Czy sprzedaż/dostawa przez Wnioskodawcę budynku szpitala korzystać będzie ze zwolnienia od opodatkowania (...)

Czy sprzedaż/dostawa przez Wnioskodawcę budynku szpitala korzystać będzie ze zwolnienia od opodatkowania z tytułu podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2010r. (data wpływu 5 lutego 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 marca 2010r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy budynku szpitala ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2010r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem w dniu 10 marca 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy budynku szpitala.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą prawną (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych i ochrony zdrowia ludzkiego jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

W dniu 1 czerwca 2001r. podatnik zawarł umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, na mocy której zobowiązał się wraz z drugą stroną umowy do zawarcia - w terminie do dnia 30 czerwca 2001r. - umowy przyrzeczonej (umowy sprzedaż). W dniu 28 czerwca 2001r. Wnioskodawca zawarł w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży (od osoby fizycznej), na podstawie której nabył nieruchomość zabudowaną za kwotę 550.000zł (pięćset pięćdziesiąt tysięcy złotych). W miarę upływu lat, Wnioskodawca dokonywał na przedmiotowym budynku odpowiednich nakładów modernizacyjnych (ulepszenia w rozumieniu ustawy o CIT), celem dostosowania go do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej obiektu.

Podatnik w chwili zakupu ani w chwili modernizacji nie był podatnikiem VAT, albowiem wykonywał wyłącznie działalność medyczną, która była i nadal jest objęta zwolnieniem przedmiotowym. Nie dokonywał więc odliczeń podatku naliczonego od wydatków ulepszających budynek. Inwestycja zakończyła się w roku 2004r. Od roku 2008r. Wnioskodawca został zarejestrowany jako podatnik podatku VAT. Nastąpiło to jednak już po zakończeniu ulepszenia budynku. Podatnik planuje obecnie zbyć ww. budynek.

Nadto, Wnioskodawca nie zamierza zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Wnioskodawca do podatku VAT zarejestrował się od dnia 1 lipca 2008r. mimo, że usługi medyczne są zwolnione ustawowo od podatku od towarów i usług. Jest to podstawowa działalność Wnioskodawcy.

W dniu 29 lipca 2008r. Wnioskodawca wystawił pierwszą fakturę za wynajem sali w celach szkoleniowych ? opodatkowane stawką VAT 22%. Natomiast w dniu 31 lipca 2008r. Wnioskodawca wystawił fakturę VAT opodatkowaną stawką VAT 22% - czynsz najmu dla obcej firmy, która wynajmuje powierzchnię w budynku Wnioskodawcy (świadczy usługi rehabilitacyjne, jest płatnikiem podatku VAT).

Faktury z tytułu najmu wystawiane są od dnia 31 lipca 2008r. co miesiąc do dnia dzisiejszego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy sprzedaż/dostawa przez Wnioskodawcę budynku szpitala korzystać będzie ze zwolnienia od opodatkowania z tytułu podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana transakcja podlega zwolnieniu z VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwolnione z podatku od towarów i usług są dostawy budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Planowana przez podatnika transakcja jest objęta opisanym powyżej zwolnieniem, albowiem żadna z ww. przesłanek negatywnych zwolnienia nie jest spełniona.

Budynek nie jest bowiem dostarczany w ramach pierwszego zasiedlenia ani w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia. Zgodnie bowiem z definicją 'pierwszego zasiedlenia' zawartego w art. 2 ust. 14 ustawy o VAT, pod tym pojęciem rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jednocześnie, należy wskazać, iż Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jako podatnik podatku od towarów i usług został zarejestrowany w roku 2008r.

Skoro Wnioskodawca nie zamierza zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, oznacza to, że planowana transakcja jest objęta zwolnieniem.

Z ostrożności należy podać, że nawet jeżeliby uznać, iż spełniona jest któraś przesłanka negatywna z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, to może znaleźć zastosowanie w sprawie zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Na jego podstawie zwolniono dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Skoro bowiem ani przy nabyciu ani w ramach realizowanego ulepszenia nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego uznać należy, że spełnione są przesłanki zwolnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym z nich jest zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Stosownie do art. 43 ust. 7a ww. ustawy warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w dniu 28 czerwca 2001r. nabył od osoby fizycznej nieruchomość zabudowaną. Wnioskodawca dokonywał w budynku nakłady modernizacyjne, celem dostosowania go do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej obiektu. Wnioskodawca w chwili zakupu ani w chwili modernizacji nie był podatnikiem VAT i wykonywał wyłącznie działalność medyczną. Wnioskodawca nie dokonywał odliczeń podatku naliczonego od wydatków ulepszających budynek. Inwestycja zakończyła się w roku 2004r. Wnioskodawca do podatku VAT zarejestrował się 1 lipca 2008r. Od dnia 29 lipca 2008r. do dnia dzisiejszego Wnioskodawca wystawia faktury z tytułu najmu powierzchni w budynku.

Przenosząc powyżej opisane zdarzenie przyszłe na grunt ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, gdyż po dokonaniu modernizacji w 2004r., budynek został oddany w najem w lipcu 2008r. Tym samym pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku szpitala nie upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

W związku z powyższym należy rozpatrzyć warunki do zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Jako, że Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zarówno w stosunku do nabycia przedmiotowego budynku, jak również do poniesionych nakładów na ulepszenie budynku dostawa budynku szpitala będzie podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W świetle powyższego sprzedaż budynku szpitala podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika