Czy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają środki pieniężne otrzymane na (...)

Czy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają środki pieniężne otrzymane na cele statutowe przez Stowarzyszenie Użytkowników Parkingu - od Społecznego Komitetu Parkingowego, którego 'następcą' - w swoim przekonaniu - jest Stowarzyszenie ?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 06.03.2007 r., uzupełnionym dnia 27.04.2007 r. i 02.05.2007 r. ? w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych środków pieniężnych otrzymanych od Społecznego Komitetu Parkingowego ?X...?.

Dnia 06.03.2007 r. do tut. Organu wpłynął wniosek Stowarzyszenia Użytkowników Parkingu ?Y...? z/s w Łodzi, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Z dniem 01.09.2006 r. Społeczny Komitet Parkingowy ?X? przekształcił się w Stowarzyszenie Użytkowników Parkingu ?Y?, przekazując swojemu następcy na cele statutowe nadwyżkę finansową pozostałą ze swojej działalności. Działalność Społecznego Komitetu była dobrowolna o celach niezarobkowych, składki były przeznaczane na utrzymanie parkingu. Powstałe Stowarzyszenie działa identycznie.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, wobec tego, tut. Organ wezwał podatnika pismami z dnia 14.03.2007 r. oraz 18.04.2007 r. do jego uzupełnienia (m.in. w zakresie wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego i własnego stanowiska w sprawie).

Pismami z dnia: 26.04.2007 r. oraz 02.05.2007 r. uzupełniono wniosek w żądanym zakresie.

Z treści wniosku oraz złożonych dodatkowo wyjaśnień wynika następujący stan faktyczny:

- Stowarzyszenie Użytkowników Parkingu ?Y?, zdaniem Jednostki, zostało powołane do obsługi swoich członków nie mając na celu przynoszenia dochodu. Opłaty wnoszone przez członków przeznaczone są w całości na cele statutowe, tj. wypłatę wynagrodzeń pracownikom, składki ZUS, opłaty z tytułu energii elektrycznej, dzierżawy terenu, telefonu, wywozu śmieci, na zakupy niezbędnych drobnych materiałów oraz koszty napraw ogrodzenia, zapór (szlabanów), nawierzchni parkingu;

- z dniem 01.09.2006 r. Społeczny Komitet Parkingowy ?X? przekształcił się w Stowarzyszenie Użytkowników Parkingu ?Y?, przekazując swojemu następcy na cele statutowe nadwyżkę finansową pozostałą ze swojej działalności;

- przejęta od zlikwidowanego Społecznego Komitetu kwota 4.186,01 zł - nadwyżka składek statutowych - przeznaczona jest na w/w cele.

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że ? zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? nie jest zobowiązane do płacenia podatku od kwoty przejętej od Społecznego Komitetu Parkingowego ?X?.

Jednocześnie podatnik oświadcza, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z dokumentów przedłożonych w tut. Organie wynika, że:

- Społeczny Komitet Parkingowy ?X? działał jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej w oparciu o art. 331 Kodeksu cywilnego; był podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.). Członkowie postanowili rozwiązać Komitet z dniem 31.08.2006 r. i taką datę ustania bytu prawnego tej Jednostki zgłoszono w zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP-2;

- Stowarzyszenie Użytkowników Parkingu ?Y? z/s w Łodzi powstało w oparciu o przepisy ustawy z dnia 07.04.1989 r. Prawo o stowarzyszeniach /Dz. U. Nr 79 z 2001 r., poz. 855, ze zm./. Jednostka nabyła osobowość prawną z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, tj. z dniem 08.06.2006 r.; stosownie do art. 1 ust. 1 wyż. cyt. ustawy z dnia 15.02.1992 r. Stowarzyszenie stało się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych;

- twierdzenie Stowarzyszenia o przekształceniu Społecznego Komitetu Parkingowego ?X? w Stowarzyszenie Użytkowników Parkingu ?Y? nie wynika z w/w faktów; statut Stowarzyszenia nie zawiera również uregulowań w tym zakresie. Stowarzyszenie nie jest następcą Społecznego Komitetu na gruncie prawa podatkowego, bowiem przepisy ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa ? w zakresie praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształconych ? odnoszą się jedynie do: osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych oraz komunalnych zakładów budżetowych - art. 93 i 93a tej ustawy;

- w bilansie sporządzonym na ten dzień, złożonym w tut. Organie, Komitet wykazał stan środków obrotowych na dzień 31.08.2006 r. (w postaci środków pieniężnych) na kwotę 4.186,01 zł. Dnia 31.08.2006r. Zgromadzenie Użytkowników Społecznego Komitetu Parkingowego ?X? uchwałą Nr 7/2006 postanowiło przekazać pozostałe środki finansowe na rzecz Stowarzyszenia Użytkowników Parkingu ?Y?;

- zgodnie z § 14 statutu majątek Stowarzyszenia powstaje z:

  • opłat wpisowych i składek członkowskich,
  • dotacji na cele statutowe stowarzyszenia,
  • darowizn, spadków, zapisów i dotacji celowych,
  • dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia w przedstawionej wyżej sprawie będą miały zastosowanie przepisy prawa:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W w/w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 17 ust. 1 zawarty jest katalog przychodów i dochodów wolnych od podatku.

Powołany we wniosku art. 17 ust. 1 pkt 40 stanowi, że wolne od podatku są składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych ? w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą.

Z w/w dokumentów złożonych w tut.

Organie oraz przedstawionego przez Stowarzyszenie stanu faktycznego wynika, że środki pieniężne przekazane przez Społeczny Komitet nie są składką członkowską. Naczelny Sąd Administracyjny w Gdańsku w orzeczeniu z dnia 30.08.2000 r. sygn. akt I SA/Gd 947/98 orzekł, że składka członkowska wynika z faktu przystąpienia do stowarzyszenia i jest związana z pozostawaniem członkiem stowarzyszenia. W § 1 statutu stowarzyszenia określono, że zrzesza ono tylko osoby fizyczne. W myśl § 4 statutu członkiem stowarzyszenia jest osoba fizyczna, która spełni warunki określone w § 4 i § 5 statutu.

Przekazane przez Społeczny Komitet środki pieniężne stanowią więc dla Stowarzyszenia przychody, które zaliczane są do przychodów podatkowych, o których mowa w cyt. wyżej art. 12 ust. 1 pkt 1. Przychody z tego tytułu nie korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, nie są wymienione bowiem w katalogu zwolnień określonych w art. 17 ust. 1 tej ustawy. Dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w w/w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego ? w przedstawionym stanie faktycznym ? w ocenie tut. Organu stanowisko Stowarzyszenia przedstawione wyżej należy uznać - za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony ? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika