Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


22.12.2005

czy właściciel gruntu na prawach majątku osobistego nabywając grunt stanowiący użytek rolny o (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: II USpm IV/436-12/352a/05/MP

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:II USpm IV/436-12/352a/05/MP
Autor:Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku
Słowa kluczowe: gospodarstwo rolne majątek majątek wspólny małżonków podatek od czynności cywilnoprawnych zwolnienie
Kategoria:
Pytanie podatnika:czy właściciel gruntu na prawach majątku osobistego nabywając grunt stanowiący użytek rolny o pow. 0,85 ha do majątku dorobkowego celem dołączenia go do gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni 4,74 ha jest zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych?

STAN FAKTYCZNY.
Jak wynika z treści złożonego wniosku, razem z mężem zamierza nabyć Pani do swego majątku wspólnego grunt rolny o powierzchni 0,85 ha położony we wsi Sowlany w gminie Supraśl - celem dołączenia go do gospodarstwa rolnego o powierzchni łącznej 4,72 ha, którego jest właścicielką na prawach majątku osobistego w 1/6 części. Na tle powyższego stanu faktycznego zostało zadane następujące pytanie: czy taka umowa sprzedaży zwolniona jest od podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 9 pkt 2 lit. a/ ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych? /tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 41, poz.399/.

STANOWISKO PODATNIKA.
'Zdaniem wnioskodawcy taka umowa sprzedaży jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 9 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych /tekst jednolity z 2005r. Dz.U.Nr 41, poz.399/, ponieważ nabywane grunty wejdą w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, którego właścicielem jest jeden z małżonków. Między kupującymi małżonkami istnieje ustrój wspólności ustawowej, który wyklucza nabycie nieruchomości do majątku osobistego jednego z małżonków /w tym przypadku żony/, jako że nabycie następuje za środki stanowiące majątek wspólny małżonków. Wobec tego zdaniem wnioskodawcy uzasadnionym jest w tym wypadku zastosowanie zwolnienia podatkowego w stosunku do opisanej sprzedaży mimo tego, że współwłaścicielką gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, do którego zostanie dołączona nabywana nieruchomość jest tylko jedno z małżonków'.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA.
Stosownie do przepisów art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym /tekst jednolity Dz.U. z 1993r. Nr 94, poz. 431 ze zm./ za gospodarstwo rolne dla celów podatku rolnego uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki nie posiadającej osobowości prawnej. Natomiast w świetle art. 9 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych /tekst jednolity z 2005r. Dz.U.Nr 41, poz. 399/ zwalnia się od podatku czynności cywilnoprawnych przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem, że nabywana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego nabywcy w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Czynność przedmiotowa, w której podatnik nabywa grunty rolne celem dołączenia do gospodarstwa rolnego będąc ich współwłaścicielem w ocenie tut. organu podatkowego jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych w myśl przepisów tej ustawy. Między małżonkami istnieje ustrój wspólności ustawowej, co w interpretacji przepisów prawa podatkowego ma przełożenie na stan faktyczny zaistniałej sytuacji. Jeżeli nawet jeden z małżonków z tytułu współwłasności gospodarstwa rolnego jest podatnikiem podatku rolnego, nabycie przez niego do wspólności ustawowej małżeńskiej użytków rolnych które wejdą w skład tego gospodarstwa rolnego pod kątem obowiązku podatkowego w podatku rolnym następuje ze skutkiem dla obojga małżonków. A zatem taka czynność cywilnoprawna zwolniona będzie od podatku od czynności cywilnoprawnych.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 1
  • 0
  • 4
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zofia Lewandowska

    ocena usługi:

    Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
  • Mieczysława

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
  • Magdalena

    ocena usługi:

  • Justyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Teresa

    ocena usługi:

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
  • Leszek

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
  • Adam

    ocena usługi:

    Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane