Czy można dokonać odliczenia podatku naliczonego od poszczególnych rat leasingowych?

Czy można dokonać odliczenia podatku naliczonego od poszczególnych rat leasingowych?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie w odpowiedzi na pismo z dnia 09.04.2003 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

Jak wynika z pisma, Spółka rozważa możliwość zawarcia umowy leasingu na nieruchomość. Przedmiotowa nieruchomość to grunt zabudowany obiektami komercyjnymi. Okres leasingu wyniesie 96 miesięcy (wynagrodzenie miesięczne 1%, z tym że pierwsza rata wynagrodzenia wynosić będzie około 31%). Wszystkie opłaty liczone są od wartości netto przedmiotu leasingu i do każdej z nich jest doliczony podatek od towarów i usług. Ponadto Spółka podaje, iż w skład leasingu nieruchomości wchodzi zarówno grunt, jak i części składowe w tym budynki i budowle.

Porady prawne

Zgodnie z art. 709 ze znakiem 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę leasingu finansujący, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, zobowiązuje się nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać ją korzystającemu do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się do zapłaty finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Biorąc pod uwagę funkcjonowanie zasad leasingu określonych w Kodeksie cywilnym w świetle regulacji podatku od towarów i usług - umowa zawarta przez Spółkę wywołuje u niej (jako korzystającego) skutki jak świadczenie usług, stąd też obniżenie podatku należnego o podatek naliczony dokonywany będzie według zasad określonych w art. 19 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w szczególności według zasad określonych w ust. 3a tego przepisu.

Odpowiadając zatem na pytanie Spółki: ?czy od całości rat leasingowych - zarówno pierwszej, jak i miesięcznych - Spółka będzie mogła dokonywać odliczenia podatku od towarów i usług? tutejszy Urząd informuje, że odliczenie to następować będzie w wysokościach określonych w fakturach VAT, na podstawie uregulowań zawartych w umowie cywilnoprawnej pomiędzy stronami.

Mając na uwadze powyższe oraz odnosząc się wyłącznie do stanu prawno-faktycznego przedstawionego w piśmie Spółki, stanowisko dotyczące prawa odliczenia podatku naliczonego z poszczególnych rat leasingowych jest co do zasady prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika