Fundacja - prowadząc działalność - zamierza cały wypracowany dochód, tj. z pominięciem ograniczeń (...)

Fundacja - prowadząc działalność - zamierza cały wypracowany dochód, tj. z pominięciem ograniczeń wynikających z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przekazać innej jednostce będącej osobą prawną: fundacji lub stowarzyszeniu, realizującej cele wymienione w art. 6 i art. 7 pkt. 2 statutu Fundacji.

W dniu 07.04.2005r. Fundacja złożyła w tut. organie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w przedstawionej indywidualnie sprawie.

Stan faktyczny sprawy:

Zdaniem wnioskodawcy przeznaczenie dochodu innej organizacji stanowić będzie realizację celów statutowych Fundacji, a przekazany dochód będzie narzędziem realizacji tego celu.

W piśmie z dnia 25.04.2005r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Fundacja wyjaśnia, iż przekazanie środków dotyczyć będzie podmiotów z terenu Łodzi na realizację ich zadań statutowych w zakresie propagowania działalności społecznej, świadczenia usług informacyjno - wspierających, aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy, promocji zatrudnienia.

Porady prawne

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt. 4 cyt. ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku dochodowego są m.in. dochody fundacji, stowarzyszeń, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna , w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Oznacza to, że nie każdy cel określony w statucie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, lecz tylko wyszczególnione w wyżej wymienionym przepisie, preferowane przez ustawodawcę.

Z przedłożonego w dniu 04.03.2005r. Statutu (z dnia 23.08.2004r.) wynika, iż celem Fundacji jest - w świetle art. 6.1. - działanie na rzecz edukacji społecznej i zawodowej. Cele szczegółowe Fundacji określone w art. 6.2. Statutu obejmują:

Wspieranie i animowanie działań na rzecz efektywnej realizacji zadań publicznych poprzez organizację warsztatów, seminariów i innych form wymiany doświadczeń,
Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich,
Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
Działalność wspomagająca technicznie, szkoleniowo i informacyjnie organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, jednostki kościelne, szkoły wyższe a także działania wspierające rozwój demokracji,
Wspieranie instytucji realizujących projekty finansowane ze środków europejskich,
Rozwój zasobów ludzkich,
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez wspieranie osób i instytucji działających w obszarze marginalizacji,
Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
Promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy.

Z art. 7 Statutu wynika, że Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

  1. prowadzenia szkoleń, doradztwa i konsultacji,
  2. prowadzenie wsparcia technicznego i finansowego dla inicjatyw realizujących cele Fundacji,
  3. współpracę z uczelniami wyższymi w zakresie promocji idei wolontariatu i społeczeństwa obywatelskiego,
  4. organizację staży, wymian, praktyk i innych form zdobywania praktycznych umiejętności,
  5. współpracę z władzami państwowymi, samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, środkami masowego przekazu oraz innymi osobami prawnymi i fizycznymi,
  6. utrzymywanie kontaktów z zagranicznymi organizacjami o tym samym lub podobnym charakterze,
  7. podejmowaniu innych działań zmierzających do realizacji celów Fundacji.

Zwolnienie przedmiotowe dochodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy z 15 lutego 1992r. dotyczy nie tylko bezpośredniego prowadzenia wymienionych celów, lecz także wspieranie takiej działalności. Omówionym zwolnieniem objęty jest dochód z całokształtu działalności podatnika, w tym także gospodarczej. Warunkiem zwolnienia jest przeznaczenie - i bez względu na termin - wydatkowanie zwolnionych środków finansowych na preferowaną działalność statutową. Zwolniony dochód może być przeznaczony i wydatkowany także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz opłacenie podatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu, o czym stanowi art. 17 ust. 1 b cyt. ustawy z 15 lutego 1992r.

Podkreślić należy, że Statut Fundacji określający cele działalności przewiduje inne, niż preferowane cele, wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy. W tym stanie faktycznym realizacja przez Fundację bezpośrednio lub pośrednio celów statutowych - jakkolwiek wymienionych w statucie, jednakże innych, niż uznane przez ustawodawcę za działalność preferowaną - nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego dochodu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Fundacja mogłaby korzystać z tego zwolnienia pod warunkiem, że jej zadania będą realizacją działalności statutowej preferowanej, wymienionej w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku z dnia 07.04.2005r. uzupełnionego pismami z dnia 18.04.2005r. i 25.04.2005 oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia opisanego we wniosku.

W świetle przytoczonych przepisów prawa podatkowego stanowisko zaprezentowane przez Spółkę w rozpatrywanym wniosku należy uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika