Czy możliwe jest uzyskanie - w formie decyzji - zgody Naczelnika US na dokonanie indywidualnego przelewu (...)

Czy możliwe jest uzyskanie - w formie decyzji - zgody Naczelnika US na dokonanie indywidualnego przelewu na konto CARITAS przy zachowaniu możliwości odliczenia tejże kwoty do wysokości 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego za 2007r.?


Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r nr 8 poz. 60 z późn.zm.) postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika, zawarte w pkt.3 wniosku z dnia 26 czerwca 2007r uzupełnionym pismem z dnia 18.07.2007r w sprawie możliwości uzyskania w formie decyzji zgody Naczelnika Urzędu Skarbowego na dokonanie indywidualnego przelewu na konto CARITAS przy zachowaniu możliwości odliczenia tejże kwoty do wysokości 1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego za 2007r.

Porady prawne


U Z A S A D N I E N I E


Podatnik w trybie art. 14a w/w ustawy Ordynacja podatkowa, wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że do podatnika zwrócił się z prośbą o udzielenie pomocy finansowej Pan , który od około dwóch lat cierpi na nowotwór złośliwy wątroby i jelita grubego. W międzyczasie w/w uległ też wypadkowi, na skutek którego doznał poparzeń I i II stopnia. Długotrwała i postępująca choroba uniemożliwia choremu pracę zawodową, a jednocześnie powoduje ciągłe pogorszenia sytuacji materialnej.Caritas użyczył swojego konta celem zbiórki środków pieniężnych dla chorego , na które miały być przekazywane pieniądze.

Podatnik postanowił włączyć się do akcji i udzielić potrzebującemu pomocy przelewając na konto Caritas określoną kwotę pieniężną. Ponieważ w sytuacji gdy sam dokona przelewu nie będzie miał możliwości dokonania odliczenia 1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego za 2007r - zwrócił się z zapytaniem czy w tak szczególnym przypadku możliwe jest uzyskanie zgody na dokonanie indywidualnego przelewu z zachowaniem prawa do skorzystania z odliczenia.


Zdaniem podatnika, w tak szczególnym przypadku istnieje możliwość uzyskania zgody Naczelnika Urzędu Skarbowego na dokonanie indywidualnego przelewu z zachowaniem prawa do odliczenia 1% podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym za 2007r.


Odnosząc się do powyższego Naczelnik tut. organu podatkowego informuje jak niżej:

Zgodnie z treścią art. 45 ust. 5c ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r nr 14 poz. 176 z późn.zm) Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, zwanej dalej ?organizacją pożytku publicznego?, wybranej przez podatnika z wykazu, o którym mowa w ust. 5g, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Z wyżej powołanego przepisu jednoznacznie wynika, że począwszy od zeznań podatkowych składanych za 2007r, przekazywaniem 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego zajmować się będą urzędy skarbowe.


Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie przewidują możliwości udzielenia przez Naczelnika Urzędu Skarbowego zgody na dokonanie wpłaty darowizny na konto CARITAS przy zachowaniu możliwości odliczenia 1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego za 2007r.


Ponadto tut. organ podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z art.26 ust.1 pkt 9 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust.3, art.29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art.9, art.24 ust.1,2,4,4a-4e, ust.6 lub art. 24b ust. 1 i 2 po odliczeniu darowizny przekazanej na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy (....) prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Przekazane darowizny mają więc wspierać cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego. Zgodnie z wyżej cyt. art. 4 ulga przysługuje również z racji darowizny przekazanej m.in. na pomoc społeczną, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Warunkiem odliczenia darowizny jest, aby obdarowany należał do organizacji, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 cyt. ustawy o działalności pożytku publicznego. Chodzi przede wszystkim o organizacje pozarządowe nie będące jednostkami sektora Finansów publicznych i nie działające dla osiągnięcia zysku, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, prowadzące działalność pożytku publicznego. Taką organizacją prowadzącą działalność pożytku publicznego jest m.in. CARITAS.


Mając na uwadze powyższe przepisy prawa podatkowego, podatnik ma możliwość przy spełnieniu w/w warunków do przekazania w trakcie roku darowizny, obniżyć podstawę obliczenia podatku z tym, że przekazana kwota darowizny nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu.


Wobec powyższego zdaniem tut. organu podatkowego stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika