Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu szkolenia pracowników na kursach (...)

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu szkolenia pracowników na kursach językowych za granicą

W odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 27.11.2003 r. (data wpływu-28.11.2003 r.) o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu szkolenia pracowników na kursach językowych za granicą - Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wyżej cyt. ustawy.

Porady prawne

Wyrażając własne stanowisko w sprawie, stosownie do treści art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, podatnik wywodzi, że w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej jak i specyfiką sprzedaży firmy, konieczne jest by większa ilość pracowników mających kontakt z klientami posługiwała się językami obcymi.

W związku z powyższym w ocenie podatnika wydatki poniesione z tytułu szkolenia pracowników, tj. portiera, sprzątaczek, sekretarki i kierowców na kursach językowych w Niemczech i Wielkiej Brytanii winny stanowić, na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania a także przytoczone przepisy prawa tutejszy organ podatkowy wyraża następującą ocenę prawną stanowiska pytającego:

W rozumieniu przepisu art. 22 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy kosztem uzyskania przychodów są według ustawy nie wszelkie wydatki związane z osiąganiem przychodów z działalności gospodarczej, lecz jedynie te wydatki, które poniesione zostały w celu osiągnięcia określonego przychodu, tj. w sytuacji, gdy między wydatkiem a przychodem istnieje bezpośredni związek. Pod pojęciem 'bezpośredniego związku' rozumieć należy - jako następstwo poniesienia określonych wydatków uzyskanie konkretnych przychodów, a nie bliżej nieokreślonych przychodów, które będą osiągnięte w subiektywnym przekonaniu podatnika w niewiadomym okresie, co ma miejsce w przypadku szkolenia na kursach językowych za granicą personelu firmy zatrudnionego na stanowiskach: portiera, sprzątaczek, sekretarki i kierowców.

W przedmiotowej sytuacji kursy językowe nie mają zarówno charakteru podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników zgodnych z wykonywanym dotychczas zawodem, jak też nie mają charakteru szkolenia obejmującego tematyką zagadnienia związane z profilem wykonywanej przez podatnika działalności. Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela zatem stanowiska podatnika w zakresie kwalifikacji wydatków na kursy językowe za granicą, ponieważ brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy takimi wydatkami i ich wpływem na przychód, który warunkuje zaliczenie poniesionych kwot do kosztów uzyskania przychodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika