajdzie zastosowanie stawka w wysokości 5% dla publikacji książek, która zdaniem Wnioskodawcy winna być zastosowana.

Stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. W poz. 32 ww. załącznika pod symbolem PKWiU ex 58.11.1 (ex - dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania) wymieniono książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea.

Przy czym należy zauważyć że powyższe ma zastosowanie wyłącznie do dostawy ww. towarów, a nie do usługi publikacji książki co jest przedmiotem zapytania. Dlatego też ww. preferencyjna stawka podatku nie znajdzie zastosowania do importu usług publikacji książki.

Podsumowując:

W zakresie stanu faktycznego I:

  • nabycie usług publikacji artykułów w specjalistycznych czasopismach u podmiotów zagranicznych stanowi dla Wnioskodawcy import usług podlegający opodatkowaniu w kraju 23% stawką VAT. Obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi publikacji artykułu powstanie z chwilą wykonania usługi,

  • W zakresie stanu faktycznego II:

  • nabycie usług publikacji książek u podmiotów zagranicznych stanowi dla Wnioskodawcy import usług podlegający opodatkowaniu w kraju 23% stawką VAT. Obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi publikacji książki powstanie z chwilą zapłaty za tę usługę gdyż zapłata ta nastąpiła przed wykonanie całej usługi.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za:

  • nieprawidłowe w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz stawki podatku VAT dla usługi publikacji książki
  • prawidłowe w pozostałym zakresie.

Interpretacja dotyczy zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzeń przedstawionych w stanie faktycznym.

Dodatkowo się informuje, że pomimo wydania jednej interpretacji pobrano opłatę skarbową, uiszczoną przez Wnioskodawcę, w wysokości 80zł albowiem odnosi się ona do dwóch stanów faktycznych przedstawionych we wniosku. Zgodnie bowiem z art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika