Jaką datę należy przyjąć jako datę powstania przychodu należnego z tytułu sprzedaży na eksport (...)

Jaką datę należy przyjąć jako datę powstania przychodu należnego z tytułu sprzedaży na eksport towaru w sytuacji, gdy towar ten został wydany i faktura wystawiona w miesiącu grudniu 2003 r., zaś na dokumencie celnym potwierdzającym wywóz towaru widnieje data 2.01.2004 r.?

(...) Kwestia daty powstania przychodu należnego z tytułu wykonania przez podatnika świadczenia na eksport, w związku z którym na podatniku ciążył obowiązek wystawienia dokumentu odprawy celnej uregulowana była ? wg stanu prawnego na dzień 31.12.2003 r. ? w art. 12 ust. 3b ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przepis ten formułował regułę, zgodnie z którą datą powstania przychodu należnego w powyższym przypadku była określona w ww. dokumencie odprawy celnej i potwierdzona przez organ celny data wywozu przedmiotu eksportu poza granice RP.

Porady prawne

Omówiony powyżej przepis prawa został uchylony artykułem 1 pkt 7 lit. c ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957). Uchylenie powołanego przepisu nastąpiło, zgodnie z zapisem art. 10 ww. noweli, z dniem 1.01.2004 r. Od tej daty zatem kwestię daty powstania przychodu należnego należy oceniać w świetle art. 12 ust. 3a omawianej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oczywiście w brzmieniu nadanym temu artykułowi przez art. 1 pkt 7 lit. b ww. ustawy o zmianie ustawy.

Przepis art. 12 ust. 3a znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi m. in., że za datę powstania przychodu należnego (z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d) uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe.

Odnosząc omówione powyżej regulacje prawne na grunt stanu faktycznego przedstawionego przez jednostkę, należy stwierdzić, że przychód należny u spółki nie mógł wystąpić w grudniu 2003 r. na mocy przepisu art. 12 ust. 3b, jako że nie zostały spełnione warunki w nim zawarte, tzn. potwierdzona przez organ celny na dokumencie celnym ? jak pisze jednostka ? data wywozu towaru to dzień 2.01.2004 r. W grudniu 2003 r. przychód należny u podatnika nie mógł także wystąpić zgodnie z ww. znowelizowanym art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ przepis ten w brzmieniu powyżej przywołanym ma zastosowanie ? stosownie do art. 10 ww. noweli ? do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od dnia 1.01.2004 r., wprawdzie z pewnymi wyjątkami, które w prowadzonej analizie pominięto, gdyż nie dotyczą przedmiotu sprawy.

Reasumując zatem należy stwierdzić, że skoro ? co powyżej wykazano ? przychód należny w omówionej przez jednostkę sytuacji nie mógł powstać w grudniu 2003 r. wobec braku regulacji prawnych wprost regulujących omawiane zagadnienie, należy stwierdzić, że spółka winna przychód należny wynikający z faktury wystawionej w grudniu, dotyczącej towaru wydanego także w grudniu 2003 r., ale wywiezionego poza granice RP w styczniu 2004 r., zaliczyć do kategorii należnych przychodów podatkowych w miesiącu styczniu 2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika