Związek Zawodowy skupiający pracodawców działających w branży dziewiarskiej jest zrzeszony w Konfederacji (...)


Związek Zawodowy skupiający pracodawców działających w branży dziewiarskiej jest zrzeszony w Konfederacji Pracodawców Polskich. Związek zatrudnia jednego pracownika. Pozostałe funkcje zarządu i administracyjne wykonywane są przez członków Związku społecznie.

Czy- jako Związek Pracodawców, do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 37 lit. c. ustawy o podatku dochodoym od osób prawnych, będących podstawą ustalenia składki na rzecz Konfederacji, winniśmy przyjąć wynagrodzenia tego jednego pracownika, czy wynagrodzenia pracodawców, będących członkami Związku ?.

Działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w oparciu o przedstawiony stan faktyczny w piśmie z dnia 14.04.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Porady prawne

Z przedmiotowego pisma wynika, iż Związek Pracodawców zatrudnia jednego pracownika na etacie natomiast członkowie Zarządu swoje obowiązki wykonują społecznie. Ponadto zgodnie ze statutem, na zasadzie dobrowolności podatnik jest zrzeszony w Konfederacji Pracodawców Polskich w Warszawie.

W związku z powyższym zapytuje, czy do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt. 37 lit c. w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy wziąć wynagrodzenia pracownika będącego na etacie , czy mogą to być wynagrodzenia pracodawców , będących członkami Związku.

Odpowiadając na powyższe zapytanie tut. organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 37 lit c. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa z wyjątkiem składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw ? do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Wobec powyższego, Związek pracodawców do kosztów uzyskania może zaliczyć jedynie składki członkowskie do wysokości określonej w cytowanym artykule liczonej od łącznej kwoty wypłaconych w poprzednim roku podatkowym wynagrodzeń pracownika będącego na etacie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika