Czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia określonego w treści § 9 rozporządzenia w zakresie energii (...)

Czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia określonego w treści § 9 rozporządzenia w zakresie energii elektrycznej zużywanej na potrzeby własne prowadzonej przez Wnioskodawcę oczyszczalni ścieków?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2010r. (data wpływu 27 kwietnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia z akcyzy na podstawie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego energii elektrycznej wyprodukowanej przez Wnioskodawcę i zużywanej na potrzeby własne w oczyszczalni ścieków ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia z akcyzy na podstawie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego energii elektrycznej wyprodukowanej przez Wnioskodawcę i zużywanej na potrzeby własne w oczyszczalni ścieków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podmiotem, którego przedmiotem działalności jest:

  • wytwarzanie i dystrybucja energii cieplnej do celów centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody,
  • pobór, oczyszczanie i rozprowadzanie wody, odbiór ścieków komunalnych,
  • oczyszczanie terenów miasta z nieczystości stałych, utylizacja nieczystości i prowadzenie składowiska odpadów komunalnych.

Wnioskodawca prowadzi oczyszczalnię ścieków i jednym z produktów ubocznych procesów oczyszczania ścieków są osady ściekowe. W wyniku procesu fermentacji osadów ściekowych powstaje biogaz (kod CN 2711 29 00), który służy do produkcji energii elektrycznej w elektrowni biogazowej. Znaczna część wyprodukowanej energii elektrycznej (ponad 95%) zużywana jest na potrzeby własne oczyszczalni ścieków w tym między innymi przez urządzenia elektryczne służące do realizacji procesów oczyszczania ścieków i przeróbki osadów. Ewentualna nadwyżka energii elektrycznej jest odsprzedawana przedsiębiorstwu energetycznemu.

Wnioskodawca posiada obecnie dwa generatory służące do produkcji energii elektrycznej z biogazu o mocy 0,192MW każdy, co oznacza że łączna moc elektrowni biogazowej wynosi 0,384MW.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia określonego w treści § 9 rozporządzenia w zakresie energii elektrycznej zużywanej na potrzeby własne prowadzonej przez Wnioskodawcę oczyszczalni ścieków...

Zdaniem Wnioskodawcy, energia elektryczna zużywana na potrzeby własne oczyszczalni ścieków będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego określonego w treści § 9 rozporządzenia w sprawie zwolnień o podatku akcyzowego, który stanowi, że zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatora o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, nie dostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Dla skorzystania ze zwolnienia wynikającego z treści § 9 rozporządzenia niezbędne jest spełnienie wszystkich określonych w tym przepisie warunków. Konieczne jest więc łączne spełnienie następujących przesłanek:

  1. zużyta energia musi zostać wyprodukowana z generatora o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW,
  2. energia winna być nie dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą służących do przesyłania energii elektrycznej,
  3. do produkcji energii elektrycznej należy wykorzystać wyroby energetyczne, od których została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Niewątpliwie, w analizowanej sprawie, spełnione jest kryterium łącznej mocy generatora, która wynosi poniżej 1 MW (łączna moc generatorów wynosi 0,384 MW). Jednocześnie energia zużywana na potrzeby własne Wnioskodawcy (oczyszczalni ścieków) spełni warunek nr 2, a więc będzie to energia niedostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą służących do przesyłania energii elektrycznej.

W ocenie Wnioskodawcy, ze zwolnienia nie skorzysta natomiast nadwyżka energii elektrycznej sprzedawana do przedsiębiorstwa energetycznego, co nie wyklucza możliwości skorzystania ze zwolnienia dla energii elektrycznej wytwarzanej z biogazu i zużytej na potrzeby własne. Biogaz oznaczony kodem CN 2711 29 00 jest zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy, wyrobem energetycznym, który korzysta z zerowej stawki akcyzy na podstawie art. 164 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, który stanowi, że do dnia 31 października 2013r. zamiast stawki akcyzy, o której mowa w art. 89 ust. 1 pkt 12 lit a tiret drugie, do wyrobów akcyzowych określonych w tym przepisie stosuje się zerową stawkę akcyzy. W konsekwencji uznać należy, że spełniona jest również przesłanka nr 3, zgodnie z którą, do produkcji energii elektrycznej należy wykorzystać wyroby energetyczne od których została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Nie ma więc wątpliwości, iż ze zwolnienia z § 9 rozporządzenia skorzysta więc również energia elektryczna wytwarzana w generatorze biogazowym, gdzie zużywany jest biogaz objęty zerową stawką akcyzy.

Podsumowując zaznaczyć należy, że dla skorzystania ze zwolnienia od akcyzy określonego w treści § 9 rozporządzenia nie jest konieczne prowadzenie ewidencji ani też składanie oświadczeń, a ze zwolnienia skorzysta energia elektryczna zużywana na potrzeby własne Wnioskodawcy (w oczyszczalni ścieków).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 3, poz. 11 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  1. nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
  2. sprzedaż energii elektrycznej, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię, nabywcy końcowemu na terytorium kraju;
  3. zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;
  4. zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;
  5. import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
  6. zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Z powyższego wynika, iż zużycie przez Wnioskodawcę wyprodukowanej przez niego energii elektrycznej na potrzeby własne ? tj. na potrzeby prowadzonej przez niego oczyszczalni ścieków stanowi czynność opodatkowaną akcyzą, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy.

Należy również podkreślić, iż niezależnie od tego, czy dane zużycie korzysta ze zwolnienia, czy też nie, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 32, poz. 228 ze zm.), zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatora o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

A zatem w przypadku zużycia przez podmiot, wytworzonej z agregatu prądotwórczego energii, będzie miało zastosowanie ww. zwolnienie, przy zachowaniu warunków, o których mowa powyżej.

Należy wskazać, że dla biogazu, wyprodukowanego w składzie podatkowym i spełniającego wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. b ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym, ustalono stawkę podatku akcyzowego w wysokości 0 zł. Przepisy przejściowe ustawy (art. 164, ust. 2) uzależniają możliwość zastosowania tej stawki od uzyskania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem. Biogaz jest klasyfikowany w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej w pozycji CN 2711. Dla tej grupy wyrobów przeznaczonych do napędu silników spalinowych w stanie gazowym miałaby zastosowanie stawka z art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a tiret drugie ustawy. Jednakże zgodnie z art. 164 ust. 1 ustawy do dnia 31 października 2013r. stosuje się zerową stawkę akcyzy.

W związku z powyższym w odniesieniu do tej części energii, która zostanie wyprodukowana z biogazu przy użyciu generatora o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i zużytej na potrzeby własne Wnioskodawcy zastosowanie znajdzie zwolnienie, o którym mowa w cyt. wyżej § 9 rozporządzenia Ministra Finansów.

W odniesieniu do pozostałej energii, która nie zostanie zużyta przez Wnioskodawcę, ale zostanie sprzedana przedsiębiorstwu energetycznemu, czyli zostanie przekazana do instalacji służących do przesyłania energii elektrycznej, zwolnienie o którym mowa powyżej nie znajdzie zastosowania, gdyż w zamierzeniu ustawodawcy zwolnienie miało dotyczyć jedynie energii wyprodukowanej celem zużycia na potrzeby własne, a nie przeznaczonej do sprzedaży.

W tym przypadku, pozostała część energii wyprodukowana w elektrowni biogazowej nie zużyta na potrzeby własne może zostać zwolniona z akcyzy, zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, jako energia wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii w rozumieniu przepisów prawa energetycznego.

Wprawdzie przepis § 9 ww. rozporządzenia Ministra Finansów nie wymaga dla zastosowania tego zwolnienia spełnienia warunków w postaci prowadzenia specjalnej ewidencji lub składania oświadczeń, jednakże Wnioskodawca na mocy art. 91 ustawy, obowiązany jest do prowadzenia ilościowej ewidencji energii elektrycznej.

W myśl tego przepisu podatnik dokonujący sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu, zużywający energię elektryczną w sytuacji, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4, a także podmiot reprezentujący, o którym mowa w art. 13 ust. 5, są obowiązani do prowadzenia ilościowej ewidencji energii elektrycznej na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych u nabywcy końcowego lub podmiotu zużywającego energię, a w przypadku braku urządzeń pomiarowych - na podstawie współczynnikowo określonego poziomu poboru energii przez poszczególne urządzenia, wskazanego w dokumentacji prowadzonej przez podatnika.

Podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu energii elektrycznej jest obowiązany do prowadzenia ilościowej ewidencji energii elektrycznej na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, a w przypadku braku takich możliwości - na podstawie dokumentów rozliczeniowych.

Ewidencja, o której mowa w ust. 1 i 2, powinna zawierać odpowiednio dane niezbędne do określenia w okresach miesięcznych:

  1. ilości wyprodukowanej oraz zakupionej energii elektrycznej - w megawatogodzinach (MWh);
  2. ilości energii elektrycznej dostarczonej nabywcom końcowym;
  3. ilości energii elektrycznej dostarczonej podmiotom niebędącym nabywcami końcowymi;
  4. dat dokonania płatności wynikających z umów właściwych do rozliczeń z tytułu dostaw;
  5. ilości energii elektrycznej, od których powstał obowiązek naliczenia i zapłaty akcyzy;
  6. kwot akcyzy należnej do zapłaty od energii elektrycznej;
  7. ilości energii elektrycznej zwolnionej od akcyzy;
  8. ilości energii elektrycznej zużytej na potrzeby własne;
  9. ilości energii elektrycznej dostarczonej wewnątrzwspólnotowo albo wyeksportowanej;
  10. ilości strat powstałych w wyniku przesyłu i rozdziału energii elektrycznej.

Jeżeli brak jest urządzeń pomiarowych pozwalających na precyzyjne określenie ilości, o których mowa w ust. 3 pkt 8 i 10, prowadzący ewidencję określa ilości szacunkowe.

Ewidencja, o której mowa w ust. 1 i 2, może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej, po uprzednim pisemnym poinformowaniu właściwego naczelnika urzędu celnego o formie jej prowadzenia.

Ewidencja, o której mowa w ust. 1 i 2, powinna być przechowywana do celów kontroli przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została sporządzona.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż energia elektryczna zużywana na potrzeby własne oczyszczalni ścieków będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego określonego w treści § 9 rozporządzenia w sprawie zwolnień o podatku akcyzowego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska prawnego Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia z akcyzy na podstawie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego energii elektrycznej wyprodukowanej przez Wnioskodawcę i zużywanej na potrzeby własne w oczyszczalni ścieków. Ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia na podstawie art. 30 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, energii elektrycznej wytworzonej w oczyszczalni ścieków przez generatory z biogazu powstającego w procesie przeróbki osadów ściekowych (fermentacja) i zużytej przez maszyny i urządzenia (pompy, mieszadła) do realizacji procesu fermentacji, w którym powstaje biogaz oraz zużytej na procesy związane z produkcją energii elektrycznej przez generatory elektrowni biogazowej (chłodnie wentylatorowe, pompy) została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika