Firma transportowa świadczy wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów: gdzie jest miejsce świadczenia (...)

Firma transportowa świadczy wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów: gdzie jest miejsce świadczenia usługi, kto jest podatnikiem podatku od towarów i usług ?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku złożonym w tutejszym organie podatkowym w dniu 06.05.2004r. uzupełnionym: w dniu 14.06.2004r.; 06.10.2004r. oraz w dniu 10.12.2004r.

Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług miejscem opodatkowania usług transportowych, jest miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. W art. 28 ustawodawca określił, iż w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Jednakże jeżeli nabywca tej usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium innego państwa członkowskiego.

Porady prawne

W przypadku rozpoczęcia usługi w Polsce do miejsca przyjazdu w kraju unijnym i gdy nabywca usługi ( usługobiorca ) nie podał dla celów tej czynności swego NIP, to w tym przypadku za miejsce świadczenia przyjmuje się terytorium Polski. Osobą zobowiązaną do zapłaty podatku jest podmiot świadczący usługę. Całą usługę transportową należy wykazać na fakturze ze stawką krajową, tj. 22 % - również odcinek zagraniczny.

W sytuacji, gdy rozpoczęcie usługi transportowej ma miejsce w kraju unijnym do miejsca przyjazdu w Polsce, a nabywca usługi nie podał NIP dla celów owej czynności, to polska firma świadcząca tę usługę ( usługodawca ), będzie musiała zarejestrować się na terytorium kraju rozpoczęcia transportu i tam rozliczyć podatek z tytułu tej czynności zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym kraju. W polskiej deklaracji nie pojawi się żaden obrót z tego tytułu.

W przypadku, gdy rozpoczęcie usługi ma miejsce w jednym kraju Unii do miejsca przyjazdu w drugim kraju Unii, a nabywca owej usługi podał polski NIP, to miejscem opodatkowania jest terytorium Polski. W takiej sytuacji podatnik winien, jako przewoźnik wystawić fakturę za wykonaną usługę ze stawką 22-procentową i obrót z tego tytułu rozliczyć w deklaracji VAT-7.

W przypadku gdy firma transportowa zleca podwykonanie usług transportowych wewnątrzwspólnotowych innej firmie transportowej, usługobiorcą będzie firma transportowa zlecająca wykonanie usługi, natomiast usługodawcą będzie firma wykonująca usługę transportową. Zasady rozliczania podatku VAT są analogiczne, jak w omawianych wyżej przypadkach w oparciu o art. 27 i 28 ustawy o podatku VAT, a w przypadku miejsce rozpoczęcie usługi transportowej ma miejsce w kraju członkowskim do miejsca przyjazdu w Polsce, a nabywca usługi nie podał NIP dla celów owej czynności, to polska firma świadcząca tę usługę ( usługodawca ), będzie musiała zarejestrować się na terytorium kraju rozpoczęcia transportu i tam rozliczyć podatek z tytułu tej czynności zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym kraju. W polskiej deklaracji nie pojawi się żaden obrót z tego tytułu.

Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytanie i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy i została wydana w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika