prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z aportem inwestycji (...)

prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z aportem inwestycji zrealizowanej w latach 2008

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2010 r. (data wpływu 27 października 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 stycznia 2011 r. (data wpływu 20 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej terminu obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z aportem inwestycji zrealizowanej w latach 2008-2010
  • prawidłowe w części dotyczącej prawa do dokonywania na bieżąco obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nakładami ponoszonymi z zamiarem późniejszego wniesienia gotowych środków trwałych jako aportu do spółki.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2010 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 7 stycznia 2011 r. (data wpływu 21 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z aportem inwestycji zrealizowanej w latach 2008-2010.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe oraz zaistniały stan faktyczny:

Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina zamierza wnieść aportem do spółki komunalnej ? sp. z o.o. wybudowane w latach 2008 ? 2010 sieci kanalizacyjne i wodociągowe. Wspomniana infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna, przed wniesieniem do spółki w formie aportu stała się lub stanie się ? w przypadku inwestycji w toku rzeczowym trwałym majątkiem Gminy o wartości poniesionych nakładów na jego wytworzenie. Wartość wnoszonego aportu będzie stanowiła określoną wcześniej wartość rynkową infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej pomniejszoną o kwotę podatku VAT. Wniesienie do Spółki omawianego aportu zostanie udokumentowane wystawioną przez Gminę na Spółkę fakturą VAT na całą wartość wnoszonej w formie aportu inwestycji, a podstawę naliczenia należnego podatku VAT według stawki 22% stanowić będzie wartość rynkowa. W omawianym okresie Gmina posiada 37,9% udziałów, pozostała część udziałów przypada na trzy kolejne gminy, będące udziałowcami w Spółce. Przedmiotem działalności Spółki są usługi komunalne (odprowadzanie ścieków, dostarczanie wody oraz wywóz śmieci) świadczone na terenie gmin, będących udziałowcami, na podstawie umów cywilnoprawnych. Zarówno wniesienie aportu do Spółki, jak również świadczenie usług komunalnych przez Spółkę, jest czynnością opodatkowaną. Wykorzystanie wniesionych do Spółki sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, będzie związane z czynnościami opodatkowanymi. W trakcie budowy wyżej wspomnianych sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, do dnia 31 marca 2009 r. Gmina nie dokonywał odliczeń zawartego w nich podatku naliczonego. Ponadto, od nakładów poniesionych w okresie od dnia 1 kwietnia 2009 r. do dziś. Gmina również nie dokonywała odliczeń zawartego w nich podatku VAT naliczonego.

W uzupełnieniu do Wniosku wskazano, że w trakcie realizacji inwestycji Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, a wynikała to z faktu, iż do dnia 30 listopada 2008 r., aport był czynnością zwolnioną. Po tej dacie Gminie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, ale Gmina z tego prawa nie skorzystała.

Wybudowana sieć nie została oddana do użytkowania do dnia dzisiejszego, tym samym nie była wykorzystywana do czynności podlegających opodatkowaniu.

Gmina jest czynnym podatnikiem podatku VAT i składa deklarację VAT-7 od dnia 6 lipca 1995 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Gmina może odliczyć podatek VAT od całości nakładów inwestycyjnych poniesionych do dnia dzisiejszego ? w miesiącu, w którym nastąpi wniesienie do Spółki aportu...

Czy Gmina może dokonywać na bieżąco odliczenia podatku VAT naliczonego od nakładów inwestycyjnych (ponoszonych z zamiarem późniejszego wniesienia gotowych środków trwałych aportem do Spółki)ponoszonych w przyszłości i ujmować go w miesięcznych rozliczeniach z urzędem skarbowym w deklaracji VAT-7...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1 W związku z tym, że Gmina zamierza wnieść w formie aportu do Spółki wybudowane sieci kanalizacyjne i wodociągowe, które będą służyły działalności opodatkowanej w zakresie usług odprowadzania ścieków i dostarczania wody) ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego za cały okres realizacji inwestycji, tj. od roku 2008. Zgodnie z art. 91 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Gmina odliczy podatek VAT od całości nakładów inwestycyjnych poniesionych do dnia dzisiejszego, w miesiącu, w którym nastąpi wniesienie do Spółki aportu.

Ad. 2 W związku z tym, że Gmina ponosi i będzie ponosić w przyszłości nakłady inwestycyjne na budowę sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, z zamiarem późniejszego wniesienia gotowych środków trwałych aportem do Spółki, ma prawo do dokonywania na bieżąco odliczenia podatku VAT naliczonego od ww. nakładów inwestycyjnych i ujmować go w miesięcznych rozliczeniach z urzędem skarbowym w deklaracjach VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej terminu obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z aportem inwestycji zrealizowanej w latach 2008-2010
  • prawidłowe w części dotyczącej prawa do dokonywania na bieżąco obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nakładami ponoszonymi z zamiarem późniejszego wniesienia gotowych środków trwałych jako aportu do spółki.



Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ilekroć w ustawie o podatku od towarów i usług jest mowa o sprzedaży należy przez to rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ww. ustawy).

Pojęcie dostawy towarów ustawodawca zdefiniował w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem pod pojęciem tym należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zauważyć należy, iż wniesienie aportu nie zostało wyłączone spod zakresu regulacji ustawy o VAT i tym samym wniesienie aportu jest traktowane jak każda inna dostawa towarów i, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca przyznał zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia określonych przesłanek negatywnych, określonych art. 88 ustawy o VAT.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z powyższego wynika, że odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę, tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia ? jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas ? po spełnieniu wymienionych w ustawie wymogów ? odliczenie jest prawnie dozwolone.

W świetle powyższego w celu ustalenia czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT związanego z przedmiotową inwestycją konieczne jest dokonanie oceny czy czynność wniesienia aportem majątku ? infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej ? będzie skutkowała dla Wnioskodawcy obowiązkiem opodatkowania takiej czynności.

Do dnia 30 listopada 2008 r. czynność wniesienia aportów do spółek prawa handlowego i cywilnego objęta była przedmiotowym zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W dniu 1 grudnia 2008r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336). Nowe przepisy co do zasady nie przewidują zwolnienia od podatku VAT aportów wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego, w związku z powyższym czynność ta jest opodatkowana.

Jednakże zgodnie z przepisem § 38 ww. rozporządzenia w okresie do dnia 31 marca 2009 r. w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego mogło być stosowane zwolnienie od podatku. Podatnik mógł więc sam zdecydować, czy chce opodatkować aport podatkiem od towarów i usług, czy też wybrać zwolnienie tej czynności z opodatkowania.

Natomiast po tej dacie, wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu.

W treści wniosku wskazano, iż Gmina zamierza wnieść aportem do spółki wybudowane w latach 2008 - 2010 sieci kanalizacyjne i wodociągowe. Przedmiotowa sieć została wybudowana z zamiarem wniesienia jej aportem do spółki. Sieć nie została oddana do użytkowania. Tym samym nie była wykorzystywana do czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie, w odniesieniu do zakupów towarów i usług dokonanych przed dniem 1 grudnia 2008 r., niewatpliwue zmieniło się prawo do odliczenia podatku naliczonego i to nie w wyniku własnych działań Gminy (tzw. zmiany przeznaczenia zakupionych towarów z działalności zwolnionej od opodatkowania do działalności opodatkowanej), lecz obiektywnej zmiany przez ustawodawcę przepisów dotyczących zasad opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki.

Zmiana prawa do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie wynika zatem z tego, ze czynność ta był uprzednio zwolniona z opodatkowania, a zatem nie dawała prawa do odliczenia podatku naliczonego, natomiast od dnia 1 grudnia 2008 r. aporty są co do zasady opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, ze zmiana ta dotyczy tylko towarów i usług zakupionych przed dniem 1 grudnia 2008 r., a dotyczących aportu wniesionego po tej dacie.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika jednoznacznie, ze cała infrastruktura komunalna zostanie wniesiona jako aport do Spółki. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której wnoszony aport podlega co do zasady opodatkowaniu.

Podatek naliczony związany z zakupem towarów i usług, związany z wybudowaniem infrastruktury która ma być przedmiotem aportu do Spółki może być przez Gminę odliczony ? ze względu na związek poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT (towary i usługi nabywane po dniu 1 grudnia 2008 r.) oraz ze względu na zmianę prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wskutek zmiany przepisów podatkowych (towary i usługi nabywane przed dniem 1 grudnia 2008 r.).

W sprawie będącej przedmiotem niniejszej interpretacji w stosunku do towarów i usług mających być przedmiotem planowanego aportu, a nabywanych przed dniem 1 grudnia 2008 r. zastosowanie znajdą przepisy art. 91 ust. 1-7 i ust. 8 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

W myśl art. 91 ust. 2 ww. ustawy, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów ? w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Zgodnie z art. 91 ust. 2a obowiązek dokonywania korekt w ciągu 10 lat, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy opłat rocznych pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste; w przypadku tych opłat przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 91 ust. 3 korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

Zgodnie z art. 91 ust. 4, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

Przepis art. 91 ust. 5 ww. ustawy stanowi, iż w przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 ? w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 91 ust. 6, w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

  1. opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;
  2. zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

W myśl art. 91 ust. 7 cytowanej ustawy, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Zgodnie z art. 91 ust. 8 ww. ustawy, korekty, o której mowa w ust. 5-7 dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2 zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż po zmianie przepisów prawnych obowiązujących od dnia 1 grudnia 2008r. zmieniło się niejako przeznaczenie nabywanych przez Wnioskodawcę towarów i usług związanych z realizacją budowy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, bowiem dostawa towarów i usług (aport) zgodnie z aktualnymi przepisami od dnia 1 grudnia 2008r. nie będzie zwolniona lecz będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg właściwych stawek podatku VAT.

Z treści wniosku wynika, że wybudowana sieć nie została oddana do użytkowania.

Korekty podatku naliczonego Wnioskodawca winien dokonać w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Skoro zatem zmiana przepisów powodująca powstanie prawa Wnioskodawcy do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług mających być przedmiotem planowanego aportu powstała z dniem 1 grudnia 2008r., to w rozliczeniu za grudzień 2008 r. Wnioskodawca ma prawo dokonać korekty i odliczyć nieodliczony podatek naliczony związany z zakupami dokonanymi przed dniem 1 grudnia 2008 r. dla ww. towarów i usług mających być przedmiotem aportu.

Odmiennie natomiast będzie się prezentowała sprawa z odliczeniem podatku naliczonego w związku z zakupami poczynionymi po 1 grudnia 2008 r. gdyż tutaj nie można już mówić, iż doszło do zmiany przeznaczenia gdyż w momencie nabycia było wiadomo, że inwestycja będzie wykorzystana do działalności opodatkowanej jaką jest aport.

W konsekwencji ze względu na związek dokonanych po dniu 1 grudnia 2008 r. zakupów z czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach realizowania przedmiotowej inwestycji pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 grudnia 2008 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. W myśl natomiast art. 86 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 13 cyt. ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

A zatem za okres od grudnia 2008 r. do zakończenia inwestycji w 2010 r. w celu odliczenia podatku naliczonego w związku realizacją projektu Wnioskodawcą będzie mógł dokonać korekty deklaracji za poszczególne miesiące, w wyżej określonym okresie, stosownie jak powstawało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Podsumowując:

  • Wnioskodawca ma prawo do odliczenia nieodliczonego uprzednio podatku VAT związanego z realizacją przedmiotowej inwestycji poprzez dokonanie korekty podatku naliczonego w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy w którym wystąpiła zmiana prawa do odliczenia jednak tylko w stosunku do zakupów dokonanych przed dniem 1 grudnia 2008 r.,
  • W odniesieniu do zakupów dokonanych w okresie od grudnia 2008 r. do zakończenia inwestycji w 2010 r., od których Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku, Wnioskodawca będzie mógł dokonać korekty deklaracji za poszczególne miesiące, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
  • w odniesieniu do zakupów dokonywanych w przyszłości związanych z budową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, z zamiarem wniesienia jej aportem do Spółki właściwym sposobem odliczenia podatku naliczonego jest dokonanie rozliczenia tych zakupów w deklaracjach VAT-7 składanych za poszczególne miesiące rozliczeniowe,

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej terminu obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z aportem inwestycji zrealizowanej w latach 2008-2010
  • prawidłowe w części dotyczącej prawa do dokonywania na bieżąco obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nakładami ponoszonymi z zamiarem późniejszego wniesienia gotowych środków trwałych jako aportu do spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji oraz zaistniałego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika