czy w rozliczeniu stypendium podatnik może zastosować 50%-wą stawkę kosztów uzyskania przychodu?

czy w rozliczeniu stypendium podatnik może zastosować 50%-wą stawkę kosztów uzyskania przychodu?

Stan faktyczny

Z wniosku podatnika wynika, że podatnik otrzymał stypendium od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego P. Kazimierza Michała Ujazdowskiego, według umowy stypendialnej nr FPT 10/2006 z dnia 21 czerwca 2006 r. na realizację projektu 'Życie nad Narwią?. Podatnik informuje, że ma wszelkie prawa autorskie do w/w wystawy. Podatnik wskazuje, że koszty wykonania programu stypendium tzn. organizacji i wykonania wystawy były duże: zakup materiałów plastycznych, wydruki solwentowe, delegacje, odbitki fotograficzne itp. Pisze Pan, że wystawa nie ma charakteru komercyjnego, a edukacyjny. W swoim założeniu będzie eksponowana w różnych ośrodkach także po zakończeniu pobierania stypendium. Aktualnie prezentowana jest w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Zainteresowanie organizacją wystawy już okazał Narwiański Park Narodowy (w siedzibie Dyrekcji w Kurowie) a także Dom Kultury w Surażu, Wiejski Dom Kultury w Łapach Szołajdach, Galeria Narwiańska w Uhowie.
Do wniosku o interpretację podatnik załączył kserokopie następujących dokumentów:
- umowy stypendialnej FPT Nr 10/2006 zawartej w dniu 21 czerwca 2006 roku pomiędzy podatnikiem a Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie,
- pismo Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 19.06.2006 r., informujące podatnika o przyznaniu stypendium twórczego z Funduszu Promocji Twórczości,
- sprawozdanie z wykonania programu stypendium dot. umowy stypendialnej FPT nr 10/2006 Projekt ?Życie nad Narwią?, oraz
kserokopię artykułu prasowego pt. ?Rybacy pod pędzlem czyli rytm życia, którego już nie ma?.
Na tle przedstawionego wyżej stanu faktycznego pytanie podatnika brzmi:
- czy w rozliczeniu stypendium podatnik może zastosować 50%-wą stawkę odpisu kosztów uzyskania przychodu?

Porady prawne

Stanowisko podatnika

Podatnik wskazuje, iż cel stypendium z Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury jest ściśle sprecyzowany i przeznaczony na stworzenie autorskiej wystawy. Nie jest to stypendium typu np. socjalnego. Działalność twórcza o charakterze indywidualnym jest przedmiotem prawa autorskiego. Koszt uzyskania honorariów autorskich jest ustalony ryczałtowo w wysokości 50% przychodu.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity w Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ustawy. W punkcie 9 tego artykułu jako źródło przychodów wymieniono inne źródła. Przepis ten ulega uszczegółowieniu w art. 20 ust. 1, który stanowi, iż za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust.

1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Natomiast jak stanowi ust. 9 pkt 3 w/w artykułu, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Zastosowanie 50% stawki kosztów uzyskania przychodów na podstawie wyżej cytowanego artykułu 22 ust.9 pkt 3 uzależnione jest od wystąpienia łącznie dwóch przesłanek:
- powstania utworu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity w Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 z późn. zm.),
- udzielenie przez twórcę licencji na korzystanie z danego utworu zamawiającemu, względnie rozporządzanie prawami autorskimi do dzieła poprzez przeniesienie własności tych praw na zamawiającego.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania podatnik uzyskał w 2006 roku przychód z tytułu umowy stypendialnej FPT Nr 10/2006 zawartej w dniu 21 czerwca 2006 roku pomiędzy podatnikiem a Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. W § 1 w/w umowy czytamy, że ?Fundator? ustanawia, a ?Stypendysta? przyjmuje do realizacji Projekt ?Życie nad Narwią?; w dalszej części tego przepisu wskazano cel tego projektu, tj. ukazanie potrzeby zachowania oraz odbudowy krajobrazu kulturowego oraz kreowanie produktów turystyki kulturowej na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, wyszczególniono dwa przedsięwzięcia /Wystawę ?Życie nad Narwią? i Projekt multimedialny ?Życie nad Narwią?/ oraz przedstawiono harmonogram realizacji projektu. Z § 3 opisywanej umowy wynika, że ?Stypendysta? otrzyma od ?Fundatora? stypendium półroczne na wykonanie programu stypendialnego na ogólną kwotę złotych 9.000, zaś w § 5 umowy ?Fundator? stwierdza, że umówione stypendium zostaje wypłacone ze środków Funduszu Promocji Twórczości (podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 17.01.2003 r.).

W polskim systemie prawnym brak jest definicji stypendium jako takiego. Natomiast z definicji encyklopedycznych wynika, iż stypendium jest to jednostronne świadczenie pieniężne ze strony osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, przyznane za osiągnięcie określonego wyniku w danej dziedzinie nauki lub sztuki, albo w celu umożliwienia kontynuowania nauki, prowadzenia badań naukowych lub prac w dziedzinie sztuki.W każdym jednakże przypadku stypendium nie może wiązać się z ekwiwalentnym świadczeniem usług przez otrzymującego stypendium, na rzecz przyznającego, ponieważ powstanie wtedy zobowiązanie wzajemne w postaci umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług /np. umowa zlecenia lub umowa o dzieło/.

Odnosząc stan faktyczny na grunt powołanych w niniejszej interpretacji przepisów stwierdzić należy, że otrzymane przez podatnika stypendium zostało przyznane przez Fundatora i przeznaczone przez podatnika na wykonanie określonego programu stypendialnego, co nie jest równoznaczne z uzyskaniem przez podatnika przychodu za stworzenie dzieła i związane z tym przeniesienie praw autorskich do niego na fundatora stypendium lub udzielenie licencji na korzystanie z dzieła.

W związku z powyższym uzyskany przez podatnika w 2006 roku przychód z tytułu stypendium nie jest przychodem z tytułu korzystania przez twórcę z praw autorskich. Do uzyskanego stypendium nie będą miały zastosowania 50% koszty uzyskania przychodu.

Mając powyższe na uwadze stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika