Zwolnienie z podatku VAT usług mieszczących się w grupowaniu 67.20.10-00.90

Zwolnienie z podatku VAT usług mieszczących się w grupowaniu 67.20.10-00.90

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2009 r. (data wpływu 10 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 maja 2009 r. (data wpływu 14 maja 2009 r.) oraz pismem z dnia 18 maja 2009 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia usług związanych z ubezpieczeniami - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2009 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismami z dnia 11 maja 2009 r., (data wpływu 14 maja 2009 r.) i z dnia 18 maja 2009 (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia usług związanych z ubezpieczeniami.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest udzielanie pożyczek gotówkowych i kredytów klientom indywidualnym, gromadzenie środków pieniężnych swoich członków, przeprowadzanie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej. W świetle ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z dnia 4 stycznia 1996 r.), Wnioskodawca jest spółdzielnią, do której w zakresie nie uregulowanym odmiennie ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 i Nr 133, poz. 654).

W celu zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej osobom, z którymi Wnioskodawca zawarł umowę dotyczącą któregoś z oferowanych przez siebie produktów finansowych (takich jak pożyczka gotówkowa, kredyt, pożyczka ?chwilówka', linia pożyczkowa w rachunku ROR), Wnioskodawca nawiązał współpracę z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie. Celem współpracy było zapewnienie klientom (członkom S którzy zawrą ze S umowę dotyczącą produktu finansowego) ochrony ubezpieczeniowej w ramach grupowego ubezpieczenia na życie. Przedmiotem ochrony ubezpieczeniowej zapewnianej przez Towarzystwo Ubezpieczeń jest życie członków firmy Wnioskodawcy objętych ochroną ubezpieczeniową.

W związku z powyższym, Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i Wnioskodawca zawarły w dniu 21 września 2008 r. umowę ubezpieczenia, na podstawie której Wnioskodawca zobowiązał się m.in. do:

  1. informowania członków o ochronie ubezpieczeniowej udzielanej na podstawie umowy ubezpieczenia zawartej przez Wnioskodawcę z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie,
  2. udostępniania każdemu ubezpieczonemu wyciągu z ww. umowy, zawierającej warunki udzielanej ochrony ubezpieczeniowej,
  3. przesyłania do Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie do piątego dnia kalendarzowego każdego miesiąca wykazu ubezpieczonych,d) wyliczania wysokości składki i terminowego jej opłacania według zasad opisanych w umowie ubezpieczenia.

Ponadto, Wnioskodawca zobowiązał się do prowadzenia obsługi technicznej ubezpieczenia, polegającej w szczególności na:

  1. administrowaniu danymi osobowymi ubezpieczonych,
  2. przekazywaniu do Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie, w związku z zajściem zdarzenia ubezpieczeniowego, wniosków o wypłatę świadczenia na podstawie aktu zgonu, informacji o aktualnym w dniu zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego salda zadłużenia ubezpieczonego oraz jego deklaracji zgody - stosownie do instrukcji i procedur dotyczących wymiany informacji i dokumentów między Wnioskodawcą i ubezpieczonymi a Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie, uzgodnionych przez Wnioskodawcę i Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie.

Dodatkowo w dniu 21 września 2005 r. Strony zawarły umowę zlecenia, na mocy której Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie powierzył Wnioskodawcy obsługę techniczną wspomnianej wyżej umowy ubezpieczenia na życie członków firmy Wnioskodawcy objętych ochroną ubezpieczeniową. Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie zobowiązało się przeszkolić pracowników firmy Wnioskodawcy w zakresie zleconych czynności oraz wypłacać za wykonanie owych czynności wynagrodzenie płatne miesięcznie na podstawie faktury VAT wystawianej przez Wnioskodawcę w terminie do dnia 7 następnego miesiąca.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 18 maja 2009 r. (data wpływu) Wnioskodawca wskazał symbol PKWiU dla usług będących przedmiotem wniosku ? 67.20.10-00.90.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi obsługi technicznej ubezpieczenia świadczone przez Wnioskodawcę na podstawie zawartej z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie umowy zlecenia podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jako usługi pośrednictwa finansowego...

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności obsługi technicznej ubezpieczenia, świadczone na podstawie umowy zlecenia z dnia 21 września 2005, pozostają w ścisłym związku z usługą ubezpieczenia oferowaną przez Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Opisane czynności mają zasadniczy wpływ na efektywność i jakość usługi ubezpieczenia świadczonej przez ubezpieczyciela. W większości przypadków podobne czynności świadczone są bezpośrednio przez zakłady ubezpieczeń, jednakże strony umowy ubezpieczenia i umowy zlecenia uznały, że czynności te będą wykonywane efektywnej przez Wnioskodawcę. Należy więc uznać, że Wnioskodawca wyręcza ubezpieczyciela zapewniając istotny element usługi wchodzącej w zakres szeroko pojętej usługi ubezpieczenia. Z drugiej strony wskazane czynności nie mają jakiejkolwiek wartości ekonomicznej bez związku ze świadczoną przez Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ochroną ubezpieczeniową. Biorąc pod uwagę powyższe Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż usługi świadczone na podstawie umowy o współpracy podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 3 powyższego załącznika znajdują się ?usługi w zakresie pośrednictwa finansowego', sklasyfikowane Sekcja J ex (65-67) z wyłączeniami. Usługi sklasyfikowane w dziale w PKWiU 67 jako ?usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym' dotyczą szerokiego kręgu usług pośrednio lub bezpośrednio związanych z usługami finansowymi i co do zasady podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług zgodnie z ww. przepisami.

Z kolei wyłączeniu ze zwolnień o których mowa powyżej podlegają usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20,-00.30) z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. Natomiast zwolnione od podatku są usługi o symbolu PKWiU 67.20.10-00.90 'Usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych), pozostałe'.

Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie Wnioskodawcy, czynności obsługi technicznej ubezpieczenia świadczone przez SKOK mieszczą się w zakresie ww. pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, a w konsekwencji - korzystają one ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa art. 119.

Co do zasady świadczenie usług jest opodatkowane stawka podatku w wysokości 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy

Jednocześnie przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 powyższego załącznika wymienione są usługi pośrednictwa finansowego ? sekcja J ex (65-67), z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  5. usług ściągania długów oraz faktoringu,
  6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Stosownie do objaśnień zawartych w załącznikach do ustawy symbol ?ex? oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. W związku z powyższym istotne w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług przez Podatnika do odpowiedniego symbolu PKWiU.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż usługi świadczone przez Wnioskodawcę klasyfikowane są przez niego do grupowania PKWiU 67.20.10-00.90 ?Usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno rentowymi (bez obowiązku ubezpieczeń społecznych), pozostałe.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przestawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż usługi o których mowa we wniosku , mieszczące się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00.90, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z pozycją 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto należy podkreślić, iż obowiązek prawidłowego zakwalifikowania danej czynności do właściwego grupowania PKWiU ciąży na podmiocie wykonującym te czynności. Tutejszy organ nie jest właściwym do dokonania oceny prawidłowości przedstawionej klasyfikacji statystycznej wykonywanych usług. W przypadku wątpliwości co do poprawności sporządzonej kwalifikacji, Wnioskodawca może się zwrócić do właściwego w tym zakresie organu, tj. do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, ul. Suwalska 29.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę, zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika