Czy mamy prawo odliczyć VAT od zakupu paliwa, które stanowi dla nas towar handlowy?

Czy mamy prawo odliczyć VAT od zakupu paliwa, które stanowi dla nas towar handlowy?

W odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 6.05.2004 r. (z datą wpływu 13.05.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 - 2 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Z treści pisma wynika, iż przedmiotem działalności wnioskodawcy jest m.in. sprzedaż paliw. Pytanie sprowadza się do udzielenia informacji czy przy zakupie paliwa przeznaczonego do dalszej odsprzedaży przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wątpliwości, jakie ma podatnik z tym związane powstały w związku ze sposobem dokumentowania nabywanego paliwa od dostawcy. Mianowicie: dostawca w związku z możliwością dokonywania przez klientów zakupów na stacjach P. na podstawie kart paliwowych fakturuje zbiorczo zakupione paliwo i inne artykuły ze szczegółową specyfikacją wydanych towarów. W specyfikacji tej podawane są numery rejestracyjne pojazdów należących do klientów. Specyfikacja ta służy podatnikowi do wystawiania poszczególnym klientom faktur zbiorczych za dostarczone im paliwo (wydane uprzednio na podstawie karty paliwowej).

Porady prawne

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, który stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z pewnymi wyłączeniami. Zasada neutralności podatku dla podatników czynnie uczestniczących w obrocie towarami i usługami, niebędących ostatnimi odbiorcami wyraża się właśnie w prawie do odliczenia podatku naliczonego. Odliczenie przysługuje podatnikowi w sytuacji, gdy między podatkiem naliczonym przy zakupach a należnym z tytułu działalności opodatkowanej istnieje bezpośredni związek, a wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Obniżenie podatku należnego obwarowane jest licznymi obostrzeniami. Jednak w przedmiotowej sprawie nie ma wątpliwości, że jednostka ma prawo odliczać podatek naliczony związany z zakupem paliwa będącego dla jednostki towarem handlowym, nabywanym w celu dalszej odsprzedaży. Sposób dokumentowania nabywanego paliwa pozostaje bez wpływu na prawo do obniżenia własnego podatku należnego o podatek naliczony przy zakupach związanych bezpośrednio ze sprzedażą opodatkowaną.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika