Czy przychodem dla Spółki będą otrzymane od faktora środki pieniężne z tytułu zawartej z nim (...)

Czy przychodem dla Spółki będą otrzymane od faktora środki pieniężne z tytułu zawartej z nim umowy faktoringu właściwego?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.10.2006 r., złożonego w dniu 20.10.2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 20.11.2006 r. w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie:

Czy przychodem dla Spółki będą otrzymane od faktora środki pieniężne z tytułu zawartej z nim umowy faktoringu właściwego?

- działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), art. 12 ust. 3 stawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami) postanawia stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać za prawidłowe.

Porady prawne

W dniu 24.10.2006 r. wpłynął do Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wniosek S. Sp. z o.o. opatrzony datą 16.10.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14a § 2 tej ustawy, wobec czego organ podatkowy w postanowieniu z dnia 09.11.2006 r. znak: II US.I.PB/423-8/06 wezwał Podatnika do uzupełnienia braków. Uzupełnienie to nastąpiło poprzez złożenie w dniu 24.11.2006 r. pisma z dnia 20.11.2006 r.

W przywołanych powyżej pismach Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny. Jednostka zawarła umowę faktoringu właściwego. W jej ramach przelewa na rzecz faktora wierzytelności, uprzednio zaliczone do kategorii przychodów należnych, jakie posiada wobec swoich klientów z tytułu zawartych z nimi umów sprzedaży. Faktor w terminie wynikającym z umowy przelewa na rachunek Podatnika ekwiwalentne środki pieniężne, potrącając przy tym prowizję za świadczoną usługę.

W takim stanie faktycznym zrodziła się u Jednostki wątpliwość czy otrzymane od faktora środki pieniężne stanowią dla Niej przychód podatkowy.

Zdaniem Spółki wartości tych nie należy rozliczać w rachunku podatku dochodowego od osób prawnych.

Takie stanowisko Podatnika należy uznać za prawidłowe.

Umowa faktoringu nie jest znana polskiemu systemowi prawa. Jest jednak instytucją funkcjonującą w obrocie prawnym i gospodarczym. Istotą tej umowy jest z jednej strony obowiązek wierzyciela, który występuje tu w roli faktoranta, przelania na faktora, którym zwykle jest bank, wierzytelności pieniężnych wynikających z faktur, z drugiej zaś strony obowiązek faktora wypłacenia faktorantowi kwoty faktury pomniejszonej m. in. o prowizję. Istnieją dwa rodzaje faktoringu: niewłaściwy (z prawem regresu) i właściwy (bez prawa regresu; tzn. faktor nabywa wierzytelności definitywnie, bez uprawnienia do powrotnego ich przeniesienia na faktoranta). Umowa taka przypomina więc swoimi cechami umowy nazwane tj. umowę kredytu, pożyczki czy cesję wierzytelności. Jest jednakże odrębną, specyficzną instytucją funkcjonująca w obrocie, której zasadniczą funkcją jest odzyskiwanie długów.

Jak wynika z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego, Spółka zawarła umowę faktoringu właściwego. Przedmiotem tej umowy były wierzytelności, które stanowiły ? po myśli art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Jej przychody należne. Zostały więc opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zważywszy zatem na tę okoliczność oraz wziąwszy pod uwagę windykacyjny charakter faktoringu, należy stwierdzić, że środki pieniężne otrzymane przez Spółkę od faktora są jedynie zapłatą za fakturę, która ? jak już wcześniej wspomniano - została opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych. Należność ta nie może stanowić przychodu podatkowego, gdyż powtórnie zostałaby opodatkowana tym podatkiem.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika