prawo do odliczania na bieżąco naliczonego podatku VAT od wydatków inwestycyjnych ponoszonych na budowę (...)

prawo do odliczania na bieżąco naliczonego podatku VAT od wydatków inwestycyjnych ponoszonych na budowę laboratorium, zgodnie z wysokością wskaźnika struktury obliczonego dla całego Uniwersytetu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2009r. (data wpływu 24 sierpnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania na bieżąco naliczonego podatku VAT od wydatków inwestycyjnych ponoszonych na budowę laboratorium, zgodnie z wysokością wskaźnika struktury obliczonego dla całego Uniwersytetu ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania na bieżąco naliczonego podatku VAT od wydatków inwestycyjnych ponoszonych na budowę laboratorium, zgodnie z wysokością wskaźnika struktury obliczonego dla całego Uniwersytetu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca przygotowuje się do budowy kompleksu laboratoriów biotechnologicznych. Wartość projektu (budynek wraz z aparaturą) przekracza 90 mln złotych brutto, koszt ten w pełni jest pokrywany ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).

W budynku realizowane będą głównie własne projekty badawcze Uniwersytetu, a w niewielkim zakresie także działalność edukacyjna. Laboratoria nie będą oferować usług badawczych opodatkowanych VAT.

Dysponent środków, z których finansowany będzie projekt wymaga jednak, aby stworzona infrastruktura wykorzystywana była do badań, których wyniki będą w inny sposób transferowane do sektora przedsiębiorstw. Najlepszą drogą wydaje się tutaj sprzedaż licencji do wyników badań, która jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W dokumentach niezbędnych przy aplikowaniu o środki finansowe Wnioskodawca wskazuje, iż zamierza prowadzić tego typu sprzedaż opodatkowaną.

W rzeczywistości jednak niemożliwe jest oszacowanie, jaka będzie rzeczywista wartość czy struktura tej sprzedaży a nawet nie może wiążąco odpowiedzieć czy taka sprzedaż wystąpi, gdyż aplikacyjne projekty badawcze charakteryzują się bardzo dużym ryzykiem.

Praktyka wskazuje, iż proces wypracowywania wartości intelektualnej (np. patentu), który mógłby być następnie licencjonowany może trwać nawet 5 lat i w takim horyzoncie czasowym od zakończenia projektu może się spodziewać wystąpienia pierwszej sprzedaży opodatkowanej o ile zdobędzie nabywcę (ów).

Zatem w pierwszych latach działalności laboratorium sprzedaż opodatkowana może nie wystąpić.

Nie zmienia to natomiast faktu, iż w myśl ustawy o VAT Wnioskodawca zamierza wykorzystywać infrastrukturę zarówno do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (np. sprzedaż licencji), jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (np. edukacja, badania własne). Należy założyć, iż cała wytworzona infrastruktura (cała powierzchnia wybudowanych laboratoriów) w równym stopniu będzie służyć sprzedaży mieszanej. Niemożliwe jest także określenie struktury sprzedaży przyszłego laboratorium i wyznaczenie udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem. W przypadku wydatków, które służą sprzedaży mieszanej Wnioskodawca stosuje obecnie wskaźnik struktury (sprzedaży), który na rok 2009 wynosi 15%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do odliczania na bieżąco naliczonego podatku VAT od wydatków inwestycyjnych ponoszonych na budowę opisanego laboratorium... Czy odliczenie to powinno być zgodne z wysokością wskaźnika struktury obliczonego dla całego Uniwersytetu...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sytuacji na etapie planowania Wnioskodawca w jednoznaczny sposób wskazuje, iż zamierza wykorzystywać laboratoria do czynności mieszanych. Wobec braku możliwości jednoznacznego wyodrębnienia kwot wydatków ponoszonych w związku z poszczególnymi czynnościami, Wnioskodawca winien prowadzić rozliczenia VAT zgodnie z proporcją o której mowa w art. 90 ustawy, czyli zgodnie z obowiązującym dla całego podmiotu wskaźnikiem struktury (sprzedaży) - obecnie 15%, przyjmując jednocześnie na siebie obowiązek dokonywania korekt, o których mowa w art. 91 ustawy. Brak możliwości określenia horyzontu czasowego, w którym nastąpi rzeczywista sprzedaż opodatkowana, a nawet faktyczny jej brak w pierwszych latach funkcjonowania laboratorium nie wpływa na powyższą interpretację.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwaną dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

? z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca przygotowuje się do budowy kompleksu laboratoriów biotechnologicznych. W budynku realizowane będą głównie własne projekty badawcze, a w niewielkim zakresie także działalność edukacyjna. Wnioskodawca planuje także sprzedaż licencji do wyników badań, która jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca nie jest w stanie oszacować, jaka będzie rzeczywista wartość czy struktura tej sprzedaży a nawet nie może wiążąco odpowiedzieć czy taka sprzedaż wystąpi, gdyż aplikacyjne projekty badawcze charakteryzują się bardzo dużym ryzykiem. Praktyka wskazuje, iż proces wypracowywania wartości intelektualnej (np. patentu), który mógłby być następnie licencjonowany może trwać nawet 5 lat i w takim horyzoncie czasowym od zakończenia projektu może się spodziewać wystąpienia pierwszej sprzedaży opodatkowanej o ile zdobędzie nabywcę (ów). Zatem w pierwszych latach działalności laboratorium sprzedaż opodatkowana może nie wystąpić. Nie zmienia to natomiast faktu, iż w myśl ustawy o VAT Wnioskodawca zamierza wykorzystywać infrastrukturę zarówno do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (np. sprzedaż licencji), jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (np. edukacja, badania własne). Należy założyć, iż cała wytworzona infrastruktura (cała powierzchnia wybudowanych laboratoriów) w równym stopniu będzie służyć sprzedaży mieszanej. Niemożliwe jest także określenie struktury sprzedaży przyszłego laboratorium i wyznaczenie udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem. W przypadku wydatków, które służą sprzedaży mieszanej Wnioskodawca stosuje obecnie wskaźnik struktury (sprzedaży), który na rok 2009 wynosi 15%.

Odnosząc się do powyższego należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której Wnioskodawca dokonuje zakupów związanych z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego i czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Jednocześnie Wnioskodawca nie jest w stanie odrębnie określić kwoty podatku naliczonego związanego z każdym rodzajem czynności.

W związku z powyższym w przypadkach gdy podatnik wykonuje czynności uprawniające do odliczenia VAT i nieuprawniające do tego odliczenia, jest on zobowiązany do określenia wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

W takiej sytuacji zastosowanie znajduje przepis art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, który stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1. podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 i 4 ustawy o VAT proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. W art. 90 ust. 5-8 wskazano szczegółowe zasady ustalania ww. proporcji.

Szczegółowe zasady odliczenia częściowego, w przypadku gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, uregulowane zostały przepisami art. 90 natomiast zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonywania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o VAT.

Po zakończeniu danego roku podatkowego podatnik wykonujący czynności w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, obowiązany jest do obliczenia realnej proporcji sprzedaży dla tego roku. Wskaźnik ten posłuży w kolejnym roku do bieżącego wstępnego rozliczania podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakupy, a także do sporządzenia rocznej korekty podatku naliczonego, odliczonego wstępnie na podstawie struktury z roku poprzedniego.

Należy zaznaczyć, iż wskaźnik korekty podatku naliczonego związanego z czynnościami mieszanymi (tj. w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz w związku z którymi takie prawo nie przysługuje) wykonywanymi przez Wnioskodawcę, ustalany jest na podstawie rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego oraz czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Podatnik winien wziąć pod uwagę cały obrót z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

W świetle powołanych wyżej przepisów oraz przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia części podatku naliczonego zgodnie z wyliczoną proporcją dla całej uczelni.

Końcowo tut. organ pragnie zaznaczyć, że odliczenie częściowe, o którym mowa w art. 90 ustawy o VAT znajduje zastosowanie wyłącznie do tej części działalności Wnioskodawcy, która stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, a zatem do zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, której nie należy utożsamiać z działalnością niepodlegającą opodatkowaniu.

Jeśli bowiem podatnik wykonuje czynności mieszczące się w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku VAT (mogą to być co do zasady zarówno czynności opodatkowane jak i zwolnione) oraz wykonuje czynności niepodlegające podatkowi VAT, to dla ustalenia kwoty podatku naliczonego przysługującego do odliczenia, należy zastosować dwuetapowy podział podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. organ zaznacza, że wydając niniejszą interpretację oparł się na przedstawionym przez Wnioskodawcę opisie zdarzenia przyszłego, w którym jednoznacznie wskazano, że Wnioskodawca wykonuje czynności w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT oraz czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje oraz że cała wytworzona infrastruktura w równym stopniu będzie służyć sprzedaży mieszanej. Zatem niniejsza interpretacja traci swą aktualność w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, np. wykorzystania wytworzonego mienia również do wykonania czynności niepodlegających opodatkowaniu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika