Czy wobec sytuacji prawnych uregulowanych przepisami art. 14, 15 i 179 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 (...)

Czy wobec sytuacji prawnych uregulowanych przepisami art. 14, 15 i 179 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), które skutkują brakiem posiadania członkostwa w Spółdzielni, wyłączona jest możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, przewidziana przepisem art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Utrata członkostwa, o której wyżej mowa pozostaje m.in. w związku ze śmiercią członka Spółdzielni, powodującą konieczność przeprowadzenia postępowania mającego na celu uzyskanie statusu członka Spółdzielni przez uprawnione do tego podmioty wskazane przepisem ustawy, co wiąże się zazwyczaj z długotrwałą procedurą, a to z kolei powoduje, iż opłaty członkowskie, o których mowa w art. 4 wyżej powołanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wnoszone są przez pewien okres czasu przez osoby nie będące członkami spółdzielni.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności ? z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni, za które pobierane są opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1,2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177).

Porady prawne

Natomiast art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Powyższe przepisy wskazują, iż w/w czynności są czynnościami opodatkowanymi, korzystającymi ze zwolnienia od tego podatku. Zwolnienie to jednakże przysługuje jedynie z tytułu czynności świadczonych na rzecz podmiotów posiadających status członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni. Osoba niebędąca członkiem spółdzielni musi być zatem właścicielem lokalu mieszkalnego aby mogło mieć zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt. 11 ustawy.

W przedmiotowych wypadkach nie ma zastosowania powołany przez Podatnika przepis § 8 ust. 1 pkt. 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zgodnie z którym zwalnia się z opodatkowania usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 70.32.11); gdyż przedmiotem opodatkowania w wypadku Spółdzielni są czynności, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 wyżej powołanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a więc dotyczące eksploatacji i utrzymania lokali, eksploatacji i utrzymania nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni lub nieruchomości wspólnych, zobowiązań spółdzielni z innych tytułów, funduszu remontowego, jak również zarządu nieruchomościami. Czynności zarządu nie są tu jednakże świadczone na zlecenie (czego wymaga przepis § 8 ust. 1 pkt 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r.) gdyż przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych określają obowiązek pełnienia tego zarządu przez Spółdzielnię.

W przedmiotowych wypadkach nie ma zastosowania powołany przez Podatnika przepis § 8 ust. 1 pkt. 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zgodnie z którym zwalnia się z opodatkowania usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 70.32.11); gdyż przedmiotem opodatkowania w wypadku Spółdzielni są czynności, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 wyżej powołanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a więc dotyczące eksploatacji i utrzymania lokali, eksploatacji i utrzymania nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni lub nieruchomości wspólnych, zobowiązań spółdzielni z innych tytułów, funduszu remontowego, jak również zarządu nieruchomościami. Czynności zarządu nie są tu jednakże świadczone na zlecenie (czego wymaga przepis § 8 ust. 1 pkt. 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r.) gdyż przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych określają obowiązek pełnienia tego zarządu przez Spółdzielnię.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika