Czy wydatki poniesione przez osobę niepełnosprawną na zakup w 2005 r. pościeli wełnianej podlegają (...)

Czy wydatki poniesione przez osobę niepełnosprawną na zakup w 2005 r. pościeli wełnianej podlegają odliczeniu od dochodu za 2005 r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, z 2005r., poz. 60, z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem za 2005 rok wydatków poniesionych w tym roku na cele rehabilitacyjne stwierdzam, że: stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe w części dotyczącej wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne związanych jedynie z zakupem kołdry i poduszki.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Podatniczka w 2005 roku pozostaje osobą niepełnosprawną, której Sąd Okręgowy Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach w marcu 2004r. przyznał rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na stałe. Nadto na wniosek podatniczki Powiatowy Zespół d/s Orzekania o Niepełnosprawności w Gdyni orzeczeniem z dnia 13.01.2005r. o stopniu niepełnosprawności zaliczył podatniczkę okresowo od grudnia 2004r. do 31 stycznia 2008r. do znacznego stopnia niepełnosprawności wskazując jako przyczynę tej niepełnosprawności ? schorzenie narządu ruchu (R) i układu moczowo ? płciowego (M). Podatniczka 17.02.2005r. zakupiła dwie kołdry i poduszkę, pościel rozgrzewającą Merynos australijski ? wyroby medyczne klasy 1 w/g reguły 1 (faktura VAT wystawiona w 2005r. załączona do zapytania). Według przedstawionego w niniejszej sprawie własnego stanowiska ? podatniczka stwierdza, że z uwagi na rodzaj schorzeń wskazanych w orzeczeniu o Stopniu Niepełnosprawności z dnia 13.01.2005r. poniesione w 2005r. wydatki na zakup pościeli wełnianej wspomagającej jej rehabilitację podlegają odliczeniu od dochodu za 2005r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Zgodnie z postanowieniem art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, z 2000r., poz. 176, z późn. zmian.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Katalog wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, których poniesienie uprawnia do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera przepis art. 26 ust. 7a cyt. ustawy o podatku dochodowym, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określono w ust. 7b-7g tego przepisu. W myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Uprawnienie do skorzystania z przedmiotowych odliczeń uzależnione jest natomiast od spełnienia następujących warunków: - osoba, której dotyczą wydatki musi posiadać orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną (art. 26 ust.

7d pkt 1 i 2 ustawy), - wydatki podlegają odliczeniu od dochodu jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 7b ustawy), - wysokość tych wydatków dla celów odliczeń od dochodu ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 26 ust. 7c ustawy). W świetle przywołanego powyżej stanu prawnego unormowanego w cyt. art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik może odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych, które jednocześnie powinny spełniać trzy warunki: - indywidualnego przeznaczenia, - niezbędności w rehabilitacji, - ułatwiania w wykonywaniu czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Mając zatem na uwadze przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny podatniczka pozostaje osobą niepełnosprawną z przyznaną rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na stałe oraz z okresowym orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności z powodu schorzenia narządu ruchu i układu moczowo-płciowego. Z tych względów w ocenie tut. Urzędu zakupiona w 2005r. pościel wełniana będąca wyrobem medycznym jak wynika to z załączonej do zapytania faktury VAT, pełniąc funkcje rozgrzewające przy wskazanych we wniosku schorzeniach (narząd ruchu, układ moczowo-płciowy) może w sposób naturalny podnieść sprawność uszkodzonych narządów i całego organizmu. W związku z powyższym poniesiony w 2005r. wydatek na zakup kołdry i poduszki wełnianych podatniczka może odliczyć od dochodu za 2005r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Jednakże dotyczy to zakupu wyłącznie jednej kołdry i poduszki wełnianych (w/g załączonej faktury VAT/2005 podatniczka zakupiła dwie kołdry wełniane). Tym samym postanawia się jak na w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika