1. Czy przy ustalaniu kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek udzielanych spółce (...)

1. Czy przy ustalaniu kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek udzielanych spółce przez wspólników można zastosować art. 7 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
2. Czy przy ustalaniu kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek udzielanych spółce przez wspólników, można zastosować art. 7 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku, gdy umowa spółki nie przewiduje trybu podejmowania uchwał w sprawie pożyczek udzielanych spółce przez wspólników?

W odpowiedzi na pismo z dnia 1.08.2003 r. w sprawie zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia, co następuje:

W świetle art. 720 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) pożyczka jest umową konsensualną, polegającą na zgodnym oświadczeniu woli stron ? dającego i biorącego pożyczkę ? mocą którego dający zobowiązuje się przenieść na biorącego własność określonej ilości pieniędzy albo innych rzeczy oznaczonych co do gatunku, natomiast biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości, i jako umowa zobowiązująca dochodzi do skutku przez samo zgodne porozumienie stron.

Porady prawne

Stosownie do dyspozycji zawartej w art. 1 ust. 5 wyżej powołanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiana umowy spółki, jeżeli siedziba spółki znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 3 pkt 4 tejże ustawy termin ?zmiana umowy spółki? obejmuje swym zakresem również pożyczki udzielane spółce przez wspólników. W związku z tym udzielanie spółce pożyczki przez jej udziałowca podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg stawki określonej w art. 7 ust. 1 pkt 9 lit. c z uwzględnieniem ust. 2 art. 7 cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika