Czy dochód osiągnięty przez ?zakład? ? w rozumieniu art. 5 umowy zawartej pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej (...)

Czy dochód osiągnięty przez ?zakład? ? w rozumieniu art. 5 umowy zawartej pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodów ? należy wyłączyć z opodatkowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej ?

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z pismem z dnia 06.09.2004 r. (data wpływu 09.09.2004 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź ? Widzew informuje jak niżej:

Zgodnie z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym ma ona swoją siedzibę w Polsce, a prowadzi działalność ? prace budowlane, na terenie Irlandii w formie zakładu. Umowa o roboty budowlane została zawarta na okres 23 miesięcy.

Zatem, jeżeli działalność Spółki w Irlandii jest prowadzona w formie zakładu, w rozumieniu art. 5 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Madrycie dnia 13 listopada 1995 r. (Dz. U. z dnia 13 marca 1996 r., Nr 26, poz. 129), to zgodnie z art. 7 ww. umowy, zyski przedsiębiorstw mogą być opodatkowane w Irlandii tylko w tej części, która została uzyskana za pośrednictwem zakładu.

Porady prawne

Wyliczenie w Umowie...działalności, których nie należy uznać za zakład, jest wyczerpujące i nie może być interpretowane rozszerzająco.

Postanowienia art. 24 ust. 1 lit.a Umowy...stosują metodę unikania podwójnego opodatkowania w podatku dochodowym polegającą na zwolnieniu od podatku dochodu uzyskanego przez zakład prowadzący działalność w Irlandii.

Podstawę prawną takiego uregulowania w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi art. 17 ust. 1 pkt 3, który mówi, iż wolne od podatku są dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników określonych w art. 3 ust.1, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczypospolita Polska jest stroną, tak stanowi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika