Czy powstałe w wyniku kompensaty bądź wzajemnego potrącenia różnice o charakterze różnic kursowych (...)

Czy powstałe w wyniku kompensaty bądź wzajemnego potrącenia różnice o charakterze różnic kursowych mają wpływ na podstawę opodatkowania (obniżają lub podwyższają przychody lub koszty uzyskania przychodów) ?

Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 z 2000 r., ze zm.) w zakresie różnic kursowych, które mogą mieć wpływ na wysokość przychodów lub kosztów jednoznacznie nawiązują do przychodów faktycznie uzyskanych i kosztów faktycznie poniesionych.

W zakresie przychodów art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe. W myśl ust. 2a przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania, albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut. Zgodnie z ust. 3 art. 12 za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, a jeżeli przychody te są wyrażone w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna z dnia faktycznego otrzymania przychodów oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.

Porady prawne

Podobnie sytuacja przedstawia się po stronie wydatków (kosztów), gdzie art. 15 ww. ustawy mówi o wydatkach poniesionych, a w zakresie ustalania różnic kursowych nawiązuje do dnia faktycznej zapłaty.

W związku z faktem, iż opisane w przedmiotowym piśmie rozliczenia między podmiotami występują w formie potrąceń wzajemnych należności i zobowiązań a nie w drodze faktycznych płatności, to powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące rozliczania różnic kursowych dla celów podatkowych nie mają zastosowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika