dotyczy prawa do odliczania nie wyczerpanej ulgi podatkowej z tytułu budowy domu jednorodzinnego przyznanej (...)

dotyczy prawa do odliczania nie wyczerpanej ulgi podatkowej z tytułu budowy domu jednorodzinnego przyznanej na podstawie ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku wyrównawczym odpowiednio od dochodu i podatku dochodowego pobieranego na podstawie ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /art. 54 ust. 3 ustawy/

Z pism podatnika wynika, iż w roku 1991, będąc podatnikiem podatku wyrównawczego, rozpoczął inwestycję budowlaną służącą zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. W zeznaniu do wymiaru podatku wyrównawczego za rok 1991 podatnik wykazał poniesione na ten cel wydatki, jak twierdzi zgodnie z rachunkami, których aktualnie nie posiada. Podatnik wskazuje, iż z powodów osobistych, w późniejszym okresie, tj. w 1993 roku inwestycja była kontynuowana, leczw znikomym zakresie. Podatnik zaznacza, iż obecnie realizuje projekt zamienny budowy domu mieszkalnego, którego podstawą była decyzja z 1989 i 1990 roku, i jest to ciąg dalszy rozpoczętej inwestycji. Podatnik wskazuje, iż w 2003 roku poniósł znaczne wydatki na kontynuację przedmiotowej budowy, jednak w zeznaniu podatkowym za 2003 rok nie dokonał odliczeń z tego tytułu /choć posiada faktury VAT na zakup materiałów budowlanych/, albowiemw urzędzie skarbowym uzyskał informację, iż zwrot takowy mu nie przysługuje.
W świetle przedstawionych wyżej faktów, podatnik uważa jednak, że przysługuje mu prawo do skorzystania z odliczenia wydatków na cele mieszkaniowe na zasadzie kontynuacji inwestycji budowlanej na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem podatnika jest to ciągle ta sama budowa, a zatem w jego ocenie - zgodnie z logiką - jej kontynuacja.

Porady prawne

W myśl art. 54 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 rokuulgi mieszkaniowe i inwestycyjne przyznane na podstawie ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku wyrównawczym (Dz. U. z 1983 r., Nr 42, poz. 188 z późn. zm.) /.../, nie wyczerpane w okresie do dnia 1 stycznia 1992 r., stosuje się odpowiednio do dochodu i podatku dochodowego pobieranego na podstawie niniejszej ustawy.

Z art. 7 ust. 2 pkt 1 powołanej wyżej ustawy o podatku wyrównawczym wynika, iż podatnikom podatku wyrównawczego przysługiwały ulgi polegające na odliczeniu od dochodów wydatków poniesionych na budowę i remont domu jednorodzinnego.

Mając powyższe na uwadze podatnikom, którym została przyznana ulga podatkowa na podstawie wyżej powołanego przepisu ustawy o podatku wyrównawczym /a więc podatnikom podatku wyrównawczego/, a nie została wyczerpana przed dniem wejścia w życie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje prawo do jej odliczania odpowiednio od dochodui podatku dochodowego pobieranego na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania wynika, iż podatnik był podatnikiem podatku wyrównawczego i korzystał w 1991 roku z ulgi na budowę i remont domu jednorodzinnego . Podatnik twierdzi, iż przedmiotowa budowa prowadzona była na podstawie decyzji z dnia 06.02.1989 r. w sprawie pozwolenia na budowę Nr... Natomiast w roku 2003 podatnik poniósł wydatki na budowę budynku mieszkalnego, która prowadzona jest na podstawie decyzji z dnia 08.10.2003 r. Nr... w sprawie zmiany w/ decyzji o pozwoleniu na budowę z dnia 06.02.1989 r.

W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, iż po przedłożeniu projektu budowlanego na budowę budynku mieszkalnego na działce numer geodezyjny .

.. położonej w ..., podatnik otrzymał w dniu 06.02.1989 r. pozwolenie na budowę decyzją Nr... Następnie po przedłożeniu projektu zamiennego budynku mieszkalnegona przedmiotowej działce podatnik otrzymał w dniu 08.10.2003 r. pozwolenie na budowę decyzjąNr... W/w decyzje pozwoleń na budowę są aktualne, o ile zapisy w dzienniku budowy, prowadzone przez osobę uprawnioną (kierownika budowy) odnośnie kontynuacji prac budowlanych nie zostały przerwane na okres dłuższy niż 2 lata.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania ustalenie, czy decyzja w sprawie pozwolenia na budowę z dnia 06.02.1989 r. jest aktualna nie jest możliwe, gdyż podatnik nie przedłożył pierwszego dziennika budowy, a co za tym idzie nie uprawdopodobnił faktu, że przedmiotowa budowa została rozpoczęta w roku 1991.

Natomiast z przedłożonych dokumentów wynika, iż budowa budynku mieszkalnego prowadzona jest na podstawie decyzji z dnia 08.10.2003 r., której podstawę stanowił nowy projekt zamienny/nie zaś ten, którego dotyczyła decyzja w sprawie pozwolenia na budowę z dnia 06.02.1989 r./. Ponadto z wpisów dotyczących realizacji robót budowlanych i ich przebiegu zawartych w dzienniku budowy nr 2 wydanym dnia 19.11.2003 r. wynika, iż w dniu 20.11.2003 r. rozpoczęto budowę - stan zerowy oraz wykonano wykopy pod ławy fundamentowe zgodnie z wytyczeniem geodezyjnym budynku. Powyższe przemawia za tym, że budowa budynku mieszkalnego faktycznie została rozpoczęta w przypadku podatnika w roku 2003. W związku z tym nie mamy w tej sytuacji do czynienia z kontynuacją budowy budynku mieszkalnego rozpoczętej w roku 1991, a co za tym idzie nie przysługuje podatnikowi w 2003 roku prawo do kontynuacji nabytej w 1991 roku ulgi podatkowej z tytułu budowy budynku mieszkalnego.

Końcowo podkreślić należy, iż w postępowaniu podatkowym również stosuje się zasadę, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która wyprowadza z tego faktu określone skutki prawne. Dlatego też skorzystanie przez podatnika z danej ulgi podatkowej oznacza, iż to właśnie na nim będzie spoczywał ciężar udowodnienia faktu, że wszystkie warunki konieczne do zastosowania tej ulgi zostały spełnione.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika