Zakład Doskonalenia Zawodowego nie ma prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)

Zakład Doskonalenia Zawodowego nie ma prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z zakupem nowoczesnych maszyn i urządzeń.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2010r. (data wpływu 10 marca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach zakupu w związku z realizacją projektu pn. ??? ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach zakupu w związku z realizacją projektu pn. ???.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Projekt pn. ??? (działanie 1.1. Regionalny Program Operacyjny Województwa na lata 2007-2013) dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, współfinansowany ze środków budżetu państwa oraz wkładu własnego w ramach którego, zostanie zmodernizowana spawalnia (na łączną kwotę 139 453,23 zł) oraz zostaną zakupione innowacyjne maszyny i urządzenia (na łączną kwotę 1 200 018,80 zł).

W ramach prac modernizacyjnych zostaną wykonane następujące roboty budowlane:

  1. roboty rozbiórkowe ścian, kanałów, posadzek, konstrukcji ścian przeszklonych do wykonania w pomieszczeniu modernizowanej spawalni,
  2. wykonanie ścian i konstrukcji murowych dla zapewnienia modernizowanych ciągów komunikacyjnych i pomieszczeń technologicznych,
  3. roboty montażowe i instalacyjne do wykonania po modernizacji ciągów komunikacyjnych i pomieszczeń technologicznych spawalni,
  4. montaż zespołów filtracyjnych i wentylacyjnych.

W ramach zakupu nowoczesnych maszyn i urządzeń do Specjalistycznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Weryfikacji, B. oraz S. zostaną zakupione następujące środki trwałe: defektoskop ultradźwiękowy, frezarka uniwersalna, gilotyna do cięcia blach, imadło ślusarskie stałe, zasłona ochronna spawalnicza, ostrzałka do elektrod wolframowych, palnik do cięcia propan-butan + tlen (komplet), palnik uniwersalny do spawania i cięcia (komplet), parawany na stanowiska, piła tarczowa, stanowisko do cięcia plazmą, półautomat do spawania metodą tig + mag, półautomaty do spawania metodą mig/mag, półautomat do spawania metodą mig/mag, półautomat do spawania metodą tig, przecinarka ściernicowa, przyłbica samościemniająca, przyłbica spawalnicza, samościemniające ramię odciągowe, reduktor do acetylenu, reduktor do tlenu, stół spawalniczy, stół ślusarski, tokarka uniwersalna, suszarka do elektrod 1-faz., szafka ubraniowa, podwójna szlifierka dwutarczowa z regulacją prędkości, termos do elektrod, tokarka uniwersalna, zespół filtracyjny z wentylatorem i sterowaniem.

Ww. środki trwałe będą wykorzystywane do przeprowadzenia innowacyjnych szkoleń spawalniczych, czyli służyć będą działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w ramach inwestycji/projektu pn. ??? Wnioskodawca może odliczyć podatek VAT naliczony w fakturach zakupu...

Zdaniem Wnioskodawcy, w ramach ww. inwestycji Zakład Doskonalenia Zawodowego (zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.), nie ma prawnej możliwości do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach zakupu związanych z realizacją ww. projektu. Dlatego VAT jest kosztem kwalifikowalnym (zgodnie z podręcznikiem kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach RPO W na lata 2007-2013).

Brak możliwości obniżenia podatku wynika z faktu, że zakupione towary 1 usługi służyć będą prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności oświatowej (edukacyjnej), która jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT (PKWiU 80).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 tego załącznika, wymieniono usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca realizuje projekt pn. ??? (działanie 1.1. Regionalny Program Operacyjny Województwa na lata 2007-2013) dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, współfinansowany ze środków budżetu państwa oraz wkładu własnego w ramach którego, zostanie zmodernizowana spawalnia oraz zostaną zakupione innowacyjne maszyny i urządzenia.

Ww. środki trwałe będą wykorzystywane do przeprowadzenia innowacyjnych szkoleń spawalniczych, czyli służyć będą działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80).

Zatem w oparciu o powyższe należy stwierdzić, iż towary i usługi nabywane przez Wnioskodawcę w związku z przedmiotową inwestycją nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, będą one bowiem związane, jak sam wskazał Wnioskodawca, z usługami zwolnionymi z podatku VAT.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż nie została spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jaką jest związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. Wnioskodawca zatem nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ???.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Ponadto nadmienia się, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Mogą one jedynie dokonać oceny czy podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, w okolicznościach wskazanych przez samego podatnika, może zostać przez niego odliczony lub zwrócony w trybie przewidzianym przepisami dotyczącymi podatku od towarów i usług. Pojęcie kosztu kwalifikowanego należy rozumieć zgodnie z przepisami regulującymi zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w danej sytuacji może być kosztem kwalifikowanym.

Tut. organ zauważa, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w zakresie prawidłowości zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Wydając przedmiotową interpretację tut. organ oparł się na opisie przedstawionego stanu faktycznego, w którym jednoznacznie wskazano, iż nabywane towary i usługi na potrzeby realizacji projektu będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do działalności zwolnionej z podatku VAT. Niniejsza interpretacja indywidualna nie rozstrzyga w zakresie prawidłowości zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Powyższe stwierdzenie przyjęto jako element opisu stanu faktycznego i nie było ono przedmiotem oceny.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika