Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z przebudową i adaptacją budynku Gimnazjum.

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z przebudową i adaptacją budynku Gimnazjum.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2011r. (data wpływu 16 maja 2011r.) uzupełniony pismem z dnia 13 czerwca 2011r. (data wpływu 16 czerwca 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części w związku z realizacją projektu pod nazwą ?Przebudowa i adaptacja budynku Gimnazjum ?? ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części w związku z realizacją projektu pod nazwą ?Przebudowa i adaptacja budynku Gimnazjum ??. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 czerwca 2011r. (data wpływu 16 czerwca 2011r.) będącym odpowiedzią na wezwanie nr IBPP4/443-842/11/AW z dnia 9 czerwca 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zaistniałego stanu faktycznego:

Gmina zrealizowała projekt pn. ?Przebudowa i adaptacja budynku Gimnazjum ?? w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, działanie 8.2 infrastruktura placówek oświaty Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Przedmiotem projektu jest przebudowa i adaptacja na cele dydaktyczne niewykorzystywanych powierzchni budynku gimnazjum oraz przeniesienie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych do nowych adaptowanych pomieszczeń. W ramach realizacji projektu zaplanowano następujące prace:

  1. wykończenie pomieszczeń piwnic i parteru segmentów H oraz J i ich adaptację na cele szatniowe, magazynowe i dydaktyczne. W tym celu konieczne będzie wyburzenie części ścianek, wykonanie nowych ścianek, wyburzenie zamurowań otworów okiennych i osadzenie nowej stolarki wykonanie tynków i podłóg;
  2. zabudowa podcienia pomiędzy segmentami F oraz G i wykonanie w tym miejscu holu wejściowego i zejścia do szatni oraz klasy,
  3. zabudowa części holów w celu uzyskania dodatkowych pomieszczeń dydaktycznych,
  4. wykonanie od strony południowej nowego podejścia wraz z schodami i rampą do gimnazjum,
  5. wydzielenie pożarowe klatek schodowych w segmentach C oraz G wraz z ich oddymianiem oraz wykonaniem oświetlenia ewakuacyjnego,
  6. wykonanie stropu w holu II piętra w segmencie C oraz D,
  7. zmiana lokalizacji części pomieszczeń zgodnie z uwagami użytkowników,
  8. utworzenie pomieszczenia biblioteki,
  9. dostosowanie budynku do przepisów pożarowych poprzez wydzielenie odpowiednich stref pożarowych,
  10. modernizacja instalacji wewnętrznych,
  11. malowanie pomieszczeń oraz wymiana podłóg PCV,
  12. dostosowanie części Zespołu Szkół Ponadgminazjalnych dla potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez wykonanie w pustce holu windy oraz dostosowania WC dla osób niepełnosprawnych.


Beneficjentem projektu jest Gmina. Gmina w związku z realizowanym przedsięwzięciem dokonał zakupu towarów i usług w następującym zakresie:

  1. Dokumentacja projektowa (studium wykonalności, program funkcjonalno-użytkowy, projekty budowlane i wykonawcze),
  2. Zaprojektowanie, kompleksowa przebudowa i adaptacja budynku Gimnazjum na potrzeby Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych,
  3. Promocja projektu (artykuł sponsorowany, tablica pamiątkowa, tablica informacyjna).

Zakupy są udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę.

Właścicielem zmodernizowanego obiektu jest Gmina.

Decyzją xxx 1 z dnia 13 kwietnia 2011r. oddano przedmiotowy obiekt Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi w trwały zarząd nieodpłatnie na czas nieokreślony, na cele oświatowe tj. prowadzenie działalności należącej do zakresu działania jednostki organizacyjnej.

Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi im. W. K. obowiązane jest do korzystania z nieruchomości oddanej w trwały zarząd zgodnie z zasadami określonymi w dziale II rozdziału 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r.

Gimnazjum jest jednostką organizacyjną w rozumieniu art. 4 pkt 10 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r. oraz przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty.

Mienie powstałe w wyniku realizacji projektu nie będzie i nie jest wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do realizowanego projektu istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub części?

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub części w związku z realizacją projektu pn. ?Przebudowa i adaptacja budynku Gimnazjum ??.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych inwestycji, inwestycje te muszą być związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym związek ten winien mieć charakter bezpośredni. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy między innymi edukacji publicznej (art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy o samorządzie gminnym).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca realizuje projektu pn. ?Przebudowa i adaptacja budynku Gimnazjum ?? w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, działanie 8.2 infrastruktura placówek oświaty Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Przedmiotem projektu jest przebudowa i adaptacja na cele dydaktyczne niewykorzystywanych powierzchni budynku gimnazjum oraz przeniesienie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych do nowych adaptowanych pomieszczeń.

Oddano przedmiotowy obiekt Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi w trwały zarząd nieodpłatnie na czas nieokreślony, na cele oświatowe tj. prowadzenie działalności należącej do zakresu działania jednostki organizacyjnej.

Mienie powstałe w wyniku realizacji projektu nie będzie i nie jest wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Z powyższego wynika, iż Gmina nie będzie wykorzystywać obiektu będącego przedmiotem projektu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, bowiem po zakończeniu realizacji inwestycji, oddano przedmiotowy obiekt Gimnazjum w trwały zarząd nieodpłatnie na czas nieokreślony. Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że mienie powstałe w wyniku realizacji projektu nie będzie i nie jest wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Tym samym stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem jak już wskazano wyżej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części w związku z realizacją projektu pod nazwą ?Przebudowa i adaptacja budynku Gimnazjum ??.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika