Prawo odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na przebudowie, (...)

Prawo odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na przebudowie, rozbudowie i wyposażeniu obiektów uczelnianych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2012r. (data wpływu 27 listopada 2012r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło w dniu 11 lutego 2013r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ?? ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ???. Ww. wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło w dniu 11 lutego 2013r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Uniwersytet) jest uczelnią publiczną działającą na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym. W ramach swojej działalności realizuje projekt pn. ??? w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

Projekt ma na celu dostosowanie do nowoczesnych form kształcenia w zakresie nauk artystycznych i pedagogicznych, przyczyni się do wzrostu atrakcyjności i poziomu studiów wyższych w euroregionie ???. Pozwoli na wypracowanie nowych rozwiązań dydaktycznych i organizacyjnych usprawniających pracę i uatrakcyjniające prowadzone zajęcia. Poprawi również dostępności do nich osobom niepełnosprawnym.

Planowany okres realizacji projektu: 1 styczeń 2012r. ? 31 grudzień 2013r.

Przedmiotem projektu są następujące działania tj:

  • dostosowanie trzech obiektów dydaktycznych kampusu (w tym hali sportowej z basenem), usytuowanych w jednym ciągu komunikacyjnym oraz budynku dydaktycznego pn. ??? dla potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • przebudowa i rozbudowa budynku dla ??? umożliwiającą wprowadzenie nowych standardów kształcenia artystycznego i pedagogicznego poszerzających tradycyjną edukację o współczesne zagadnienia związane z nowymi mediami w sztuce i edukacji,
  • wyposażenie ??? w urządzenia dydaktyczne i inne pomoce naukowe.

Uczelnia jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług świadczącym usługi zwolnione jak i opodatkowane. Do katalogu świadczonych usług zaliczają się:

  • usługi edukacyjne,
  • usługi naukowe,
  • usługi badawcze,
  • usługi wynajmu powierzchni,
  • usługi reklamowe i promocyjne,
  • usługi sprzedaży wydawnictw,
  • usługi krótkotrwałego zakwaterowania w Domach Studenta oraz Domach Asystenckich.

Wnioskodawca odlicza podatek naliczony, między innymi według wskaźnika proporcji wyliczanego na podstawie art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca jest właścicielem budynków, które są przedmiotem projektu. W budynkach tych mieszczą się:

  • Wydział Artystyczny,
  • Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji,
  • Administracja Wydziałowa,
  • Instytut Sztuki,
  • Hala sportowa i basen.

Obecnie w budynkach tych prowadzona jest działalność opodatkowana jak i zwolniona. Działalność opodatkowana to wynajmy powierzchni oraz udostępnianie basenu za odpłatnością osobom z zewnątrz. Ponadto w budynkach tych znajduje się administracja, która jest przypisana zarówno do obsługi działalności opodatkowanej jak i zwolnionej.

Realizacja projektu nie wpłynie na zmiany w rodzaju prowadzonej działalności.

W piśmie, które wpłynęło w dniu 11 lutego 2013r. Wnioskodawca wyjaśnił, że realizowany projekt pn. ??? obejmuje swoim zakresem następujące działania (etapy, części):

  • dostosowanie trzech obiektów dydaktycznych kampusu (w tym hali sportowej z basenem), usytuowanych w jednym ciągu komunikacyjnym oraz budynku dydaktycznego pn. ??? dla potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • przebudowa i rozbudowa budynku dla ??? umożliwiająca wprowadzenie nowych standardów kształcenia artystycznego i pedagogicznego poszerzającego tradycyjną edukację o współczesne zagadnienia związane z nowymi mediami w sztuce i edukacji
  • wyposażenie ??? w urządzenia dydaktyczne i inne pomoce naukowe.

Na potrzeby realizacji projektu Wnioskodawca dokonuje nabyć towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę.

Wnioskodawca ma możliwość bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z każdym działaniem (etapem) projektu oraz z promocją i reklamą projektu.

I tak:

  • w zakresie działania ?dostosowanie trzech obiektów dydaktycznych kampusu (w tym hali sportowej z basenem), usytuowanych w jednym ciągu komunikacyjnym oraz budynku dydaktycznego pn. ??? dla potrzeb osób niepełnosprawnych? Wnioskodawca dokonuje nabyć towarów i usług, które są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT i wykonywaniem czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT. Wnioskodawca nie jest w stanie do bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z działalnością opodatkowaną i zwolnioną w ramach tego etapu realizacji projektu;
  • w zakresie działania ?przebudowa i rozbudowa budynku dla ??? umożliwiająca wprowadzenie nowych standardów kształcenia artystycznego i pedagogicznego poszerzającego tradycyjną edukację o współczesne zagadnienia związane z nowymi mediami w sztuce i edukacji? Wnioskodawca dokonuje nabyć towarów i usług, które są związane wyłącznie z działalnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT,
  • w zakresie działania wyposażenie ??? w urządzenia dydaktyczne i inne pomoce naukowe Wnioskodawca dokonuje nabyć towarów i usług, które są związane wyłącznie z działalnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT.

Ponadto Wnioskodawca informuje, że promocja i reklama projektu nie jest dokonywana oddzielnie do każdego z etapów projektu (np. tablice informacyjne dotyczą całego projektu a nie jego poszczególnych etapów, części), promocja i reklama dotyczy całego projektu, czyli dotyczy czynności opodatkowanych i zwolnionych z VAT.

W przypadku nabyć dokonanych na potrzeby promocji i reklamy Wnioskodawca nie jest w stanie do bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z działalnością opodatkowaną i zwolnioną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w związku z zakupem towarów i usług związanych z realizacją projektu pn. ??.? Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego według wskaźnika proporcji wyliczanego zgodnie z art. 90 ustawy od podatku od towarów i usług?

Czy odliczenie to przysługuje również od kosztów ponoszonych w ramach promocji i reklamy projektu (np: od zakupu tablic informacyjnych)?

Stanowisko Wnioskodawcy (sformułowane ostatecznie w piśmie, które wpłynęło w dniu 11 lutego 2013r.):

W zakresie działania ?dostosowanie trzech obiektów dydaktycznych kampusu (w tym hali sportowej z basenem), usytuowanych w jednym ciągu komunikacyjnym oraz budynku dydaktycznego pn. ??? dla potrzeb osób niepełnosprawnych? - Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zgodnie z wyliczonym wskaźnikiem proporcji z art. 90 ust. 3 - 4 ustawy o VAT.

W zakresie działania ?przebudowa i rozbudowa budynku dla ??? umożliwiająca wprowadzenie nowych standardów kształcenia artystycznego i pedagogicznego poszerzającego tradycyjną edukację o współczesne zagadnienia związane z nowymi mediami w sztuce i edukacji? oraz w zakresie działania ?wyposażenie ??? w urządzenia dydaktyczne i inne pomoce naukowe? ? Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT.

W zakresie wydatków ponoszonych na promocję i reklamę projektu pn. ??? Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zgodnie z wyliczonym wskaźnikiem proporcji z art. 90 ust. 3 - 4 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (?).

Z powyższych uregulowań wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, wyklucza natomiast możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W związku z powyższym należy mieć na uwadze, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku w części w jakiej zakupy będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Ponadto zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z art. 90 ust. 2 cyt. ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, o czym stanowi art. 90 ust. 3 cyt. ustawy. W ust. 4 art. 90 cyt. ustawy wskazano, iż proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Stosownie natomiast do zapisu art. 90 ust. 10 ustawy o VAT w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

  1. przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;
  2. nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, w okresie: 1 styczeń 2012r. ? 31 grudzień 2013r., realizuje projekt pn. ??? w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

Projekt ma na celu dostosowanie do nowoczesnych form kształcenia w zakresie nauk artystycznych i pedagogicznych, przyczyni się do wzrostu atrakcyjności i poziomu studiów wyższych w euroregionie ???.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług świadczącym usługi zwolnione jak i opodatkowane. Wnioskodawca odlicza podatek naliczony, między innymi według wskaźnika proporcji wyliczanego na podstawie art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na potrzeby realizacji projektu Wnioskodawca dokonuje nabyć towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę.

Realizowany projekt obejmuje swoim zakresem trzy działania (etapy, części):

  • etap I: ?dostosowanie trzech obiektów dydaktycznych kampusu (w tym hali sportowej z basenem), usytuowanych w jednym ciągu komunikacyjnym oraz budynku dydaktycznego pn. ??? dla potrzeb osób niepełnosprawnych? (ten etap projektu jest związany wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT i wykonywaniem czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT, Wnioskodawca nie jest w stanie do bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z działalnością opodatkowaną i zwolnioną w ramach tego etapu realizacji projektu),
  • etap II: ?przebudowa i rozbudowa budynku dla ??? umożliwiająca wprowadzenie nowych standardów kształcenia artystycznego i pedagogicznego poszerzającego tradycyjną edukację o współczesne zagadnienia związane z nowymi mediami w sztuce i edukacji? (ten etap jest związany wyłącznie z działalnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT),
  • etap III: ?wyposażenie ??? w urządzenia dydaktyczne i inne pomoce naukowe? (ten etap jest związany wyłącznie z działalnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT).

Wnioskodawca ma możliwość bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z każdym etapem projektu oraz z promocją i reklamą projektu.

Promocja i reklama projektu nie jest dokonywana oddzielnie do każdego z etapów projektu (np. tablice informacyjne dotyczą całego projektu a nie jego poszczególnych etapów, części), promocja i reklama dotyczy całego projektu, czyli dotyczy czynności opodatkowanych i zwolnionych z VAT.

W przypadku nabyć dokonanych na potrzeby promocji i reklamy Wnioskodawca nie jest w stanie dokonać bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z działalnością opodatkowaną i zwolnioną.

Jak wskazano wyżej podatnik w celu ustalenia prawa do odliczenia podatku VAT winien w pierwszej kolejności dokonać alokacji tego podatku, tzn. przyporządkować go do rodzaju wykonywanych czynności, tj. wyłącznie opodatkowanych lub wyłącznie zwolnionych.

Wnioskodawca wskazał, że nabywane towary i usługi na potrzeby dwóch działań (etapów) realizowanych w zakresie projektu, tj. ?przebudowa i rozbudowa budynku dla ??? umożliwiająca wprowadzenie nowych standardów kształcenia artystycznego i pedagogicznego poszerzającego tradycyjną edukację o współczesne zagadnienia związane z nowymi mediami w sztuce i edukacji? oraz ?wyposażenie ??? w urządzenia dydaktyczne i inne pomoce naukowe? są związane wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną z podatku VAT.

Zatem w odniesieniu do nabyć dokonywanych na potrzeby realizacji tych dwóch działań (etapów) Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, bowiem w kontekście tych zakupów nie zostaje spełniony warunek pozytywny dający prawo do odliczenia a wynikający z przywołanego na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. związek z czynnościami opodatkowanymi.

Natomiast odrębnego rozpatrzenia wymaga prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabyć dokonywanych na potrzeby realizacji działania (etapu) projektu w zakresie ?dostosowania trzech obiektów dydaktycznych kampusu (w tym hali sportowej z basenem), usytuowanych w jednym ciągu komunikacyjnym oraz budynku dydaktycznego pn. ??? dla potrzeb osób niepełnosprawnych? oraz nabyć dokonywanych na potrzeby reklamy i promocji projektu, które to czynności dotyczą całego projektu. W przypadku tych nabyć Wnioskodawca nie jest w stanie dokonać bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego.

Jak wskazano powyżej, zasadę proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 90 ust. 2 należy zastosować do tych wydatków, których nie można jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży, czyli do wydatków określanych jako ?zakupy związane ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną?. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku Wnioskodawcy w zakresie wymienionych wyżej dwóch działań (etapów) projektu, tak więc zobowiązany jest on do stosowania zasad określonych w przepisach art. 90 cyt. ustawy.

Dokonując odliczenia podatku naliczonego w trakcie roku podatkowego w odniesieniu do zakupów związanych z działalnością mieszaną odliczeniu podlega jedynie część podatku naliczonego. Część tę oblicza się stosując wyliczony według wyżej opisanych zasad współczynnik sprzedaży z poprzedniego roku podatkowego.

Powyższe oznacza, że Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy dokonywane na potrzeby realizacji działania (etapu) projektu ?dostosowanie trzech obiektów dydaktycznych kampusu (w tym hali sportowej z basenem), usytuowanych w jednym ciągu komunikacyjnym oraz budynku dydaktycznego pn. ??? dla potrzeb osób niepełnosprawnych?, z uwzględnieniem współczynnika struktury sprzedaży obliczonego na podstawie art. 90.

Analogicznie, podatek naliczony do odliczenia z faktur dokumentujących zakupy związane z reklamą i promocją całego projektu, powinien być obliczany na podstawie współczynnika struktury sprzedaży obliczonego na podstawie art. 90.

Należy jednak zaznaczyć, że kwota podatku naliczonego do odliczenia ustalona na podstawie proporcji wyliczonej przy zastosowaniu powyższych zasad, nie jest ostateczna.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonywania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika