Czy w związku z emisją obligacji, z której środki przeznaczone zostały na spłatę zobowiazań z (...)

Czy w związku z emisją obligacji, z której środki przeznaczone zostały na spłatę zobowiazań z tytułu udzielonych poręczeń, skapitalizowane odsetki od tych obligacji oraz koszty emisji stanowią koszty uzyskania przychodów?

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 7.06.2004 r. znak: FK/16/04 złożone do Łódzkiego Urzędu Skarbowego, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, informuje:

Kodeks cywilny w art. 720 określa, iż przez umowę pożyczki uważa się czynność prawną, zgodnie z którą dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Cywilistyczne, a także ekonomiczne rozumienie pojęcia pożyczka obejmuje wszelkie formy przekazania przez jeden podmiot pieniędzy drugiemu podmiotowi do korzystania przez określony czas.

Porady prawne

Jedną z takich form jest emisja obligacji. Prof. Witold Bień w książce ,,Dochody z kapitałów i ich opodatkowanie? wyd. Difin,Warszawa 1994 r. str. 37, poświęconej dochodom z kapitałów pisze: ,,Obligacja jest papierem wartościowym, w którym wystawca (emitent) potwierdza zaciągnięcie od nabywcy (subskrybenta) określonej kwoty pożyczki i zobowiązuje się do jej zwrotu posiadaczowi tego dokumentu w ustalonym z góry terminie oraz do zapłaty wynagrodzenia za udzielenie pożyczki, płaconego przeważnie w formie odsetek.?

Gdyby nie traktować emisji obligacji, a także innych dłużnych papierów wartościowych jako zaciągnięcie pożyczki, to do obligacji takich nie miałyby zastosowania postanowienia art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, i w efekcie cała uzyskana przez emitenta kwota z tytułu emisji obligacji stanowiłaby dla celów podatkowych przychód tego emitenta.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Aby zatem określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka wyemitowała dłużne papiery wartościowe w postaci obligacji na spłatę zobowiązania wobec banku, z tytułu poręczenia zobowiązania innej jednostki, które nie zostało zrealizowane.

Zgodnie z art. 876 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia, poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.

Wg stanowiska Spółki wydatki w kwocie służącej zaspokojeniu roszczeń z tytułu poręczenia nie będą kosztami podatkowymi na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit b. ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę zobowiązań z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń, natomiast koszty związane z emisją obligacji (prowizje, usługi notarialne, i inne), a w tym zapłacone odsetki od obligacji będą kosztami uzyskania przychodów, o czym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a. ustawy.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska przedstawionego w zapytaniu podatnika. W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę, zarówno wydatki na spłatę zobowiązania wobec banku za dłużnika, który zobowiązania poręczonego przez Spółkę nie wykonał, jak i koszty związane z emisją obligacji, w tym odsetki od obligacji nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie zostały poniesione w celu uzyskania przychodów przez Spółkę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika