W zaistniałej sytuacji, w których miesiącach w deklaracji VAT-7, Spółka powinna wykazać eksport (...)

W zaistniałej sytuacji, w których miesiącach w deklaracji VAT-7, Spółka powinna wykazać eksport ze stawką 0%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2008r. (data wpływu 18 listopada 2008r.), uzupełnionym pismami z dnia 28 listopada 2008r. (data wpływu 4 grudnia 2008r.) oraz z dnia 27 stycznia 2009 (data wpływu 29 stycznia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wykazania eksportu pośredniego w deklaracjach VAT-7 - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2008r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismami z dnia 28 listopada 2008r. i 27 stycznia 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wykazania eksportu pośredniego w deklaracjach VAT-7.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w styczniu 2008r. zawarła umowę z kontrahentem z Unii Europejskiej na wyprodukowanie konstrukcji stalowych. Miejscem przeznaczenia towaru były Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kontrahent, któremu Wnioskodawca sprzedał towar, sprzedał towar FCA O. i dokonał odprawy we własnym imieniu. Odprawa miała miejsce w miesiącu maju 2008r. ? połowa kontraktu i w miesiącu lipcu 2008r. druga połowa kontaktu, na co Spółka posiada dokumenty celne IE 599. Na towar ten Spółka otrzymała zaliczki w miesiącu marcu, maju i czerwcu 2008r. Zaliczki te nie były wykazane w deklaracjach VAT-7. Faktura końcowa została wystawiona w czerwcu i również nie została wykazana w deklaracji VAT-7 za czerwiec.

Pismem z dnia 28 listopada 2008r. Wnioskodawca uzupełnił stan faktyczny w następujący sposób:

Pojęcie FCA jest uregulowane przepisami incoterms 2000. FCA ? realizacja dostawy/umowy w momencie załadunku na środek transportu podstawionego przez zamawiającego/ lub jego przedstawiciela. Koszty załadunku ponosi wykonawca/sprzedający (jest to zapisane w umowie). Umowa na wykonanie kontraktu została podpisana z kontrahentem z Holandii, który posiada NIP UE.

Należności w formie zaliczek spółka otrzymywała zgodnie z umową tj. 10% na wszystkie unity (kontrakt składał się z 4 unitów) i po 90% na każdy unit. Zaliczki wpłynęły 28 marca 2008r., 26 maja 2008r., 12 czerwca 2008r. oraz 30 czerwca 2008r. została wystawiona faktura końcowa wraz kosztami dodatkowymi. Otrzymane zaliczki można przyporządkować do każdego unitu, gdyż cena jest ustalona za każdy unit (2 unity zostały oclone i wywiezione w maju 2008r., a następne 2 w lipcu 2008r.).

Kontrahent holenderski ma podpisaną umowę z Agencją Celną, która na miejscu w O. dokonuje odprawy celnej w imieniu tegoż kontrahenta.

W dokumentach SAD IE 599 nadawcą jest kontrahent holenderski.

Odbiorcą ? Manama ? Bahrajn

Zgłaszający ? Agencja Celna S.

Warunki dostawy ? FCA O.

Towar ? elementy obudowy turbiny gazowej z numerem packing listy, po którym to numerze można rozpoznać, ze jest to wyrób F.

Dokument wymagany ? numer zlecenia kontrahenta i numer packing (specyfikacja wysłanych wyrobów).

Pismem z dnia 27 stycznia 2009r. Wnioskodawca uzupełnił stan faktyczny w następujący sposób:

Wnioskodawca otrzymał komunikaty IE-599 z systemu ECS w miesiącach: 7 maja 2008r., 26 maja 2008r., 3 lipca 2008 r., 9 lipca 2008r., 15 lipca 2008r. Wnioskodawca ma na ten kontrakt 7 komunikatów IE-599 gdyż, ze względu na bardzo duże gabaryty został zapakowany do 7 kontenerów i każdy kontener był osobno clony. Poszczególne elementy wyjeżdżały również w różnych terminach.

Obsługa zgłoszenia wywozowego odbywa się w systemie ECS. Dlatego potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty stanowi komunikat IE-599. Komunikat IE-599 systemu ECS jest podpisany przy użyciu klucza bezpiecznej transmisji danych dlatego nie wymaga ani fizycznego podpisu ani podbicia pieczęcią. Komunikaty IE-599, które Wnioskodawca otrzymał nie posiadają podpisów ani pieczęci urzędu celnego. Wnioskodawca komunikaty otrzymuje od Agencji Celnej, która dokonuje zgłoszeń wywozowych. Następnie urząd celny wywozu potwierdza fizyczne wyprowadzenie towaru przesyłając Agencji komunikat IE-599, a Agencja Celna przekazuje go Wnioskodawcy w wersji elektronicznej XML.

Zgodnie z art. 795 e Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1875/2005 z dnia 18 grudnia 2006r. zmieniającego rozporządzenie (EWG) Nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny urząd celny wywozu potwierdza fizyczne wyprowadzenie towarów przesyłając zgłaszającemu komunikat ?Potwierdzenie wywozu' ? komunikat IE 599.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W zaistniałej sytuacji, w których miesiącach w deklaracji VAT-7, Spółka powinna wykazać eksport ze stawką 0%...

Zdaniem Wnioskodawcy z uwagi na fakt, iż spółka nie wykazywała w deklaracjach VAT-7 zaliczek na eksport, spółka wykazała eksport w deklaracji VAT-7 za maj 2008r. w wysokości połowy kontraktu i wykazała eksport w deklaracji za lipiec 2008r. w wysokości połowy wartości kontraktu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 2 pkt 8 ww. ustawy o VAT, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej ?rozporządzeniem nr 1777/2005?.

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.

Zgodnie z art. 41 ust. 11 ww. ustawy o VAT przepisy art. 41 ust. 4 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu tego musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne, eksportem towarów jest więc potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów. Przepisy ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Dokumentami, które potwierdzają wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty dla celów podatku od towarów i usług są co do zasady dokumenty wydawane podatnikom przez właściwe urzędy celne na podstawie przepisów prawa celnego, w tym przepisów rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2453/93 z dnia 2 lipca 1993r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. Przepisy ww. rozporządzenia kwestię dokumentowania eksportu towarów w przypadku wykorzystania technologii informatycznej i sieci komputerowych reguluje w art. 796e, zgodnie z którym urząd celny wywozu po otrzymaniu komunikatu ?Wyniki kontroli w urzędzie wyprowadzenia?, o którym mowa w art. 796 d ust. 2, potwierdza fizyczne wyprowadzenie towarów, przesyłając zgłaszającemu komunikat ?Potwierdzenie wywozu? lub informując go w innej określonej w tym celu przez ten urząd formie.

W systemie kontroli eksportu ECS komunikatem ?Potwierdzenie wywozu? jest podpisany przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych komunikat IE-599. Oznacza to, że otrzymanie przez podatnika ww. komunikatu IE 599, który zawiera informację o potwierdzeniu wywozu uprawnia podatnika do zastosowania 0% stawki z tyt. eksportu towarów.

W przypadku dokonywania eksportu pośredniego zdefiniowanego w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o VAT, w którym wywozu towarów dokonuje nabywca mający siedzibę poza terytorium kraju dokumentem, który uprawnia podatnika do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% z tytułu eksportu pośredniego, jest kopia dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Kryteria takie spełnia m.in. kopia wydruku komunikatu IE 599 wraz z przystawioną pieczęcią oraz podpisem właściwego urzędu celnego.

Kopia takiego potwierdzenia uprawnia Wnioskodawcę do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% z tytułu eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o VAT.

Przedstawiony powyżej sposób sporządzenia ww. dokumentu jest zgodny ze sposobem udostępniania kopii dokumentów elektronicznych, określonym w przepisach rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 listopada 2006r. w sprawie sporządzania i doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych (Dz. U. Nr 227, poz. 1664). Zgodnie z § 7 ust. 3 ww. rozporządzenia kopia pisma w formie dokumentu elektronicznego może być sporządzona w postaci uwierzytelnionego wydruku komputerowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w przedmiotowej sprawie wystąpił eksport pośredni w rozumieniu art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o VAT. W celu udokumentowania eksportu pośredniego Wnioskodawca otrzymał od Agencji Celnej w wersji elektronicznej XHL komunikaty IE 599 w dniu 7 i 26 maja 2008r. oraz w dniu 3, 9 i 15 lipca 2008r. bez pieczęci i podpisu właściwego urzędu celnego.

W świetle przytoczonego wyżej stanu prawnego i przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca nie posiada dokumentów (tj. kopii wydruków komunikatów IE 599 wraz z przystawioną pieczęcią urzędu celnego oraz podpisem), które uprawniałyby do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% z tytułu eksportu pośredniego. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Ocenę stanowiska Wnioskodawcy dokonano w oparciu o stan prawny obowiązujący do 30 listopada 2008r. Z dniem 1 grudnia 2008r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 7 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), z zastrzeżeniem przepisów wymienionych w art. 15 tejże ustawy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika