Czy przedmiotowe usługi należy opodatkować VAT na terenie Polski, czy nie podlegają one opodatkowaniu (...)

Czy przedmiotowe usługi należy opodatkować VAT na terenie Polski, czy nie podlegają one opodatkowaniu na terenie Polski?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2009r. (data wpływu 4 stycznia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia dla usług opisanych we wniosku świadczonych na rzecz kontrahenta z Niemiec należało uznać za:

  • prawidłowe, w zakresie opodatkowania usług rozpoznania rynku sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.13.11;
  • nieprawidłowe w zakresie opodatkowania usług pośrednictwa sprzedaży sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 51.18.12 oraz usług prezentacji firmy niemieckiej na terenie Polski (PKWiU 74.40.)

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia dla usług rozpoznania rynku sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.13.11, pośrednictwa sprzedaży sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 51.18.12 oraz usług prezentacji firmy niemieckiej na terenie Polski.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W ramach działalności gospodarczej, na terenie Polski Wnioskodawca wykonuje usługi na rzecz kontrahenta z Niemiec, który podał swój numer VAT. Wykonywane usługi to: - prezentacja firmy niemieckiej na terenie Polski PKWiU 74.40.Z, rozpoznanie rynku PKWiU 74.13.11, pośrednictwo sprzedaży PKWiU 51.18.12. Usługi pośrednictwa sprzedaży polegają na wykonywaniu czynności powodujących zwiększenie wartości sprzedaży firmy niemieckiej a także zwiększenie liczby odbiorców na terenie Polski. Usługi wykonywane są we własnym imieniu i na własny rachunek.

Wynagrodzenie za świadczenie usług ustalane jest wg uzgodnionego ryczałtu za dany miesiąc.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedmiotowe usługi należy opodatkować VAT na terenie Polski, czy nie podlegają one opodatkowaniu na terenie Polski...

Zdaniem Wnioskodawcy, wymienione usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terenie Polski - podstawa art. 27 ust. 3 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004r. Wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem odpowiedzi według stanu prawnego obowiązującego na dzień 1 lutego 2009 r. (poz. 47 wniosku).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • prawidłowe, w zakresie opodatkowania usług rozpoznania rynku sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.13.11;
  • nieprawidłowe w zakresie opodatkowania usług pośrednictwa sprzedaży sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 51.18.12 oraz usług prezentacji firmy niemieckiej na terenie Polski (PKWiU 74.40.).

Na postawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przy określaniu miejsca świadczenia usług, usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych usług przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne (art. 8 ust. 4 ww. ustawy).

Z przestawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz kontrahenta z Niemiec. Wykonywane usługi to: - prezentacja firmy niemieckiej na terenie Polski PKWiU 74.40.Z, rozpoznanie rynku PKWiU 74.13.11, pośrednictwo sprzedaży PKWiU 51.18.12. Wynagrodzenie za świadczenie usług ustalane jest wg uzgodnionego ryczałtu za dany miesiąc.

W celu ustalenia miejsca świadczenia usług determinującego zarazem opodatkowanie wskazanych przez Wnioskodawcę usług należy odnieść się do każdej z opisanych usług. Ponadto należy podkreślić, iż Wnioskodawca wskazał, że usługi wykonywane są we własnym imieniu i na własny rachunek.

Miejsce świadczenia usług w stanie prawnym obowiązującym na dzień 1 lutego 2009r. regulują przepisy art. 27-28 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Od ogólnej zasady sformułowanej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca wprowadził szereg wyjątków, określających inne, niż wynikające z zasady ogólnej, miejsce świadczenia usług, z uwagi na ich charakter.

W myśl art. 27 ust. 3 cyt. ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

  • osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
  • podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
  • miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 cyt. ustawy, przepis ust. 3 stosuje się do usług:

  1. sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw;
  2. reklamy;
  3. doradczych, inżynierskich, prawniczych, księgowych oraz usług podobnych do tych usług, w tym w szczególności:
    1. usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1),
    2. usług doradztwa w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2),
    3. usług prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1),
    4. usług architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1,
    5. usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3);
    3a.usług przetwarzania danych, dostarczania informacji oraz usług tłumaczeń;
  4. bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki;
  5. dostarczania (oddelegowania) personelu;
  6. wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu;
  7. telekomunikacyjnych;
  8. nadawczych radiowych i telewizyjnych
  9. elektronicznych
  10. polegających na zobowiązaniu się do powstrzymania się od dokonania czynności lub posługiwania się prawem, o których mowa w pkt 1-9 i 11;
  11. agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1-10;
  12. polegających na zapewnieniu dostępu do systemów gazowych lub elektroenergetycznych;
  13. przesyłowych:
    1. gazu w systemie gazowym,
    2. energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym;
  14. bezpośrednio związanych z usługami, o których mowa w pkt 12 i 13.

W myśl art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. a-c ww. ustawy o VAT w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z:

  1. usługami, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce świadczenia usług, z którymi usługi te są związane,
  2. usługami innymi niż wymienione w pkt 1 i 2 lit. a oraz w art. 27 ust. 3 - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce świadczenia usług, z którymi usługi te są związane,
  3. dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów

Stosownie zaś do art. 28 ust. 6 ww. ustawy o VAT w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Odnosząc się do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego należy stwierdzić, iż tylko jedna ze świadczonych usług tj. usługa rozpoznania rynku (PKWiU 74.13.11) mieści się w katalogu usług niematerialnych wskazanych w art. 27 ust. 4 pkt 3 lit. c ustawy o VAT. W związku z tym, iż usługa świadczona jest na rzecz kontrahenta z Niemiec, to miejscem świadczenia dla tej usługi jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. Zatem usługa rozpoznania rynku (PKWiU 74.13.11) świadczona na rzecz kontrahenta z Niemiec nie podlega opodatkowaniu na terytorium kraju, lecz w miejscu siedziby nabywcy przedmiotowej usługi.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie określenia miejsca świadczenia dla usługi rozpoznania rynku należało uznać za prawidłowe.

Natomiast w odniesieniu do pozostałych dwóch usług tj. usługi prezentacji firmy niemieckiej na terenie Polski (PKWiU 74.40) co do której Wnioskodawca nie wskazał, że usługi te mają charakter usług reklamy oraz usługi pośrednictwa sprzedaży należy podkreślić, iż usługi te wykonywane są przez Wnioskodawcę we własnym imieniu i na własny rachunek. Zatem w przedmiotowej sprawie nie będzie mieć zastosowania art. 27 ust. 3 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 11 cyt. ustawy o VAT. Punkt 11 art. 27 ust. 4 ww. ustawy dotyczy bowiem agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1-10. Użyty w tym przepisie wymóg, ?działania w imieniu osób trzecich' (w tym przypadku usługodawcy) należy odnieść do wszelkich czynności faktycznych i prawnych składających się na usługę pośrednictwa, przy czym jest on spełniony nie tylko w przypadku posiadania pełnomocnictwa do zawierania umów, lecz również w przypadku istnienia umocowania ze strony usługodawcy do podejmowania w jego imieniu i na jego rzecz czynności pośrednictwa. Wskazany w przepisie wymóg ?działania w imieniu osób trzecich? nie został spełniony przez Wnioskodawcę, bowiem jak wskazano w stanie faktycznym Wnioskodawca wykonuje usługi w imieniu własnym i na własny rachunek. Zatem przy określaniu miejsca świadczenia dla usługi pośrednictwa sprzedaży nie znajdą zastosowania regulacje wskazane w art. 27 ust. 3 w zw. z ust. 4 pkt 11 oraz art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c. Tym samym zastosowanie będzie miała ogólna zasada określona w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tą zasadą miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę.

W związku z powyższym usługa pośrednictwa sprzedaży świadczona na rzecz kontrahenta z Niemiec będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Podobnie jak w przypadku pośrednictwa sprzedaży będzie miała zastosowanie zasada ogólna przy określaniu miejsca świadczenia dla usługi prezentacji firmy niemieckiej na terenie Polski z uwagi na to, iż Wnioskodawca nie wskazał, że są to usługi reklamowe.

Usługa ta nie została bowiem wymieniona w katalogu wyłączeń, dotyczącym usług niematerialnych, zawartym w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT. Zatem świadczenie przez Wnioskodawcę usługi prezentacji firmy niemieckiej na terenie Polski będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju, czyli w miejscu, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania usługi pośrednictwa sprzedaży oraz usługi prezentacji firmy niemieckiej na terenie Polski należało uznać za nieprawidłowe.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż usługi pośrednictwa sprzedaży oraz usługi prezentacji firmy niemieckiej na terenie Polski podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast usługa rozpoznania rynku (PKWiU 74.13.11) świadczona na rzecz kontrahenta z Niemiec nie podlega opodatkowaniu na terytorium kraju, lecz w miejscu siedziby nabywcy przedmiotowej usługi zgodnie z art. 27 ust. 3 w związku z art. 27 ust. ust. 4 pkt 3 lit. c ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień 1 lutego 2009r.

Końcowo należy podkreślić, że interpretacja została wydana przy założeniu, że usługa prezentacji firmy niemieckiej nie ma charakteru usług reklamy, a przy pośrednictwie sprzedaży, o które pyta Wnioskodawca nie mamy do czynienia z usługą wykonywana przez pośrednika, działającego w imieniu i na rzecz osób trzecich, związaną bezpośrednio z dostawą towarów. Tym samym interpretacja ta traci swą aktualność w sytuacji zmiany jakiegokolwiek elementu stanu faktycznego (w szczególności elementów wskazanych powyżej) lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika