Zwolnienie z podatku VAT dostawy nieruchomości zabudowanej budynkami, placem postojowo-manewrowym oraz (...)

Zwolnienie z podatku VAT dostawy nieruchomości zabudowanej budynkami, placem postojowo-manewrowym oraz ogrodzeniem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2010 r. (data wpływu 14 maja 2010 r.), uzupełnionym pismami z dnia 23 lipca 2010 r. (data wpływu) oraz z dnia 3 sierpnia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie dostawy nieruchomości zabudowanych - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 23 lipca 2010 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie dostawy nieruchomości zabudowanych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jawna Wnioskodawcy została utworzona na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego dokonanego w dniu 24 lutego 2009 r. W związku z utworzeniem spółki wszyscy wspólnicy spółki wnieśli wkłady pieniężne. Następnie w dniu 1 czerwca 2009 r. jeden z dotychczasowych wspólników Spółki wniósł do spółki wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, które było do tego czasu prowadzone jednoosobowo przez tego wspólnika jako przedsiębiorcę. W skład przedsiębiorstwa wchodziły między innymi nieruchomości stanowiące przedmiot wspólności ustawowej małżeńskiej wspólnika i jego małżonki. W związku z powyższym małżonka wyraziła zgodę na przeniesienie własności tych nieruchomości na spółkę jawną poprzez ich wniesienie do spółki.

W ten sposób z dniem 1 czerwca 2009 r. właścicielem nieruchomości gruntowych wraz z ich częściami składowymi - budynkami i budowlami stała się Spółka Jawna.

Każda z przedmiotowych nieruchomości posiada urządzoną księgę wieczystą. Każda składała się z dwóch lub trzech działek, które następnie zostały połączone na podstawie decyzji Prezydenta Miasta z dnia 10 lutego 2004 r. w taki sposób, że po połączeniu w każdej z dwóch ksiąg wieczystych figuruje nieruchomość będąca jedną działką. Każda z czynności nabycia nieruchomości (pierwotnie 5 działek) nie była opodatkowana VAT i w związku z czym nabywcy nie służyło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Pierwsza z nieruchomości jest zabudowana budynkami przeznaczonymi na prowadzenie działalności gospodarczej. Nieruchomość ta została nabyta od osób fizycznych - data nabycia 21 stycznia 1999 r. i nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Nieruchomość ta zabudowana była budynkiem gospodarczym oraz budynkiem gospodarczo-garażowym figurującymi w kartotece budynków pod poz. 34 i 35. Nabycie nieruchomości nastąpiło dla potrzeb prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej. Po nabyciu została przeprowadzona inwestycja polegająca na adaptacji istniejących budynków na hurtownię surowców piekarniczych i cukierniczych.

Koszty inwestycji przerosły 30% wartości początkowej budynku. W związku z tym ulepszeniem małżonkowi prowadzącemu hurtownię służyło prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W późniejszym okresie na nieruchomości tej zostały jeszcze wykonane inwestycje obejmujące utwardzenie terenu, budowę ogrodzenia, wyłożenie kostką brukową (okres wykonywania inwestycji 2002-2003), a następnie w lipcu 2006 r. kolejna inwestycja polegająca na ułożeniu kostki brukowej. Także i w tym przypadku małżonkowi będącemu przedsiębiorcą służyło prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Druga z nieruchomości została zakupiona częściowo od osób fizycznych w dniu 23 stycznia 2002 r., częściowo od osoby fizycznej w dniu 23 października 2003 r. a częściowo od Gminy w dniu 15 listopada 2002 r. Na nieruchomości tej została wzniesiona budowla w postaci placu postojowo - manewrowego wykonanego z kostki brukowej a ponadto nieruchomość została ogrodzona. Ogrodzenie nieruchomości przedstawionych we wniosku wykonane jest z betonu i na stałe związane jest z gruntem.

Zakończenie zabudowy kostką brukową nastąpiło w dniu 31 lipca 2006 r. Inwestycja ta obejmowała głównie drugą z opisanych nieruchomości, częściowo tylko pierwszą.

Wniesienie aportem do spółki jawnej kompleksu dwóch nieruchomości było wyłączone od opodatkowania podatkiem VAT w związku z art. 6 pkt 1. Wobec powyższego zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 10a należy przyjąć, iż nabywcy - Spółce Jawnej nie służyło w związku z nabyciem własności nieruchomości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto został też spełniony drugi z warunków stosowania zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ponieważ spółka jawna jako dostawca budynku hurtowni nie dokonywała jakichkolwiek ulepszeń tegoż budynku. Ustalenia te odnieść można także w całości do nieruchomości zabudowanej placem postojowo-manewrowym jako budowlą. Dokonując dostawy tej budowli, spółka jawna jest więc zwolniona od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Obecnie obie nieruchomości pod względem gospodarczym i przestrzenno-funkcjonalnym stanowią jedną całość ogrodzoną jednym wspólnym ogrodzeniem, pod względem prawnym zachowują jednak odrębność (oddzielne księgi wieczyste).

W uzupełnieniu wniosku z dnia 3 sierpnia 2010 r. wskazano, że:

  1. Nabycie nieruchomości przedstawionych we wniosku przez Spółkę nastąpiło dnia 1 czerwca 2009 r. w formie aktu notarialnego. Przy nabyciu nieruchomości Spółka nie miała prawa do odliczenia podatku VAT z uwagi na fakt, że jeden ze wspólników wniósł aportem do Spółki ww. nieruchomości jako składniki całego jednoosobowego przedsiębiorstwa i czynność ta była wyłączona z opodatkowania VAT.
  2. Przedmiotowe nieruchomości w momencie nabycia były już zabudowane.

    Na jednej z nich stoją dwa budynki połączone ze sobą (w kartotece budynków nr 34, 35) funkcjonalnie, stanowiące jedną całość oraz plac postojowo ? manewrowy wspólny dla dwóch przedstawionych nieruchomości. Druga nieruchomość zabudowana jest w całości placem postojowo ? manewrowym. Nieruchomości posiadają wspólne ogrodzenie i stanowią użytkowo jedną całość. Wymienione budynki i budowle są na stałe związane z gruntem.

  3. Spółka od momentu nabycia nie dokonała żadnych ulepszeń ww. nieruchomości w myśl ustawy o podatku dochodowym.
  4. Spółka zamierza zbyć ww. nieruchomości.
  5. Poprzedni właściciel nieruchomości nabył na mocy aktów notarialnych. Nabycie nie podlegało opodatkowaniu VAT.
  6. Opisywane nieruchomości nie były przedmiotem wynajmu lub dzierżawy w czasie posiadania ich przez obecnego oraz poprzedniego właściciela.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy dostawa nieruchomości zabudowanej budynkami hurtowni nabytej przez spółkę jawną w następstwie czynności prawnej wniesienia w ramach przedsiębiorstwa jednego ze wspólników - wyłączonej spod opodatkowania podatkiem VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też jest od tego opodatkowania zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług...
  2. Czy dostawa nieruchomości zabudowanej placem postojowo-manewrowym wykonanym z kostki brukowej oraz ogrodzeniem nabytym przez spółkę jawną w następstwie czynności prawnej wniesienia w ramach przedsiębiorstwa jednego ze wspólników - wyłączonej spod opodatkowania podatkiem VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też jest od tego opodatkowania zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno nieruchomość zabudowana budynkami hurtowni, jak i nieruchomość zabudowana placem postojowo-manewrowym zwolnione są z opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a. Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, od podatku VAT zwolniona została co do zasady dostawa budynków, budowli lub ich części. Od tego zwolnienia ustawodawca przewidział jednakże wyjątki wymienione w lit a i b pkt 10 ust. 1 art. 43. Pierwszy z tych wyjątków dotyczy dostawy dokonywanej w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim (lit a). Drugi z wyjątków dotyczy dostawy dokonywanej w takiej dacie, ze pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Z kolei rozszerzenie zakresu powyższego zwolnienia stanowi przepis art. 43 ust. 1 pkt 10a, zgodnie z którym dostawa budynków, budowli lub ich części nieobjęta zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 zwolniona jest z podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku nalczonego a ponadto, że dokonujący dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, chyba że wydatki te były niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, nie doszło w ogóle do zasiedlenia, ponieważ zgodnie z przepisem art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, na podstawie czynności opodatkowanej pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub po ich ulepszeniu, jeśli wydatki poniesione na to ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Dlatego też dostawa budynków hurtowni oraz budowli - placu postojowo-manewrowego wraz z ogrodzeniem nie jest objęta zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 10. Dostawa ta jest jednak zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, ponieważ dostawcy - spółce jawnej nie służyło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego spółka ta nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynku i budowli. Zgodnie zaś z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym z nich jest zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku (budowli) lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten zostanie oddany do użytkowania na cele własnej działalności, nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, bowiem zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że nieruchomość zabudowana budynkami została nabyta przez Wspólnika Spółki jawnej na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Nabycie przedmiotowych nieruchomości przez Wspólnika Spółki nastąpiło na podstawie aktów notarialnych.

Nabycie ww. budynków nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, co oznacza iż wydanie tych budynków przez zbywcę nie nastąpiło w wykonaniu czynności podlegających VAT.

Po nabyciu przedmiotowych budynków Wspólnik Spółki jawnej poniósł nakłady inwestycyjne przekraczające 30% wartości początkowej tych budynków.

Druga z nieruchomości została nabyta przez Wspólnika Spółki jawnej w 2002 r. i 2003 r. częściowo od osób fizycznych a częściowo od Gminy. Nabycie tej nieruchomości również nie podlegało VAT.

Na nieruchomości tej Wspólnik Spółki jawnej wzniósł budowlę w postaci placu postojowo-manewrowego wykonanego z kostki brukowej i ogrodzenia. Powyższa inwestycja została zakończona 31 lipca 2006 r.

Następnie w dniu 1 czerwca 2009 r. Wspólnik Spółki jawnej wniósł do Spółki wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa w skład którego wchodziły ww. budynki i budowle.

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa, co oznacza iż wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Obecnie Spółka jawna zamierza dokonać dostawy nieruchomości zabudowanej budynkami i budowlami.

Przedstawione wyżej nieruchomości nie były przedmiotem najmu lub dzierżawy w czasie posiadania ich przez Wnioskodawcę oraz poprzedniego właściciela.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan prawny oraz stan faktyczny sprawy stwierdzić należy, iż do pierwszego zasiedlenia budynków i budowli będących przedmiotem wniosku, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, dojdzie w momencie wydania przez Spółkę jawną tych obiektów nabywcy w wykonaniu czynności dostawy, która to czynność na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tak więc, mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że dostawa przedmiotowych budynków i budowli dokonywana przez Spółkę jawną będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia.

Tym samym ww. dostawa nie może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W tym miejscu należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia dostawy nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Mając powyższe na uwadze, aby nieruchomość mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki i budowle rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też opodatkowana jest 22% stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu, na którym posadowione są budynki.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawcy przy nabyciu przedmiotowych nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, gdyż wniesienie aportem obu nieruchomości zabudowanych wyłączone było z opodatkowania podatkiem VAT w związku z art. 6 pkt 1, a także Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenia przedmiotowych budynków i budowli.

Tak więc, dostawa nieruchomości zabudowanej budynkami hurtowni oraz nieruchomości zabudowanej placem postojowo-manewrowym wykonanym z kostki brukowej oraz ogrodzeniem będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika