Do którego roku podatkowego należy zaliczyć poniesione w 2004r. wydatki związane z wykonaniem katalogów (...)

Do którego roku podatkowego należy zaliczyć poniesione w 2004r. wydatki związane z wykonaniem katalogów oferowanych wyrobów.

W odpowiedzi na pismo z dnia 21 grudnia 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej wątpliwości, do którego roku podatkowego należy zaliczyć poniesione w 2004r. wydatki związane z wykonaniem katalogów oferowanych wyrobów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Porady prawne

W myśl art. 22 ust. 4 ww. ustawy - koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Natomiast z treści art. 22 ust. 5 ww. ustawy wynika, iż u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Wyrażając własne stanowisko w sprawie podatnik stosownie do treści art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa wywodzi, że w jego ocenie poniesione w 2004r. wydatki związane z wykonaniem katalogów oferowanych wyrobów, ponieważ nie dają się bezpośrednio przypisać do żadnego okresu, należy odnieść je w koszty w momencie ich poniesienia.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania, a także przytoczone przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyraża następującą ocenę prawną stanowiska pytającego:

Bezsporne jest, że wydatki poniesione na wykonanie katalogów oferowanych wyrobów stanowią koszt uzyskania przychodów. Wątpliwości podatnika budzi jedynie okres, w jakim należy dokonać przypisania tych kosztów.

Potrącalność kosztów w czasie znajduje swoje uregulowanie w cytowanym wyżej art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten ustanawia ogólną regułę, w myśl której koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Od tej ogólnej zasady ustawodawca przewiduje wyjątek między innymi dla podatników prowadzących księgi rachunkowe (art. 22 ust. 5), który stanowi, że koszty uzyskania przychodów objęte tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Oznacza to, iż są potrącalne także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego oraz koszty uzyskania przychodów jeszcze nie poniesione faktycznie, lecz zgodnie z obowiązującymi przepisami już zaksięgowane, pod tymże warunkiem, że odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.

W związku z czym zgodnie z zasadą wynikającą z art. 22 ust. 5 ww. ustawy koszty są potrącane w roku podatkowym, którego dotyczą. Skoro jednak koszty ponosi się w celu uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy), to można je potrącić w roku podatkowym, w którym przychód ten wystąpił lub - racjonalnie oceniając - powinien wystąpić.

Wydatki poniesione w związku z częściową zapłatą zaliczkową za zlecone do wykonania katalogów oferowanych wyrobów niewątpliwie mogą wpłynąć na wysokość przychodów firmy. Należy jednak spodziewać się, że wpływ taki może mieć miejsce dopiero po ich wykonaniu i rozpoczęciu rozprowadzania, a więc - w przedstawionej w zapytaniu sytuacji - w roku 2005. Oznacza to, że w tym okresie wydatek na wykonanie katalogów może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, chociaż został on poniesiony w roku 2004.

Dodatkowo tutejszy organ podatkowy nadmienia, iż również wydatek związany z zakupem 2.000 szt. segregatorów, które będą stanowiły integralną część katalogów winien zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w 2005 roku.

Zatem łączne wydatki na wykonanie katalogów oferowanych wyrobów nie mogą być ujęte w myśl art. 22 ust. 4 ww. ustawy w roku ich poniesienia, skoro przychód z tytułu wydatków na wykonanie katalogów może wystąpić dopiero w roku, w którym zostaną one wykonane oraz udostępnione klientom. W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli nie podziela stanowiska podatnika zajętego w przedmiotowym zapytaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika