czy uchwała wspólników spółki jawnej, na mocy której roczny zysk zostaje pozostawiony w spółce (...)

czy uchwała wspólników spółki jawnej, na mocy której roczny zysk zostaje pozostawiony w spółce i ujęty na koncie kapitału /funduszu/ podstawowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Stan faktyczny

Wnioskiem z dnia 27.04.2007r., który to wniosek wpłynął do tut. organu podatkowego jako właściwego miejscowo w dniu 02.05.2007r. firma ... Spółka jawna zwróciła się do organu podatkowego z prośbą o wyjaśnienie czy uchwała wspólników spółki jawnej, na mocy której roczny zysk zostaje pozostawiony w spółce i ujęty na koncie kapitału /funduszu/ podstawowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Jak wynika z uzasadnienia wniosku wątpliwość wynika z faktu, że zgodnie z ustawą o p.c.c., opodatkowaniu podlegają m.in. umowy spółki, a także ich zmiany, jeśli powodują zwiększenie podstawy opodatkowania tym podatkiem. W art. 1 ust. 3 ustawodawca sprecyzował, że w spółkach osobowych za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego. Spółka jawna nie posiada prawnie ustanowionego kapitału zakładowego, a jedynie kapitał /fundusz/ podstawowy powstały wskutek wniesienia wkładów. Ponadto uchwała o zatrzymaniu zysku w spółce spowoduje alokację w pasywach, nie wpływając na zwiększenie wartości jej majątku. Aktywa spółki wzrosły w efekcie wypracowanego zysku, co w chwili podejmowania uchwały jest już odzwierciedlone w bilansie.

Porady prawne

Stanowisko podatnika

W uzupełnieniu w/w wniosku, pismem z dnia 21.06.2007r. firma ... spółka jawna przedstawiła swoje stanowisko, zgodnie z którym pozostawienie zysku w spółce nie powoduje powstania obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena prawna stanowiska pytajacego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. ?k? i art. 1 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /tekst jednolity Dz.U. z 2007r. Nr 68, poz 450/ podatkowi temu podlegają umowy spółki /akty założycielskie/ oraz zmiany tych umów jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce osobowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania /art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy podatkowej/. Natomiast zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych /Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm./ spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Zaś art. 28 Kodeksu Spółek Handlowych stanowi, że majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki pieniędzy na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki /art. 48 § 2 k.s.h./. Zmiana umowy spółki jawnej zachodzi nie tylko w wypadku nowego ukształtowania jej treści, ale także w sytuacji, gdy treść pozostaje ta sama, lecz inna staje się wysokość świadczeń z niej wynikających na skutek zdarzeń, od których strony uzależniły rozmiar tych świadczeń. Dotyczy to m.in. sytuacji, kiedy zostaje dokonana czynność powodująca podwyższenie podstawy opodatkowania bez względu na formę techniczno-prawną w jakiej została dokonana, jeżeli tylko jest zgodna z umową spółki i obowiązującym prawem w rozumieniu dopuszczalności dokonania takiej czynności.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka jawna nie posiada prawnie ustanowionego kapitału zakładowego, a jedynie kapitał /fundusz/ podstawowy powstały wskutek wniesienia wkładów. A zatem podjęcie uchwały o pozostawieniu rocznego zysku w spółce i ujęciu go na koncie kapitału /funduszu/ podstawowego skutkuje tym, iż nie podzielony zysk ? w świetle przytoczonych przepisów ? stał się własnością spółki. W związku z powyższym podjęcie przedmiotowej uchwały wywołało w sferze prawa podatkowego ? w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych ? skutki tożsame z podwyższeniem wkładów w spółce.
W tym stanie faktycznym i prawnym uchwała wspólników spółki jawnej, na mocy której roczny zysk zostaje pozostawiony w spółce i ujęty na koncie kapitału /funduszu/ podstawowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k , art. 1 ust. 1 pkt.2 i art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /tekst jednolity Dz.U. z 2007r. Nr 68, poz 450/.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika