Moment odliczenia akcyzy związanej z zakupem samochodów

Moment odliczenia akcyzy związanej z zakupem samochodów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2008r. (data wpływu 19 sierpnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie odliczenia akcyzy związanej z zakupem samochodów - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2008r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie odliczenia akcyzy związanej z zakupem samochodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem profesjonalnie zajmującym się handlem samochodami osobowymi. W szczególności Spółka nabywa w kraju samochody osobowe (przed pierwszą rejestracją w Polsce) w celu ich dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terenie Polski. Samochody te nie są przez Spółkę rejestrowane w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że prawo do odliczenia akcyzy związanej z zakupem samochodu w kraju, od akcyzy należnej z tytułu sprzedaży na terytorium kraju, przysługuje niezależnie od tego czy konkretny samochód będący przedmiotem zakupu w kraju został przez Spółkę w danym miesiącu (tj. miesiącu, za jaki składana jest deklaracja, w której następuje obniżenie akcyzy należnej) sprzedany...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 79 ustawy o akcyzie podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu. Spółka stoi na stanowisku, że zgodnie z powyższym przepisem, ma ona prawo do odliczania kwot akcyzy związanej z zakupami krajowymi samochodów, bez konieczności przyporządkowywania kwot podatku akcyzowego związanych z nabyciem poszczególnych samochodów do kwot podatku należnego z tytułu sprzedaży krajowej tych samych samochodów.Zdaniem Wnioskodawcy art. 79 Ustawy o akcyzie nie odnosi się bowiem do sprzedaży konkretnych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, ale mówi ogólnie o obniżeniu kwoty należnej akcyzy związanej z dokonaną sprzedażą opodatkowaną. Spółka dokonuje zakupów krajowych samochodów osobowych w celu ich dalszej odsprzedaży przed pierwsza rejestracją, a zatem każdy taki zakup będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną.W rezultacie, Spółka ma prawo do odliczania akcyzy związanej z zakupami krajowymi od akcyzy należnej w danym miesiącu z tytułu sprzedaży, bez względu na fakt, że akcyza należna z tytułu sprzedaży nie dotyczy tych samych samochodów, których dotyczy akcyza związana z zakupami krajowymi.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe w indywidualnych sprawach podatników. W szczególności:
? w postanowieniu Urzędu Celnego I w Warszawie, sygn. 441000-PAI-9100I-37/06/3756/EU, w którym stwierdzono m.in., że ?należy zgodzić się, że Spółka postępuje prawidłowo obniżając należny podatek akcyzowy od sprzedanych samochodów w miesiącu rozliczeniowym o akcyzę naliczoną wskazaną w fakturach zakupu VA T, które otrzymała w danym miesiącu rozliczeniowym, niezależnie od tego czy zostały one sprzedane, czy też pozostały jako towar w magazynie'.
? w postanowieniu Urzędu Celnego w Bydgoszczy z dnia 18 marca 2005r., sygn. 431000-PA-0504-5/05/DJ. w którym potwierdzono stanowisko podatnika, że postępuje prawidłowo ?wykazując w deklaracji za dany miesiąc wszystkie sprzedane samochody osobowe z akcyzą należną. Następnie w części zwolnienia i pomniejszenia wykazujemy akcyzę od wszystkich nabytych samochodów osobowych (...), ponieważ wiąże się ona ze sprzedażą opodatkowaną (w przyszłości)'.
? w szeregu innych interpretacji organów podatkowych w analogicznych sprawach np. w piśmie Urzędu Celnego w Białymstoku z dnia 28 lipca 2005r., sygn. 311000-PA-0550-13/2/05/KG, piśmie Urzędu Celnego we Wrocławiu z dnia 20 maja 2005 r. sygn. 451000-RPA-0551-08/05/LC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 80 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, ze zm.), akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podatnikami akcyzy od samochodów są podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju oraz importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego (art. 80 ust. 2). Obowiązek podatkowy w akcyzie z tytułu sprzedaży samochodu przed jego pierwszą rejestracją, zgodnie z art. 80 ust. 3 pkt 1 ustawy, powstaje z chwilą wystawienia faktury (faktury korygującej), nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu. Art. 18 ust. 1 i art. 19 ust. 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym stanowią, iż podatnicy są obowiązani składać w urzędzie celnym deklaracje dla podatku akcyzowego za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy oraz są obowiązani do obliczenia i zapłaty akcyzy za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek właściwej izby celnej, chyba że z przepisów ustawy wynika inny termin płatności.

Zgodnie z art. 79 ww. ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu. Z treści niniejszego przepisu wynika, iż z powyższego uprawnienia podatnik może skorzystać, jeżeli wcześniej została zapłacona akcyza z tytułu nabycia samochodu osobowego. Uprawnienie to może być przez podatnika realizowane tylko przez wykazanie kwoty uprzednio zapłaconej akcyzy w deklaracji którą podatnik ma obowiązek złożyć z mocy art. 18 i 19 cyt. ustawy. Prawo do obniżenia podatku akcyzowego jest uprawnieniem podatnika (a nie obowiązkiem), które wykazuje on w deklaracji sporządzanej w wyniku obowiązku z art. 80 ust. 3 pkt 1 w związku z art. 18 ust.1 i art. 19 ust. ww. ustawy. Odliczenie kwoty akcyzy zapłaconej z tytułu wcześniejszej czynności opodatkowanej mającej za przedmiot ten właśnie wyrób akcyzowy, może nastąpić wtedy, jeżeli kwota akcyzy udokumentowana fakturą została zapłacona.

Ponieważ przepis art. 79 ww. ustawy nie zawiera w swej treści terminu, do którego podatnikowi przysługuje uprawnienie do obniżenia kwoty akcyzy, należy przyjąć, iż podatnik składając deklarację dla podatku akcyzowego AKC-3 za dany miesiąc rozliczeniowy ma prawo do pomniejszenia należnego podatku akcyzowego o kwotę akcyzy zapłaconą w miesiącu rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.Tym samym prawo do odliczania kwot akcyzy związanej z zakupami krajowymi samochodów przysługuje Spółce, bez konieczności przyporządkowywania kwot podatku akcyzowego związanych z nabyciem poszczególnych samochodów do kwot podatku należnego z tytułu sprzedaży krajowej tych samych samochodów.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tej kwestii należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika