określenia miejsca świadczenia usług doradczych

określenia miejsca świadczenia usług doradczych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2009r. (data wpływu 2 czerwca 2009r.), uzupełnione pismem z dnia 20 lipca 2009r. (data wpływu 21 lipca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2009r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług. ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 lipca 2009r. (data wpływu 21 lipca 2009r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca należy do międzynarodowego koncernu, który posiada swoje spółki również w innych krajach na świecie. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż farb i lakierów przemysłowych. Ponadto Spółka przeprowadza również serwis techniczny i wdrożenia farb na liniach produkcyjnych u nabywców swoich produktów.

Wdrożenia farb na liniach produkcyjnych oraz serwis techniczny Wnioskodawca świadczy również w ramach usług na rzecz innych spółek z grupy B., u klientów do których te inne spółki z grupy B. dostarczają swoje produkty, z uwagi na lokalizację klienta w bliższej odległości do Wnioskodawcy niż do dostawcy produktów (innej spółki z grupy B.) np. dostawa realizowana jest przez spółkę siostrzaną ze Szwecji do klienta w Czechach, przez spółkę siostrzaną z Francji do klientów w Polsce i na Słowacji.

Na świadczenie usług serwisu technicznego i wdrożeń farb na liniach produkcyjnych Wnioskodawca zawiera ze spółkami siostrzanymi umowy, przedmiotem których jest świadczenie następujących usług:

  • przeprowadzanie prób technicznych i wdrożeń na liniach produkcyjnych
  • dostarczanie rozwiązań technicznych do pojawiających się problemów
  • wizytowanie odbiorcy.

Świadczone usługi polegają na:

  • wizytowaniu odbiorcy w celu uczestniczenia w przeprowadzaniu próbnych aplikacji farb na liniach produkcyjnych (próby techniczne) oraz wdrożeniach farb na liniach produkcyjnych,
  • dostarczaniu rozwiązań technicznych do problemów pojawiających się w trakcie procesu aplikacji farby, jak również po jego zakończeniu:
  • doradztwo w zakresie ustawienia parametrów linii produkcyjnej np. poziomu temperatury w piecu, szybkości obrotu rolki aplikującej, itp. w celu zapewnienia właściwego sposobu aplikacji farb,
  • przeprowadzanie testów i analiz technicznych dotyczących własności dostarczonych farb (w przypadku wątpliwości co do zgodności z wcześniejszą specyfikacją),
  • badanie parametrów (np. lepkość, połysk) elementów pomalowanych dostarczonymi farbami,) itp.

W zamian za świadczone usługi Wnioskodawca otrzymuje od nabywcy usług wynagrodzenie ustalone jako odpowiedni % wartości sprzedaży zrealizowanej przez nabywcę usług do klienta, u którego świadczone są usługi serwisu technicznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy miejscem świadczenia usług serwisu technicznego i wdrożeń na liniach produkcyjnych jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, czy miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 27 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności z , którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania ; z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Usługi będące przedmiotem zapytania we wniosku mają charakter usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (usługi doradcze oraz inne usługi podobne do tych usług).

W związku z powyższym zdaniem Spółki miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z przepisu powyższego wynika zasada, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem świadczenia (określonym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 powołanej ustawy, rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 (art. 8 ust. 3 ustawy o VAT).

Przy określaniu miejsca świadczenia usług, o którym mowa w art. 27 i 28, usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych usług przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne (art. 8 ust. 4 ustawy o VAT).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

  1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
  2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W myśl art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT powyższy przepis stosuje się m.in. do usług doradczych, inżynierskich, prawniczych, księgowych oraz usług podobnych do tych usług, w tym w szczególności:

  1. usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1),
  2. usług doradztwa w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2),
  3. usług prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1),
  4. usług architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1,
  5. usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3).

Należy zaznaczyć, iż powyższy katalog usług ma charakter przykładowy i jest katalogiem otwartym, co oznacza, iż nie obejmuje wyłącznie ww. usługi lecz również inne usługi o podobnym charakterze co wymienione.

Przy czym należy w tym miejscu zaznaczyć, że ww. usługi nie odnoszą się do specjalizacji (zawodu) podmiotu świadczącego usługę (prawnik, konsultant, księgowy, inżynier), lecz do natury świadczenia. Wymienione w tym przepisie specjalizacje służą jedynie zdefiniowaniu kategorii usług najczęściej wykonywanych w ramach tych specjalizacji.

Natomiast ?usługi podobne? oznaczają usługi podobne do usług wykonywanych przez konsultantów, inżynierów, biura konsultingowe, prawników, księgowych w takim zakresie, w jakim służą temu samemu celowi co powyższe.

Jak podaje Wnioskodawca świadczone przez niego usługi polegają na:

  • wizytowaniu odbiorcy w celu uczestniczenia w przeprowadzaniu próbnych aplikacji farb na liniach produkcyjnych (próby techniczne) oraz wdrożeniach farb na liniach produkcyjnych,
  • dostarczaniu rozwiązań technicznych do problemów pojawiających się w trakcie procesu aplikacji farby jak również po jego zakończeniu:
  • doradztwo w zakresie ustawienia parametrów linii produkcyjnej np. poziomu temperatury w piecu, szybkości obrotu rolki aplikującej, itp. w celu zapewnienia właściwego sposobu aplikacji farb,
  • przeprowadzanie testów i analiz technicznych dotyczących własności dostarczonych farb (w przypadku wątpliwości co do zgodności z wcześniejszą specyfikacją),
  • badanie parametrów (np. lepkość, połysk) elementów pomalowanych dostarczonymi farbami,) itp.

Ww. zakres usług w ocenie tut. organu niewątpliwie mieści się w katalogu usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT, a tym samym usługi te będą podlegały opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 3 ustawy o VAT, czyli tam gdzie nabywca usługi posiada siedzibę bądź stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. W tym przypadku będą to państwa, w których to spółki siostrzane, należące do grupy B., mają siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gdyż to one jako podmiot zlecający usługę, będą w tym przypadku nabywcami ww. usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika