Zwolnienie z podatku VAT sprzedaży lokali mieszkalnych oraz lokalu użytkowego.

Zwolnienie z podatku VAT sprzedaży lokali mieszkalnych oraz lokalu użytkowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2009 r. (data wpływu 10 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia z podatku VAT sprzedaży lokali mieszkalnych oraz lokalu użytkowego? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, zakresie zwolnienia z podatku VAT sprzedaży lokali mieszkalnych oraz lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Dnia 3 kwietnia 2007 r. Wnioskodawca otrzymał darowiznę od Fundacji Na Rzecz Bezdomnych w postaci trzech samodzielnych lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej odpowiednio 45,8 m2, 43,8 m2 i 56,1 m2 oraz w postaci lokalu użytkowego o powierzchni 328,5 m2. Darowizna ta została przekazana w formie aktu notarialnego. Darujący nie wystawił faktury VAT. Działający w imieniu Fundacji Na Rzecz Bezdomnych Prezes Zarządu zakupił w 2001 r. nieruchomości będące przedmiotem darowizny, jako osoba prywatna. Cena zakupu zawierała podatek VAT, lecz kupujący nie odliczył podatku naliczonego, ponieważ nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT. W roku 2003 prezes Fundacji Na Rzecz Bezdomnych podarował tejże Fundacji wszystkie cztery lokale nie odliczając podatku należnego. W ten sposób Fundacja weszła w posiadanie przedmiotowych lokali. Łączna wartość przedmiotu darowizny wyniosła 960.000,00 zł i nie zawierała podatku VAT. Tak więc Wnioskodawca nie odliczył podatku naliczonego ponieważ on nie wystąpił. Dlatego też Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca w momencie otrzymania (nadal) darowizny była zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Otrzymane lokale mieszkalne i lokal użytkowy od roku 2007 są wynajmowane na cele użytkowe. Czynsz uzyskany z najmu jest opodatkowany stawką 22% VAT. Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie lokali. W 2009 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać wszystkie cztery lokale będące przedmiotem otrzymanej w 2007 r. darowizny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ewentualna sprzedaż czterech lokali będzie zwolniona od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 10a ustawy o podatku od towarów i usług biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż wymienionych lokali otrzymanych w formie darowizny w 2007 r. będzie zwolniona od podatku VAT, pomimo tego iż Fundacja jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT od roku 2007 wynajmuje ww. lokale wystawiając faktury VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 10a zwalnia się od podatku dostawę budynków i budowli lub ich części pod warunkiem, że w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie poniósł wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ponieważ Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w momencie otrzymania darowizny (darowizna nie była opodatkowana podatkiem VAT) oraz nie poniosła żadnych wydatków na ulepszenie otrzymanych lokali, to spełnione są przesłanki do skorzystania ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ma zamiar sprzedać trzy lokale mieszkalne oraz lokal użytkowy. Wnioskodawca stał się ich właścicielem dnia 3 kwietnia 2007 r. i lokale te wynajmuje na cele użytkowe. Przedmiotowe lokale Wnioskodawca nabył 3 kwietnia 2007 r. w formie darowizny. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie tych lokali. Zatem dostawa tych lokali będzie odbywać się po ich pierwszym zasiedleniu.

W związku z powyższym sprzedaż lokali podlega zwolnieniu od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, lecz prawidłowość stanowiska wynika z innej podstawy prawnej niż wskazana przez Wnioskodawcę we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika