Czy działalność gospodarcza prowadzona przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, w zakresie (...)

Czy działalność gospodarcza prowadzona przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, korzysta ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych ?

W związku z pismem z dnia 23 grudnia 2004 r. (data wpływu 28.12.2004 r.) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa informuje, że:

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych jest jednostką organizacyjną samorządu posiadającą osobowość prawną. Zgodnie z zapisem ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych może być organizatorem kształcenia podyplomowego po uzyskaniu pozytywnej opinii Dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie (zgodnie z cytowaną ustawą ? art. 10c) oraz uzyskaniu zezwolenia i wpisu do rejestru Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Zapis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż wolne od podatku są: dochody podatników z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, ochrony zdrowia... w części przeznaczonej na te cele.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu wynika, iż Okręgowa Izba zamierza podjąć działalność w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w celu podnoszenia kwalifikacji przez pielęgniarki i położne. Koszty szkolenia ? kursy, specjalizacje będą częściowo refundowane przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, a pozostałe koszty przez osoby kształcące się. Dochód z tych opłat będzie przeznaczony na opłacenie wykładowców, wynajęcie sali, materiały dydaktyczne itp., natomiast nadwyżka będzie przeznaczona na działalność samorządową.

Organ podatkowy podziela stanowisko Podatnika, iż działalność podlegać będzie zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych w oparciu o przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ? o ile dochód zostanie przeznaczony na cele statutowe.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwolniono od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4. Pod pozycją 7 tego załącznika znajdują się usługi w zakresie edukacji ? PKWiU ex 80. Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w dziale 80 sklasyfikowane są m.in. usługi szkolnictwa dla dorosłych i pozostałych form kształcenia ? PKWiU 80.40 ? do których zalicza się: usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy, pilotażu i żeglarstwa, kształcenia osób dorosłych umożliwiające uzyskanie wiedzy ogólnej i kwalifikacji zawodowych ? prowadzone w szkołach i pozaszkolnych formach, na kursach dziennych, wieczorowych, radiowych, telewizyjnych, korespondencyjnych, działalność placówek doskonalenia nauczycieli, działalność uniwersytetów ludowych, uniwersytetów powszechnych. Wymienione powyżej usługi podlegają zwolnieniu z podatku VAT. Podmioty wykonujące czynności zwolnione przedmiotowo od VAT są podatnikami zwolnionymi od tego podatku z mocy ustawy o VAT już od początku wykonywania tych czynności, niezależnie od osiągniętego obrotu. Nie dotyczy ich więc, przewidziane art. 113 ust. 1 ustawy, ograniczenie w zakresie kwoty obrotu za poprzedni rok podatkowy uprawniające do zwolnienia, w wysokości ? w przeliczeniu na złote ? 10.000 euro.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu. Jednocześnie organ podatkowy informuje, iż powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika