Czy akcja promocyjna z tytułu dofinansowania do kredytu oraz bezpłatnego pakietu ubezpieczeniowego (...)

Czy akcja promocyjna z tytułu dofinansowania do kredytu oraz bezpłatnego pakietu ubezpieczeniowego z tytułu sprzedaży samochodu stanowi koszty uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. Nr 8, z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ..., zam. .... NIP ...z dnia 03.08.2006 r. (data wpływu do tut. urzędu 09.08.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie akcji promocyjnej sprzedaży towarów stwierdzam, że: stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Z treści złożonego wniosku wynika, że podatnik jest autoryzowanym dealerem samochodowym i zajmuje się sprzedażą samochodów. W celu uatrakcyjnienia sprzedaży i zachęcenia klienta do zakupu samochodu, a tym samym zwiększenia przychodów stosuje różne formy sprzedaży promocyjnej. Obecnie otrzymał instrukcję handlową określającą promocję sprzedaży samochodu. Jest zobowiązany do częściowego finansowania kredytu lub pokrycia wydatków związanych z pakietem ubezpieczenia sprzedawanego samochodu. Firma... po przesłaniu wszystkich dokumentów zwraca dealerom koszty oferty, czasami w całości, czasami w części, ale są sytuacje, w których dealer pokrywa wszystkie wydatki promocyjne z własnej marży.

Porady prawne

Pytanie podatnika:? Czy akcja promocyjna z tytułu dofinansowania do kredytu oraz bezpłatnego pakietu ubezpieczeń z tytułu sprzedaży samochodu stanowi koszt uzyskania przychodu?

Stanowisko podatnika: zdaniem podatnika wszystkie akcje promocyjne w celu uzyskania przychodu stanowią koszt uzyskania przychodu. W związku z tym ujęte są na koncie Koszt Własny Sprzedaży danego towaru. Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni stwierdza co następuje: zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Z powyższego unormowania wynika, że musi istnieć związek przyczynowy między poniesionym przez podatnika wydatkiem, a osiągniętym przez niego przychodem lub przynajmniej realnie zakładaną możliwością uzyskania wymiernego przychodu w wyniku poniesienia tego wydatku. Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu muszą zostać spełnione następujące warunki: wydatek został poniesiony przez podatnika, jest definitywny (rzeczywisty), pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, został poniesiony w celu uzyskania przychodu lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów, został właściwie udokumentowany.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik, w celu wzrostu sprzedaży, częściowo finansuje kredyt lub pokrywa wydatki związane z pakietem ubezpieczenia samochodu. W przypadku gdy wydatki te nie są zwrócone podatnikowi przez Firmę .... Sp. z.o.o., tylko pokryte z własnej marży przez podatnika niewątpliwie stanowią jego koszt. Działania promocyjne maja na celu zwiększenie sprzedaży, można zatem uznać, iż poniesiony z tego tytułu koszt będzie miał wpływ na osiągnięte przychody. W związku z powyższym, wydatki poniesione na ten cel stanowią promocję zorganizowaną przez Pana firmę i jako pozostające w bezpośrednim związku z przychodami uzyskiwanymi ze sprzedaży, oraz nie ujęte w art. 23 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (jako wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodu) - mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe, postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika