Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od zakupionego oleju napędowego wykorzystywanego do (...)

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od zakupionego oleju napędowego wykorzystywanego do napędu samochodu ciężarowego nie posiadającego świadectwa homologacji ?

Działając na podstawie przepisów art. 14a 1 ustawy z dnia 29. 08. 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 06.09.2004r.

Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 w/w ustawy. Art. 86 ust. 3 ustawy stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

Porady prawne

DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie:

DŁ ? oznacza dopuszczalną ładowność

n -oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

-kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca ? nie więcej niż 5000 zł.

Jak stanowi ust. 5 powołanego artykułu dopuszczalna ładowność pojazdu oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 23.07.2004r. oraz potwierdzonego wnioskiem z dnia 06.09.2004r. wynika, iż użytkuje Pan samochód ciężarowy typu Jelcz 3W 317 o ładowności przekraczającej wartość graniczną, ale nie posiada fizycznie wyciągu ze świadectwa homologacji, a wystawienie duplikatu tegoż świadectwa z przyczyn technicznych jest niemożliwe. Z załączonej do zapytania kserokopii oświadczenia wydanego w dniu 12.07.2004r. przez Zakłady Pojazdów Specjalnych ?A...-SHL? S.A. wynika, że przedmiotowy samochód marki Jelcz 3W 317 został wyprodukowany przez Fabrykę Samochodów Specjalizowanych P...-SHL w K... jako samochód ciężarowy. Ponadto produkcja tych samochodów została uruchomiona przed 1984r. i nie wymagała uzyskania świadectwa homologacji typu, co było zgodne w tym okresie z obowiązującymi przepisami.

W związku z wcześniej udzieloną Panu pisemną informacją o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie znak III-2-443-67/04/DP przedstawionej we wniosku z dnia 23.07.2004r. oraz na podstawie dodatkowo przedłożonego świadectwa dopuszczenia maszyny do produkcji należy uznać, iż podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie oleju napędowego do samochodu będącego przedmiotem zapytania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika